Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Оксазепам (Oxazepam)

Категорія: Психіатрія, наркологіяЗасоби, що застосовуються в наркологіїПсихолептичні засобиАнксіолітикиОксазепам

Оксазепам (Oxazepam)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ТАЗЕПАМ, Тархомінський фармацевтичний завод "Польфа" АТ (артеріальний тиск), Польща

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Оксазепам (Oxazepam)

Фармакотерапевтична група: N05BA04 – . Анксіолітики. Похідні бензодіазепіну.

Основна фармакотерапевтична дія: анксіолітична, седативна дія; міорелаксантні і протисудомні властивості виражені слабкіше; усуває напруження, зменшує або пригнічує тривогу і страх, емоційне напруження; механізм дії пов’язаний з підсиленням ГАМК-ергічних процесів у головному мозку; анксіолітична дія препарату пов’язана головним чином з гальмуючим впливом на лімбічну систему.

Показання для застосування ЛЗ: неврози, неврозоподібні і психозоподібні розлади, при наявності тривоги БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), страху, підвищеної дратівливості, порушення сну, сенесто-іпохондричні розлади і нав’язливі стани, особливо якщо хворі погано переносять інші транквілізатори.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: при невротичних станах, які супроводжуються тривогою, страхом, збудженням, підвищеною дратівливістю для дорослих разова доза становить 10 - 30 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); при амбулаторному лікуванні звичайно добова доза становить 20 - 30 мг (у два прийоми – уранці і ввечері), у більш тяжких випадках дозу збільшують до 15 мг вранці і в обід і 15 -30 мг ввечері; МДД (максимальна добова доза) – 120 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) , дози понад 60 мг призначають тільки при стаціонарному лікуванні; у г. (Гострий) випадках необхідно визначити, чи обмежитись прийомом однієї разової дози або лікуванням протягом декількох днів; при безсонні викликаному станом тривоги, призначають 10 - 25 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) за півгодини – годину до сну, максимальна разова доза – 50 м БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); ввечері табл. (Таблетки) не слід приймати відразу після їжі, оскільки дія препарату уповільнюється і залежно від тривалості сну можливі залишкові явища (втома, порушення здатності зосередитись наступного ранку); для лікування алкогольного абстинентного с-му - 15 - 30 мг 3 - 4 р/добу (кількість разів на добу); для осіб похилого віку, ослаблених хворих, при порушенні функції печінки і нирок, СН (серцева недостатність) і ДН (дихальна недостатність), а також при органічних змінах мозку добова доза становить 10 мг (по 5 мг вранці і ввечері), при необхідності дозу збільшують до 15 мг/добу; приблизно через 2 тижні від початку лікування слід впевнитись, чи є показання для продовження прийому оксазепаму, оскільки небажано перевищувати тривалість безперервного лікування протягом 4 тижнів; застосування препарату протягом декількох тижнів може викликати фізичну і психічну залежність; при необхідності тривалого лікування (декілька місяців) застосовують метод перервної терапії – припиняють прийом на декілька днів і знову повертаються до його застосування в індивідуально підібраній терапевтичній дозі; застосування препарату припиняють, поступово знижуючи дозу; раптове припинення прийому препарату може викликати с-м (Синдром) абстиненції: збудження, тривогу, порушення сну.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: незначна, минуща сонливість, яка звичайно виникає в перші дні лікування (у випадку вираженої сонливості потрібно зменшити дозу препарату), запаморочення, головний біль; непритомні стани, що супроводжуються сонливістю; нудота, тремтіння, нечітка мова, сонна хвороба, набряки, шкірний висип (подібний до кору, у вигляді опіків від кропиви, папульозно-пустульозний); лейкопенія, жовтуха, збільшення активності амінотрансфераз, атаксія, яка виникає незалежно від дози препарату і віку пацієнта; психомоторне збудження, безсоння, виражена ажитація та агресивність, м’язове тремтіння, судоми, частіше за все виникають після вживання алкоголю, у пацієнтів літнього віку, хворих з психічними рзладами; ейфорія, галюцинації, нечіткий зір, подвійний зір, порушення орієнтації, ступор, порушення менструального циклу, зміни електроенцефалограми (ЕЕГ), агранулоцитоз, нетримання сечі, розлад пам’яті; систематичне застосування препарату протягом тривалого часу може призвести до розвитку лікарської залежності, а також абстинентного с-му – у випадку раптової відміни оксазепаму.