Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Зуклопентиксол (Zuclopenthixol)

Категорія: Психіатрія, наркологіяЗасоби, що застосовуються в наркологіїПсихолептичні засобиАнтипсихотичні засобиЗуклопентиксол

Зуклопентиксол (Zuclopenthixol)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • КЛОПІКСОЛ, КЛОПІКСОЛ ДЕПО, КЛОПІКСОЛ-АКУФАЗ, Х. Лундбек А/С, Данія

Інструкція для застосування: Зуклопентиксол (Zuclopenthixol)

Фармакотерапевтична група: N05AF05 – нейролептики

Основна фармакотерапевтична дія: виражена антипсихотична,специфічну гальмуючу дію, седативний дія; похідне тіоксантену, що має залежний від дози седативний ефект; швидкий розвиток седативного ефекту на початку терапії (до появи антипсихотичної дії) є перевагою при лікуванні г. (Гострий) і підгострих психозів; толерантність до неспецифічного седативного ефекту препарату настає швидко; специфічна гальмуюча дія є особливо сприятливою при лікуванні пацієнтів із збудженням, неспокоєм, ворожістю та агресивністю; антипсихотичний ефект, як і щодо інших нейролептиків, пов’язують із блокадою дофамінових рецепторів, що може викликати ланцюгову реакцію, до якої залучаються й інші медіаторні системи.

Показання для застосування ЛЗ: г. (Гострий) та хр. (Хронічний) шизофренія та інші психотичні розлади БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), особливо з галюцинаціями, параноїдальним БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) маренням і порушеннями мислення, а також стани збудження, неспокою, ворожості та агресивності; маніакальна фаза маніакально-депресивного психозу БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); розумова відсталість, яка поєднується із психомоторним збудженням, ажитацією, ворожістю та іншими розладами поведінки; сенільне недоумство з параноїдальними ідеями, сплутаною свідомістю, дезорієнтацією, розладами поведінки.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дорослим дози препарату та термін лікування визначаються індивідуально, залежно від стану пацієнта; на початку лікування слід використовувати невеликі дози, які потім швидко збільшують до оптимально ефективного рівня, залежно від клінічного ефекту; г. (Гострий) напад шизофренії та інші г. (Гострий) психози, виражені г. (Гострий) стани збудження - терапевтична доза коливається в межах 10 - 50 мг/добу; при виражених розладах і станах помірної тяжкості початкова доза 20 мг/добу може за необхідності бути збільшувана на 10 - 20 мг кожні 2 - 3 дні до 75 мг/добу і більше; МДД (максимальна добова доза) - 150 мг; хр. (Хронічний) психотичні стани при шизофренії та інші хр. (Хронічний) психози - підтримуюча доза - 20 - 40 мг/добу; ажитація у пацієнтів з олігофренією - 6 - 20 мг/добу, за необхідності доза може бути збільшена до 25 - 40 мг/добу; ажитація і сплутаність свідомості у сенільних пацієнтів - 2 - 6 мг/добу (бажано давати ввечері), за необхідності доза може бути збільшена до 10 - 20 мг/добу; пацієнтам із зниженою функцією нирок зуклопентиксол призначається у звичайних дозах; пацієнтам з порушенням функції печінки необхідно призначати вдвічі меншу дозу порівняно із звичайною, а також, за можливості, проводити визначення рівня препарату у сироватці крові; пероральна добова доза зуклопентиксолу (мг) x 8 = зуклопентиксол (мг) в/м (внутрішньом’язеве введення) через 2 тижні; пероральна добова доза зуклопентиксолу (мг) x 16 = зуклопентиксол (мг) в/м (внутрішньом’язеве введення) 4 тижні; пацієнтам слід продовжувати приймати препарат перорально протягом першого тижня після першої ін’єкції, але у зменшеній дозі.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: розвиток екстрапірамідних симптомів; пізня дискінезія; сонливість на початковій стадії лікування; сухість у роті, порушення акомодації, затримка сечі, запор, тахікардія, ортостатична гіпотензія та запаморочення; зрідка відмічаються незначні зміни печінкових проб, які з часом минають.

Протипоказання до застосування ЛЗ: г. отруєння алкоголем, барбітуратами та опіатами; коматозні стани; періоди вагітності та лактації.

Форми випуску ЛЗ: р-н для ін'єкцій (олійний), 200 мг/мл по 1 мл в амп. (Ампула), 50 мг/мл по 1 мл в амп. (Ампула); табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 2 мг, по 10 мг, по 25 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Може підсилювати седативну дію алкоголю, барбітуратів та інгібіторів ЦНС (центральна нервова система). Не призначати разом з гуанетидином та аналогічно діючими засобами, оскільки нейролептики можуть блокувати їх гіпотензивний ефект. Знижується ефективність леводопи та інших адренергічних засобів, з метоклопрамідом і піперазином - ризик розвитку екстрапірамідних симптомів.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Зменшити дозу.
Порушення функції нирок: Корекція дози не потрібна.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Не рекомендується
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Злоякісний нейролептичний с-м (Синдром) (ЗНС) є можливим ускладненням з летальним кінцем.
Інформація для пацієнта: Можливий вплив препарату на здатність управляти автомобілем або механізмами. На початковій стадії терапії виявляти обережність, доки не буде встановлена реакція особи на лікування.