Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Трифлуоперазин (Trifluoperazine)

Категорія: Психіатрія, наркологіяЗасоби, що застосовуються в наркологіїПсихолептичні засобиАнтипсихотичні засобиТрифлуоперазин

Трифлуоперазин (Trifluoperazine)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ТРИФТАЗИН-ДАРНИЦЯ, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • ТРИФТАЗИН-ЗДОРОВ'Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Трифлуоперазин (Trifluoperazine)

Фармакотерапевтична група: N05AB06 – антипсихотичні засоби. Піперазинові похідні фенотіазину.

Основна фармакотерапевтична дія: антипсихотичний засіб (нейролептик), піперазинове похідне фенотіазіну, що має антипсихотичну, седативну, протиблювотну, каталептичну, гіпотензивну, гіпотермічну та слабку холіноблокуючу дію, також спрямовану проти гикавки; антипсихотична дія пов’язана із блокадою D2-дофамінових рецепторів мезолімбічної та мезокортикальної систем, блокадою α-адренорецепторів у ЦНС (центральна нервова система), підвищенням вивільнення гормонів гіпоталамусу та гіпофізу; седативна дія розвивається внаслідок блокади адренорецепторів ретикулярної формації стовбура головного мозку; протиблювотна дія пов’язана із блокадою периферичних і центральних D2-дофамінових рецепторів, блокадою закінчень блукаючого нерва в ШКТ (шлунково-кишковий тракт); гіпотермічна дія розвивається за рахунок блокади дофамінових рецепторів гіпоталамусу; седативна дія та вплив на вегетативну нервову систему виражене слабше ніж в інших похідних фенотіазину, екстрапірамідна та протиблювотна дія – сильніше.

Показання для застосування ЛЗ: шизофренія БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), особливо параноїдна, проста з апато-абулічним с-мом, з в’ялим перебігом її форм, ядерна шизофренія з вираженими галюцинаторно-параноїдними явищами та з психопатоподібною, неврозоподібною, іпохондричною, сенестопатичною, симптоматикою, періодична шизофренія; психічні захворювання, що перебігають із маревною симптоматикою та галюцинаціями - алкогольні галюцинації і параноїди, інволюційні психози БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), неврози та інших захворюваннях ЦНС (центральна нервова система); блювання БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) центрального походження.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: початкова доза для парентерального введення - 1-2 мг; в/м (внутрішньом’язеве введення) повторне введення проводять через 4-6 год (Година); при більш частих ін’єкціях можливі явища кумуляції; добова доза як правило дорівнює 6 мг, у виняткових випадках – 10 мг; як протиблювотний засіб призначається в дозах 1-4 мг/добу БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); перорально разова доза для дорослих на початку лікування становить 5 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), потім її поступово збільшують на 5 мг на прийом, до добової дози 30–80 мг (в окремих випадках – до 100–120 мг); добову дозу ділять на 2–4 прийоми; після досягнення ефекту оптимальні дози призначають протягом 1–3 місяців, а потім повільно зменшують до 5–20 мг/добу; останні дози застосовують надалі як підтримуючі; для осіб літнього віку лікування починають з половинної (або меншої) дози; підвищення дози проводять більш повільно; для дітей віком 6–12 років МДД (максимальна добова доза) – 15 мг (лікування починають з дози 1 мг 1–2 р/добу); лікування препаратом повинно бути суворо індивідуалізоване залежно від перебігу захворювання; терміни лікування можуть становити 3–9 місяців і більше, залежно від ефективності терапії.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: психічні порушення: сонливість, запаморочення, сухість у роті, безсоння, акатизія, дистонічні екстрапірамідні реакції, паркінсонізм, пізня дисамнезія, нейролептичний злоякісний с-м (Синдром), явища психічної індиферентності, запізніла реакція на зовнішні подразники; затримка сечі, зниження потенції, порушення еякуляції, пріапізм, олігурія; гіпо- або гіперглікемія, глюкозурія, дисменорея, гінекомастія, збільшення маси тіла; анорексія, булімія, нудота, блювання, діарея, запори, гастралгія, холестатична жовтяниця; поріз акомодації, ретинопатія, помутніння кришталика та роговиці; тромбоцитопенія, агранулоцитоз, анемія, панцитопенія; тахікардія, зниження АТ (артеріальний тиск) (ортостатична гіпотензія); шкірні висипи, кропивниця, ангіоневротичний набряк, анафілактичний шок; фотодермія.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до компонентів препарату, декомпенсована СН (серцева недостатність), виражена артеріальна гіпотензія; кома будь-якої етіології; прогресуючі системні захворювання головного та спинного мозку; вагітність та період лактації; стенокардія; рак молочної залози; закритокутова глаукома; функціональна ниркова та печінкова недостатність; виразкова хвороба шлунка та ДПК (дванадцятипала кишка) в період загострення; епілепсія, хвороба Паркінсона; порушення механізму центральної регуляції дихання (особливо в дітей), с-м (Синдром) Рейно; кахексія; мікседем; гіперплазія передміхурової залози; патологічні зміни крові, пов’язані з порушенням кровотворення.