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до оксазепаму або будь-якого компонента препарату; психопатичні стани; тяжка ДН (дихальна недостатність) незалежно від причини, с-м (Синдром) нічного апное; тяжка печінкова та ниркова недостатність; закритокутова глаукома; міастенія; застосування інших ЛЗ (лікарський засіб), які пригнічують ЦНС (центральна нервова система), або вживання алкоголю; дитячий вік до 12 років; вагітність (абсолютно – І триместр); лактація.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 10 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Депресивний вплив його на ЦНС (центральна нервова система) підсилюють наркотичні знеболюючі, препарати загального знеболювання (анестетики), психотропні (нейролептики), антидепресивні та протигістамінні засоби, гіпотензивні препарати. Вживання алкоголю під час лікування підсилює депресивний вплив на ЦНС (центральна нервова система) і може призвести до виникнення парадоксальних реакцій (психомоторне збудження, агресивна поведінка). Підсилює і подовжує дію міорелаксантів, які приймаються разом. Фенобарбітал, фентоїн, карбамазепін впливають на процеси біотрансформації похідних 1,4-бензодіазепіну і спричинюють зміни фармакологічної дії. Антибактеріальні ( еритроміцин), протигрибкові (кетоконазол) та антивірусні засоби, можуть сповільнювати процеси метаболізму похідних 1,4-бензодіазепіну, це збільшує їх концентрацію в крові, внаслідок підсилюється фармакологічна дія. Дисульфірам і циметидин зменшують активність системи монооксигеназ, тому блокуються процеси біотрансформації похідних 1,4-бензодіазепіну та підсилюється їх депресивна дія на ЦНС (центральна нервова система). Пероральні протизаплідні ЛЗ (лікарський засіб) можуть прискорювати метаболізм і скорочувати біологічний період напіврозпаду оксазепаму.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Абсолютно протипоказаний у І триместрі вагітності. У більш пізній період допускається тільки в тому випадку, якщо застосування має абсолютні показання, а застосування більш безпечного, альтернативного засобу неможливо або протипоказано.
Лактація: Не повинні застосовувати жінки, які годують груддю.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при хворобах серця.
Порушення функції печинки: Протипоказаний при тяжкій недостатності. Контроль білірубінів і активності трансаміназ.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при тяжкій недостатності. Не перевищувати дози при порушеннях функції.
Порушення функції дихальної системи: Пртипоказаний при тяжкій ДН (дихальна недостатність), с-мі нічного апное.

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний. Призначати тільки після співвідношення ступеня ризику і доцільності терапії.
Особи похилого та старечого віку: Дотримуватися обережності при призначенні. Спостерігається зниження АТ (артеріальний тиск), що може призвести до кардіологічних ускладнень.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: У хворих на алкоголізм чи барбітуратозалежних можлива перехрестна толерантність. Хворі групи ризику на початку лікування повинні перебувати під медичним наглядом для встановлення індивідуальної реакції на медикамент з метою виключення можливого відносного передозування препарату. Застосування протягом декількох тиж без перерви може викликати фізичну і психічну залежність. При тривалому застосування (понад 1 тиж.) після припинення прийому попередні симптоми можуть поновитись підсилено. Тому терапію припиняють, поступово знижуючи дози, особливо після прийому великих доз. У хворих на епілепсію раптове припинення прийому може викликати епілептичні напади. При тривалому застосуванні контролювати картину крові, функцію печінки і нирок. З обережністю призначати при міастенії, спинальній і церебральній атаксії, нічному апное.
Інформація для пацієнта: Утримуватися від виконання потенційно небезпечних робіт.