Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Тіопентал натрію (Thiopental sodium) *

Категорія: Психіатрія, наркологіяЗасоби, що застосовуються в наркологіїЗасоби для загальної анестезіїТіопентал натрію

Тіопентал натрію (Thiopental sodium) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ТІОПЕНТАЛ, ВАТ "Київмедпрепарат", м. Київ, Україна

Інструкція для застосування: Тіопентал натрію (Thiopental sodium)

Фармакотерапевтична група: N01AF03 - засоби, які діють на нервову систему, засоби для загальної анестезії.

Основна фармакотерапевтична дія: виявляє протисудомну активність, сприяє міорелаксації, пригнічуючи полісинаптичні рефлекси, та сповільнює проведення по вставними нейронами спинного мозку; виявляє снодійну дію, яка проявляється у прискоренні процесу засинання та зміненням структури сну; пригнічує дихальний центр та зменшує його чутливість до вуглекислого газу. Викликає кардіодепресію: зменшує ударний об'єм, серцевий викид та артеріальний тиск. Збільшує ємність венозної системи, знижує печінковий кровотік та швидкість клубочкової фільтрації

Показання для застосування ЛЗ: як самостійний наркотизуючний засіб (в основному при недовготривалих оперативних втручаннях), а також для увідного та базисного наркозу; застосування препарату можливо також у поєднанні з м’язовими релаксантами та аналгетиками при проведенні штучної вентиляції легень БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску)

Спосіб застосування та дози ЛЗ: вводять в/в (внутрішньовенне введення) або ректально (останнє головним чином дітям); дорослим для введення у наркоз: пробна доза – 25–75 мг, з наступним введенням 50–100 мг з інтервалом 30–40 секунд до досягнення бажаного ефекту або одноразово з розрахунку 3–5 мг/кг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску); для підтримання наркозу вводять – 50–100 мг; для купірування судом – 75–125 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) протягом 10 хв (Хвилина); при порушенні функції нирок (кліренс креатиніну менше 10 мл/хв) призначають 75% середньої дози; вища разова доза препарату для дорослих в/в (внутрішньовенне введення) - 1 г (50 мл 2% р-ну); вводити р-н в/в (внутрішньовенне введення) слід повільно зі швидкістю не більше 1 мл/хв.; спочатку звичайно вводять 1–2 мл, а через 20–30 секунд – останню кількість; дітям – в/в (внутрішньовенне введення) струминно, повільно протягом 3–5 хв (Хвилина), одноразово вводять з розрахунку 3–5 мг/кг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску); перед проведенням інгаляційного наркозу без попередньої премедикації у новонароджених – 3–4 мг/кг, від 1 до 12 місяців – 5–8 мг/кг, від 1 року до 12 років – 5–6 мг/кг; для наркозу у дітей з масою тіла від 30 до 50 кг – 4–5 мг/кг; підтримуюча доза становить 25–50 мг; у дітей з порушенням функції нирок (кліренс креатиніну менше 10 мл/хв) вводять 75% середньої дози; застосування препарату для базис-наркозу особливо показано для дітей з підвищеною нервовою збудливістю; у таких ситуаціях тіопентал можна застосовувати ректально у формі 5% теплого (+32°–+35° С) р-ну: дітям до 3-х років – вводять з розрахунку по 0,04 г на 1 рік життя, а дітям 3–7 років – по 0,05 г на 1 рік життя.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: АР (алергічні реакції) – кропив’янка, набряк Квінке, шкірний висип та свербіж, гіперемія шкіри, анафілактичний шок; пригнічення або зупинка дихання, гіперсалівація, ларингоспазм, бронхоспазм, гіпертонус м'язів, нудота, блювання, гіпотензія, аритмія; сонливість, головний біль, озноб, СН (серцева недостатність); подразнення прямої кишки та кровотеча при ректальному способі введення.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату, БА (бронхіальна астма), астматичний статус, дисфункція печінки та нирок, г. (Гострий) порушення кровообігу, виражена кахексія, міастенія, ЦД (цукровий діабет), мікседемі, хвороба Аддісона, тяжка анемія, колапс, шок, запальні захворювання носоглотки, гарячкові стани, вагітність; напади г. (Гострий) переміжної порфірії.

Форми випуску ЛЗ: порошок ліофілізований для приготування р-ну для ін'єкцій по 0,5 г, по 1 г у фл. (Флакон).

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

З обережністю застосовувати з препаратами групи наркотичних аналгетиків у зв'язку із можливістю пригнічення дихання. Підвищує ефект гіпотензивних та гіпотермічних засобів. Потенціює пригнічуючий вплив на ЦНС (центральна нервова система) седативних та снодійних засобів, кетаміну, нейролептиків, сульфату магнію, алкоголю. Активність його підвищується Н1-адреноблокаторами та пробенецидом; понижується – аналептиками та деякими антидепресантами, амінофіліном; з обережністю використовувати тіопентал з перерахованими препаратами. Р-н тіопенталу не можна змішувати в одному шприці з а/б (Антибіотик) (амікацин, бензилпеніцилін, цефапирін), транквілізаторами, міорелаксантами (суксаметоній, тубокурарин), аналгетиками, ефедрином, аскорбіновою кислотою, дипіридамолом, хлорпромазином, кетаміном.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Проникає крізь плацентарний бар’єр та секретується в грудне молоко.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при г. (Гострий) порушенні кровообігу. З обережністю при порушенні скорочувальної функції міокарда.
Порушення функції печинки: Протипоказаний.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при дисфункції. Зменшити дозу.
Порушення функції дихальної системи: Протипоказаний при БА (бронхіальна астма), астматичному статусі, запальних захворюваннях носоглотки.

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Для базис-наркозу показано для дітей з підвищеною нервовою збудливістю. Можна застосовувати ректально у формі 5% теплого (+32°–+35° С) р-ну
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних застережень немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Досягнення та підтримка наркозу потрібної глибини та тривалості залежить від кількості препарату і від індивідуальної чутливості хворого. Викликає кардіодепресію: зменшує ударний об'єм, серцевий викид і АТ (артеріальний тиск). З метою запобігання реакціям, що пов’язані з підвищенням тонусу блукаючого нерва, перед наркозом проводять премедикацію атропіном або метацином. З обережністю застосовувати при порушенні скорочувальної функції міокарда.
Інформація для пацієнта: Спеціальних рекомендацій немає