Форми випуску ЛЗ: р-н для ін'єкцій, 2 мг/мл по 1 мл в амп. (Ампула); табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 5 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

З препаратами, що пригнічують ЦНС (центральна нервова система) (засоби для наркозу, опіоїдні аналгетики, барбітурати, анксіолітики, етанол і етанолвмісні препарати), можливе посилення депресії ЦНС (центральна нервова система) і пригнічення дихання; з трициклічними антидепресантами, мапротиліном або інгібіторами МАО (Моноамінооксидаза) – можливе збільшення ризику злоякісного нейролептичного с-му; з протисудомними препаратами – можливе зниження судомного порогу; з препаратами для лікування гіпертиреозу – підвищується ризик розвитку агранулоцитозу; з препаратами, що спричиняють екстрапірамідні реакції, – можливе збільшення частоти і тяжкості екстрапірамідних порушень; з антигіпертензивними препаратами – можлива ортостатична гіпотензія; з прохлорперазином – можлива тривала втрата свідомості; з адреналіном – перекручення ефекту останнього, що призводить до подальшого зниження АТ (артеріальний тиск). Може послабляти судинозвужувальний ефект ефедрину, підсилювати антихолінергічні ефекти інших препаратів, пригнічувати дію амфетамінів, леводопи, клонідину, гуанетидину. Антациди, антипаркінсонічні засоби і препарати літію порушують всмоктування трифлуоперазину.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказано
Лактація: Протипоказано

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при хворобах серця з порушенням провідності в ст. декомпенсації.
Порушення функції печинки: Протипоказаний при г. (Гострий) та хр. (Хронічний) запальних захворюваннях.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при тяжкій недостатності. З обережністю при доброякісній гіперплазії передміхурової залози.
Порушення функції дихальної системи: При хр. (Хронічний) захворюваннях призначають тільки після порівняння ризику і користі лікування

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: До 6 років – протипоказаний. 6–12 років МДД (максимальна добова доза) – 15 мг (лікування починають з дози 1 мг 1–2 рази на добу)
Особи похилого та старечого віку: лікування починають з половинної (або меншої) дози; підвищення дози проводять більш повільно.  У літніх хворих можливий розвиток необоротних дискінетичних рухів.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: З обережністю призначають пацієнтам із глаукомою (особливо із закритокутовою), епілепсією, доброякісною гіперплазією передміхурової залози. Пацієнтам з патологічними змінами картини крові, с-мом Рейно, при раку молочної залози, хворобі Паркінсона, виразковій хворобі шлунка та ДПК (дванадцятипала кишка), затримці сечі, призначають тільки після порівняння ризику і користі лікування. При появі ознак пізньої дискінезії, лікування припинити.
Інформація для пацієнта: Утримуватися від керування транспортними засобами і виконання робіт, що вимагають підвищеної уваги, швидкості психічних і рухових реакцій, виключити вживання алкоголю. На початку лікування можуть спостерігатися сонливість, незначне зниження АТ