Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Нікотин (Nicotine) **

Категорія: Психіатрія, наркологіяЗасоби, що застосовуються в наркологіїЗасоби, що застосовуються при аддиктивних розладахПри відмові від палінняНікотин

Нікотин (Nicotine) **

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • НІКОРЕТТЕ®, ЛТС Ломанн Терапіе - Систем АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина
  • НІКОРЕТТЕ® З М'ЯТНИМ СМАКОМ, Фармація і Апджон АБ, Швеція
  • НІКОРЕТТЕ® зимова м'ята, НІКОРЕТТЕ® зі смаком м'яти, НІКОРЕТТЕ® ЗІ СМАКОМ СВІЖИХ ФРУКТІВ, НІКОРЕТТЕ® ЗІ СМАКОМ СВІЖОЇ М'ЯТИ, МакНіл АБ, Швеція
  • НІКОРЕТТЕ® зі смаком м'яти, Пфайзер Хелс АБ, Швеція
  • НІКОТИНЕЛЛ, ЛТС Ломанн Терапевтичні Системи ГмбХ/Фамар Франція, Німеччина/Франція
  • НІКОТИНЕЛЛ зі смаком м'яти, Новартіс Консьюмер Хелс UK Ltd/Фертін А/С, Великобританія/Данія

Інструкція для застосування: Нікотин (Nicotine)

Фармакотерапевтична група: N07BA01 - препарат для лікування нікотинової залежності.

Основна фармакотерапевтична дія: дає змогу уникнути розвитку с-му відміни в осіб, які кинули палити; допомагає уникнути відновлення паління, при цьому концентрація нікотину в крові підвищується повільніше, ніж під час паління, і має нижчі значення; при застосуванні препарату забезпечується надходження в організм нікотину; при цьому такі інгредієнти тютюнового диму, як смола, окис вуглецю в організм не потрапляють; зменшує фармакологічну залежність від нікотину.

Показання для застосування ЛЗ: лікування тютюнової залежності шляхом пом’якшення явищ звикання до нікотину і симптомів відміни; полегшення процесу відмови від паління за наявності мотивації; полегшення стану курців при тимчасовому утриманні від паління; допомога курцям, які не можуть повністю відмовитись від нікотинової залежності, зменшити кількість випалених цигарок.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: у дорослих пацієнтів, включаючи пацієнтів похилого віку, залежно від вираженості пристрасті до паління може застосовуватися жувальна гумка з різною концентрацією активної речовини; зазвичай достатньо застосовувати 8–12 жувальних гумок на добу; для завзятих курців (тест на нікотинову залежність Fagerström ≥ 6 балів або тих, хто палить понад 20 цигарок на день) або пацієнтів, які не можуть відмовитися від паління за допомогою жувальної гумки з вмістом, рекомендується починати з лікарської форми 4 мг, інші пацієнти повинні починати лікування з лікарської форми 2 мг; МДД (максимальна добова доза) - 24 жувальних гумки/добу; у разі повної відмови від паління гумки застосовують щонайменше протягом 3 місяців, потім слід поступово знижувати кількість жувальної гумки; застосування препарату слід припинити тоді, коли добове споживання гумки знизиться до 1 – 2 подушечок; якщо відмова від паління здійснюється поступово шляхом зменшення кількості випалених цигарок, то гумку слід жувати між епізодами паління, тільки-но з’являється непереборне бажання палити, щоб якомога більше збільшити інтервали між епізодами паління і у такий спосіб знизити добове споживання цигарок; якщо зменшення кількості випалених сигарет не досягається протягом 6 тижнів, слід переглянути терапевтичні заходи; спробу відмовитися від паління слід здійснити тоді, коли пацієнт буде відчувати себе готовим до цього, але не пізніше, ніж через 6 місяців після початку лікування; якщо суттєва відмова від паління не досягається протягом 9 місяців після початку лікування, слід переглянути схему лікування; не рекомендується застосовувати гумки з вмістом нікотину понад 12 місяців; однак деяким пацієнтам може знадобитися триваліше лікування, щоб запобігти поверненню до паління або попереднього рівня споживання тютюну; якщо раптом виникає бажання запалити знову, слід застосувати кілька гумок; у більшості курців після припинення паління може збільшитися вага тіла; гумка з вмістом нікотину може допомогти контролювати цей процес, який є дозо залежним; застосування 8-12 гумок у відповідній дозовій формі може допомогти контролювати збільшення ваги тіла після припинення паління; щоб уникнути проявів тимчасової абстиненції, рекомендовано застосовувати гумку з нікотином протягом періоду, коли пацієнт не палить, наприклад у зонах, де паління заборонено або в інших ситуаціях, коли пацієнт змушений не палити і з’являється раптове бажання запалити.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: небажані реакції, які подібні до реакцій на нікотин, що надходить з інших джерел. Імовірність розвитку та тяжкість небажаних реакцій залежать від дози; деякі із симптомів, такі як запаморочення, головний біль і розлади сну можуть бути проявами с-му відміни, спричиненого відмовою від паління; у такому разі може також збільшитися частота виникнення афтозного стоматиту; головний біль, запаморочення; пальпітація, оборотна фібриляція передсердь; явища дискомфорту, гикання, нудота, блювання; еритема, кропив’янка; загальні розлади і зміни в місці введення – виразки на слизовій ротової порожнини і горла, вугри в ділянці жувальних м’язів, АР (алергічні реакції), у тому числі ангіоневротичний набряк.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до компонентів препарату.

