Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Метилфенідат (Methylphenidate)

Категорія: Психіатрія, наркологіяЗасоби, що застосовуються в психіатріїПрепарати для лікування гіперкінетичного розладу у дітейМетилфенідат

Метилфенідат (Methylphenidate)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • КОНЦЕРТА®, Янссен Фармацевтика Н.В. на заводі Алза Корпорейшн, Бельгія/США

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Метилфенідат (Methylphenidate)

• Метилфенідат (Methylphenidate)

Фармакотерапевтична група: N06BA04 - психостимулюючі та ноотропні засоби. Симпатоміметики центральної дії.

Основна фармакотерапевтична дія: м’який стимулятор ЦНС (центральна нервова система), механізм його дії при лікуванні с-му дефіциту уваги з проявами гіперактивності (СДУГ) до кінця не відомий, блокує зворотнє захоплення норадреналіну та допаміну в пресинаптичній ділянці нейрону, збільшує вивільнення цих моноамінів до екстранейронального середовища, є рацемічною сумішшю d- та l-ізомерів, d-ізомер має більшу фармацевтичну активність, ніж l-ізомер.

Показання для застосування ЛЗ: с-м (Синдром) дефіциту уваги з проявами гіперактивності (СДУГ) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); застосовують як основний ЛЗ (лікарський засіб) для лікування дітей, віком від 6 років, та підлітків згідно з комплексними лікувальними програмами, що включають інші оздоровчі заходи

Спосіб застосування та дози ЛЗ: діти, старше 6 років, та підлітки: призначається всередину 1 р/день, вранці, незалежно від прийому їжі 18 - 54 мг, корекція дози проводититься з інтервалом приблизно в один тиждень; рекомендована початкова доза препарату для пацієнтів, які не застосовували метилфенідат раніше або які застосовують інші стимулятори - 18 мг 1 р/добу (кількість разів на добу); рекомендована доза препарату для пацієнтів, які застосовують метилфенідат 3 р/день в дозах 15 - 45 мг/день, при переході від інших препаратів метилфенідату: попередня добова доза 5 мг 3 р/день - рекомендована доза препарату 18 мг 1 р/день; 10 мг 3 р/добу (кількість разів на добу) – рекомендована доза 36 мг 1 р/день;15 мг 3 р/день –рекомендована доза 54 мг 1 р/день; застосування дози вище 54 мг не рекомендується; якщо покращання стану пацієнта не спостерігається протягом одного місяця після відповідного підбору дози, лікування препаратом має бути припинено; проводити періодичний перегляд доцільності тривалого застосування препарату для пацієнта індивідуально і з періодами відміни для оцінки стану без застосуванням фармакотерапії; тривале покращання стану може бути досягнуто при тимчасовій або повній відміні препарату.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: головний біль; біль у шлунку; астенія; біль у грудях, гарячка, випадкові травми, нездужання; АГ (артеріальна гіпертензія); мігрень, тахікардія; втрата апетиту; нудота, блювання; диспепсія; підвищення апетиту, діарея, нетримання калу; зниження ваги; судоми м’язів ніг; запаморочення, сонливість, посмикування м’язів (тик); гіперкінезія, розлади мовлення, вертіго; безсоння; тривога; депресія, емоційна лабільність, ворожість та знервованість; ненормальні сновидіння, апатія, сплутаність свідомості, галюцинації, розлади сну, порушення мислення, суїцидальні спроби; поява кашлю, носові кровотечі; висипи; алопеція, свербіж, кропив’янка; диплопія; часте сечовипускання, гематурія.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до метилфенідату або до компонентів препарату, ознаки тривоги та напруженого стану, глаукома, с-м (Синдром) Жилля де ла Туретта; в комбінації з неселективними незворотними інгібіторами МАО (Моноамінооксидаза), раніше ніж через 14 днів після відміни неселективних незворотних інгібіторів МАО (Моноамінооксидаза), гіпертиреоз, стенокардія, аритмія, гіпертензія, ознаки г. (Гострий) депресії, нервово-психічної анорексії, психотичних симптомів, суїцидальних тенденцій, наркотична залежність, алкоголізм, вагітность.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) пролонгованої дії по 18 мг, по 36 мг, по 54 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Не застосовувати пацієнтам, які лікуються (на даний момент або протягом попередніх 14 днів) неселективними незворотними інгібіторами МАО (Моноамінооксидаза). У зв’язку із здатністю підвищувати АТ (артеріальний тиск) з обережністю застосовувати із вазопресорними агентами. Може інгібувати метаболізм кумаринових антикоагулянтів, протисудомних препаратів (фенобарбітон, фенітоїн, примідон) та деяких антидепресантів (трициклічних та селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну); застосування цих ЛЗ (лікарський засіб) разом з метилфенідатом може вимагати зменшення їх дози. На початку застосування або під час його відміни може знадобитися корекція дози таких ЛЗ (лікарський засіб). Із галогенвмістними засобами для наркозу ризик раптового підвищення тиску під час хірургічного втручання. У разі планування хірургічних операцій прийом препарату в цей день відмінити. Алкоголь може посилювати побічні ефекти психоактивних ЛЗ (лікарський засіб) з боку ЦНС (центральна нервова система); утримуватись від вживання алкоголю.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Застосування амфітамінів у період вагітності є шкідливим для плоду. 
Лактація: Не рекомендується

