Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Клонідин (Clonidine)

Категорія: Психіатрія, наркологіяЗасоби, що застосовуються в наркологіїЗасоби, що застосовуються при аддиктивних розладахПри опіоідній залежностіКлонідин

Клонідин (Clonidine)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • КЛОФЕЛІН, АТ (артеріальний тиск) "Галичфарм", м. Львів, Україна
  • КЛОФЕЛІН, ВАТ "Луганський ХФЗ", м. Луганськ, Україна
  • КЛОФЕЛІН, ТОВ "Агрофарм", м. Київ, Україна
  • КЛОФЕЛІН – ЗН, ТОВ "Харківське фармацевтичне підприємство "Здоров'я народу", м. Харків, Україна
  • КЛОФЕЛІН-ДАРНИЦЯ, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • КЛОФЕЛІН-ЗДОРОВ'Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна
  • КЛОФЕЛІН-М, ТОВ "Харківське фармацевтичне підприємство "Здоров'я народу", м. Харків, Україна

Інструкція для застосування: Клонідин (Clonidine)

Фармакотерапевтична група: С02АС01 - антигіпертензивні засоби. Агоністи імідазолінових рецепторів.

Основна фармакотерапевтична дія: антигіпертензивна дія; діє на рівні нейрогуморальної регуляції судинного тонусу; після проходження через гематоенцефалічний бар’єр стимулює α2-адренорецептори, знижує потік симпатичних імпульсів з ЦНС (центральна нервова система) і пригнічує вихід норадреналіну з нервових закінчень; стійкій гіпотензивній дії може передувати короткочасна гіпертензія за рахунок впливу на периферичні α-адренорецептори; гіпотензивний ефект супроводжується зниженням периферичного опору судин, включаючи ниркові; знижує внутрішньоочний тиск і має слабку седативну дію, посилює вплив аналгетиків, зменшує симптоми опіатної та алкогольної абстиненцій, відчуття страху.

Показання для застосування ЛЗ: АГ (артеріальна гіпертензія) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), у тому числі гіпертонічні кризи.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: призначають внутрішньо, починаючи з 0,075 мг 2-3 р/добу (кількість разів на добу); якщо гіпотензивний ефект недостатній, разову дозу збільшують через кожні 1-2 дні на 0,0375 мг до 0,15-0,3 мг на прийом 3-4 р/добу (кількість разів на добу); при проявах атеросклерозу судин мозку, коли можлива гіперчутливість до препарату, його застосовують з початкової дози 0,0375 мг; МДД (максимальна добова доза) - 0,3-0,45 мг; іноді дозу препарату доводять до 1,2-1,5 мг (під суворим медичним контролем!); тривалість лікування – від кількох тижнів до 6-12 місяців і більше залежно від ефективності і сприйнятливості препарату; при тривалому лікуванні призначають щоденно не більше 2 табл. (Таблетки) клонідину по 0,000075 г (0,075 мг).

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: тахікардія, сухість у роті, запор, головний біль; у перші дні відзначають також седативну дію, відчуття втоми, сонливість.

Протипоказання до застосування ЛЗ: період вагітності; кардіогенний шок, артеріальна гіпотензія, внутрішньосерцева блокада, брадикардія з ЧСС (частота серцевих скорочень) до 50 уд/хв, виражені зміни судин мозку, виражена депресія, пацієнти, робота яких потребує підвищеної психічної та рухової реакції.

Форми випуску ЛЗ: р-н для ін'єкцій 0,01% по 1 мл в амп. (Ампула); табл. (Таблетки) по 0,075 мг, по 0,15 мг .

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Сечогiннi засоби (дiуретики), судинорозширювальнi засоби (вазодилататори), дiєта з обмеженням кухонної солi пiдсилюють дiю клонідину знижувати АТ (артеріальний тиск). Вплив його може пiдсилюватись при застосуваннi з антигiстамiнними засобами. З бета-адреноблокаторами i серцевими глiкозидами - вiдмiчатись уповiльнення серцебиття i дуже рiдко - порушення серцевого ритму (AV блокада). Послаблення антигiпертензивної його дiї - при застосуваннi з трициклiчними антидепресивними засобами. Толазолiн може повнiстю усувати його вплив, його застосовують як специфiчний антидот при передозуваннях або отруєннi протигiпертонiчним засобом. Сприяє дiї медикаментiв, якi пригнiчують ЦНС (центральна нервова система) таких як заспокiйливi, снодiйнi та антигiстамiннi засоби, алкоголь

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний.
Лактація: Препарат не застосовувати

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при ССЗ.
Порушення функції печинки: З обережністю.
Порушення функції нирок: З обережністю.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Застосовувати з обережністю.
Особи похилого та старечого віку: Застосовувати з обережністю.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Регулярно контролювати АТ (артеріальний тиск). Раптова відміна може призвести до розвитку гіпертонічного кризу (с-м відміни), тому перед відміною протягом 7-10 днів поступово знижувати дозу, або замінюючи його іншими гіпотензивними засобами.
Інформація для пацієнта: Під час лікування забороняється спиртні напої; враховувати здатність знижувати психічні і фізичні реакції при різних формах оперативної діяльності.