Форми випуску ЛЗ: гумка жувальна по 2 мг або по 4 мг; пластир трансдермальний, 10 мг/16 год (Година) ,15 мг/16 год (Година), 25 мг/16 год (Година), 14 мг/24 год (Година), 21 мг/24 год (Година), 7 мг/24 год.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Після відмови від паління може призводити до збільшення рівня у плазмі деяких ЛЗ (лікарський засіб); це явище також може бути клінічно значимим для препаратів з вузьким терапевтичним вікном, таких як теофілін, такрин, клозапін і ропінірол. Плазмова концентрація деяких інших лікарських препаратів також може збільшитися після відмови від паління: для іміпраміну, оланзапіну, кломіпраміну та флювоксаміну, але дані, що підтверджують цей ефект, недостатні. Метаболізм флекаініду і пентазоцину може зазнавати трансформацій при палінні.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Ризик для плоду не вивчений в повному обсязі. Продовження паління являє більш серйозну небезпеку для плода, ніж застосування препаратів для замісної терапії, що містять нікотин.
Лактація: Вільно проникає в материнське молоко у кількості, яка може несприятливо впливати на немовля. З метою знизити експозицію на дитину жувальна гумка використовується тільки після закінчення годування груддю.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при інсульті, ІМ (інфаркт міокарда), нестабільній стенокардії, аритмії, ангіопластиці або шунтуванні коронарних артерій, неконтрольованій АГ (артеріальна гіпертензія).
Порушення функції печинки: З обережністю при помірній або вираженій недостатності.
Порушення функції нирок: З обережністю при вираженій недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Рекомендований для використання тільки під наглядом лікаря у пацієнтів з ССС захворюваннями: які перенесли серйозний СС (серцево-судинний) напад або були госпіталізовані у зв’язку зі скаргами на ССС протягом попередніх 4 тиж. (інсульт, ІМ (інфаркт міокарда), нестабільна стенокардія, аритмія серця, ангіопластика або шунтування коронарних артерій) або пацієнти з неконтрольованою гіпертензією. Застосовувати з обережністю у пацієнтів з помірною або вираженою печінковою недостатністю, вираженою нирковою недостатністю, виразковою хворобою шлунка і ДПК (дванадцятипала кишка) в г. (Гострий) стадії. Сприяє викиду наднирковими залозами катехоламінів, тому повинна застосовуватися з обережністю для лікування пацієнтів з неконтрольованим гіпертиреозом або феохромоцитомою. Внаслідок припинення паління може виявитися необхідним зменшення дози інсуліну. Потенційний ризик тривалого застосування гумки значно менший ніж продовження паління.
Інформація для пацієнта: Жувальна гумка може прилипати до зубних протезів та інколи пошкоджувати їх. Продовження паління являє більш серйозну небезпеку для плода, ніж застосування препаратів для замісної терапії, що містять нікотин.