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при АГ (артеріальна гіпертензія).
Порушення функції печинки: З обережністю при недостатності.
Порушення функції нирок: З обережністю при недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: До 6 років не призначати.
Особи похилого та старечого віку: Не застосовується.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Не показано всім дітям з СДУГ. Не призначати при вираженій депресії, для лікування станів звичайної втоми або дітям з вторинними симптомами. Табл. не піддаються деформації і відчутно не змінюють своєї форми в ШКТ (шлунково-кишковий тракт), не повинні призначатися пацієнтам з діагностованим г. (Гострий) викривленням ШКТ (шлунково-кишковий тракт) (патологічним або ятрогенним) або пацієнтам з дисфагією, або труднощами з проковтуванням табл. (Таблетки) Для забезпечення пролонгованої дії табл. (Таблетки) повинні застосовуватись лише пацієнтами, які здатні проковтнути їх цілком. Може загострювати прояви моторних та вербальних тиків. З обережністю призначати пацієнтам з відомими випадками наркотичної залежності або алкоголізму. Хр. зловживання може призвести до помітного зниження чутливості та психологічної залежності. Можуть розвинутися явні психотичні епізоди, особливо при зловживанні парентеральним шляхом. При відміні препарату після зловживання ним, існує можливість розвитку стану г. (Гострий) депресії. Може знижувати судомний поріг у пацієнтів з випадками судом в анамнезі. З обережністю застосовувати пацієнтам з гіпертензією. Вимірювання АТ (артеріальний тиск) має проводитись постійно ч/з необхідні інтервали часу. Під час довготривалої терапії проводити періодичні дослідження крові з диференціальним підрахунком тощо. Результати допінг-тесту можуть виявитися позитивними. 
Інформація для пацієнта: Особи, здатні до виношування дитини під час терапії повинні застосовувати надійні контрацептивні заходи.
Може спричиняти розвиток запаморочення та інших подібних симптомів, може бути потенційно небезпечним для пацієнтів, які керують автомобілем, хто працює з технікою. Прийом табл. (Таблетки) цілими з невеликою кількістю рідини. Табл. не можна розжовувати, ділити або роздавлювати. Активна речовина поступово і контрольовано вивільняється із нер-нної оболонки. Оболонка табл. (Таблетки) виводиться з організму, тому пацієнти не мають занепокоюватись, якщо помітять у своїх випорожненнях, що-небудь схоже на табл.
Поодинокі випадки розвитку порушень зору, такі як проблеми з акомодацією та зниження різкості зору.