Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Хлордіазепоксид (Chlordiazepoxide)

Категорія: Психіатрія, наркологіяЗасоби, що застосовуються в наркологіїПсихолептичні засобиАнксіолітикиХлордіазепоксид

Хлордіазепоксид (Chlordiazepoxide)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЕЛЕНІУМ, Тархомінський фармацевтичний завод "Польфа" АТ (артеріальний тиск), Польща

Інструкція для застосування: Хлордіазепоксид (Chlordiazepoxide)

Фармакотерапевтична група: N05BA02 – Анксіолітики. Похідні бензодіазепіну

Основна фармакотерапевтична дія: діє на багато структур ЦНС (центральна нервова система), насамперед − на лімбічну систему і гіпоталамус, тобто структури, пов'язані з регуляцією емоційної діяльності; має анксіолітичну, седативну та помірно виражену снотворну дію, також зменшує напруження скелетних м'язів і чинить протисудомний ефект; похідне бензодіазепіну; як і всі бензодіазепіни, підсилює гальмівну дію ГАМК-ергічних нейронів у ділянці кори головного мозку, таламуса і гіпоталамуса; знайдені специфічні для бензодіазепінів ділянки зв'язування, що являють собою білкові структури клітинної мембрани, які мають зв'язок з комплексом, що складається з рецептора ГАМК-A і хлорного каналу; механізм дії хлордіазепоксиду пов’язаний з модуляцією чутливості ГАМК-ергічного рецептора, що викликає збільшення спорідненості цього рецептора з гамма-аміномасляною кислотою (ГАМК) і є ендогенним гальмівним нейромедіатором; наслідком активації бензодіазепінового рецептора або ГАМК-A є збільшення транспорту іонів хлора всередину нейрона через хлорний канал; це призводить до гіперполяризації клітинної мембрани, в результаті чого відбувається пригнічення активності нейрона.

Показання для застосування ЛЗ: короткочасне симптоматичне лікування тривожних с-мів БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) - тривожні с-ми, що супроводжують психоорганічні розлади; тривожні с-ми, що супроводжують психотичні симптоми; тривожні с-ми з порушенням сну; тривожні с-ми іншої етіології; підвищений м’язовий тонус різного ґенезу; симптоматичне лікування г. (Гострий) с-му алкогольної абстиненції БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дозування і тривалість лікування індивідуальні для кожного пацієнта і визначаються виключно лікарем; дорослим звичайно при тривожних станах застосовують до 30 мг/добу БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) в розподілених дозах кожні 6 − 8 год (Година); у виключних випадках можливе застосування вищіх доз залежно від індивідуальної потреби; МДД (максимальна добова доза) – 100 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); при тривожних станах із супутнім безсонням – 10 мг − 30 мг одноразово перед сном; стан збудження при г. (Гострий) с-мі алкогольної абстиненції − 20 мг − 100 мг; при необхідності дозу повторюють через 2 – 4 год (Година) не перевищуючи 200 мг/добу; потім дозу зменшують до мінімальної підтримуючої, що достатня для усунення симптомів збудження; при стані підвищеного м'язового тонусу − 10 мг − 30 мг/добу в розділених дозах; хворим літнього віку (старше 65 років) хлордіазепоксид слід призначати у якомога менших ефективних дозах, що не перевищують половинні дози для дорослих; препарат рекомендують застосовувати короткочасно (не більше 4 тижнів) у зв’язку з небезпекою виникнення симптомів лікарської залежності.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: сонливість, седатація, запаморочення, порушення рівноваги, сплутаність свідомості, дезорієнтація, атаксія; загальна слабкість, непритомність, відчуття сухості у роті, розлад зору (нечіткий зір, диплопія), дизартрія з невиразною мовою та неправильною вимовою, амнезія, м’язовий тремор, шлунково-кишкові розлади, зниження лібідо, розлади менструального циклу, порушення функції печінки (включаючи жовтуху), зміни морфологічної картини крові (лейкопенія, агранулоцитоз), нетримання сечі, деяке зниження АТ (артеріальний тиск), еритема, психомоторний неспокій, безсоння, підвищена збудливість і агресивність, м'язовий тремор, судоми.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до хлордіазепоксидів або будь-якого компонента препарату; г. (Гострий) ДН (дихальна недостатність) або пригнічення дихального центру; нав’язливі стани або фобії; хр. (Хронічний) психози; дитячий вік; вагітність; лактація.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 10 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Препарати, що діють на ЦНС (центральна нервова система) (анестетики, опіоїдні знеболювальні, нейролептики, антидепресанти, заспокійливі снодійні, антигістамінні засоби з заспокійливою дією), потенціюють центральну заспокійливу і седативну дію хлордіазепоксиду. Протиепілептичні засоби з хлордіазепоксидом можуть потенціювати небажані дії та токсичність препарату. Інгібітори печінкових ферментів (циметидин, дисульфірам, еритроміцин, кетоконазол) гальмують процеси біотрансформації хлордіазепоксиду, що підсилює дію останього. Індуктори печінкових ферментів (рифампіцин, фенітоїн, карбамазепін) прискорюють біотрансформацію хлордіазепоксиду, що може ослаблювати дію останнього.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказано
Лактація: Протипоказано

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Зменшити дозу.
Порушення функції нирок: Зменшити дозу.
Порушення функції дихальної системи: Протипоказаний при г. (Гострий) ДН (дихальна недостатність), пригніченні дихального центру. Зменшити дозу при ДН

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний.
Особи похилого та старечого віку: Призначати у менших ефективних дозах.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Призначати найменші ефективні дози препарату. Збільшувати дозу поступово. При тривалому лікуванні відміняють тривало і поступово. Бути обережними при одночасному застосуванні з іншими препаратами, що впливають на ЦНС (центральна нервова система). При раптовому припиненні застосування, особливо після тривалого лікування, може виникнути парадоксальна реакція. З особливою обережністю лікувати хворих на депресію, в яких застосування бензодіазепінів збільшує ризик суїцидальних тенденцій. Може призвести до лікарської залежності та виникнення абстинентного с-му у разі різкої відміни. Обережно і за дуже зваженими показаннями призначати хворим на алкоголізм та подібні йому (наркоманія і т.п.) хвороби в анамнезі, пацієнтам, що страждають на порушення особистості. Обережно застосовувати хворим на порфірію – підсилює прояви хвороби. При лікуванні хворих на закритокутову глаукому бути обережними. Може виникнути амнезія. Містить сахарозу, не приймати хворим з порушенням переносимості фруктози, с-мом порушеного всмоктування глюкози-галактози або сахарази-ізомальтази. У зв’язку із наявністю лактози не рекомендується приймати хворим з порушенням переносимості галактози, дефіцитом лактази Лаппа або с-м (Синдром) порушеного всмоктування глюкози-галактози.
Інформація для пацієнта: Під час застосування та протягом 3 днів після закінчення лікування не можна керувати автотранспортними засобами та обслуговувати механічні пристрої, виконувати роботу, що вимагає особливої уваги та швидкої реакції.