Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Допамін (Dopamine) *

Категорія: Психіатрія, наркологіяЗасоби, що застосовуються в наркологіїІнші засоби, що застосовуються в наркологіїДопамін

Допамін (Dopamine) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ДОПАМІН-ЗДОРОВ'Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна
  • ДОПАМІН-НОРТОН, ВІНУС РЕМЕДІС ЛІМІТЕД/ТОВ "Фармекс Груп", Київська обл., м. Бориспіль, Індія/Україна
  • ДОПАМІН-ФАРМЕКС, ТОВ "Фармекс Груп", Київська обл., м. Бориспіль/ТОВ "Фармекс Груп", Київська обл., м. Бориспіль, Україна/Україна
  • ДОФАМІН-ДАРНИЦЯ, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • ДОПАМІН АДМЕДА 200, Вюльфінг Фарма ГмбХ/Гаупт Фарма Вюльфінг ГмбХ, Німеччина/Німеччина
  • ДОПАМІН АДМЕДА 50, Вюльфінг Фарма ГмбХ, Німеччина
  • ДОПМІН, Оріон Корпорейшн, Фінляндія

Інструкція для застосування: Допамін (Dopamine)

Фармакотерапевтична група: С01СА04 - неглікозидні кардіотонічні засоби. Адренергічні та допамінергічні препарати.

Основна фармакотерапевтична дія: симпатоміметик, що діє безпосередньо на b-адренорецептори та опосередковано - на a-адренорецептори; виконує роль катехоламіну природного походження і є безпосереднім попередником норадреналіну; вивільняє норадреналін з симпатичних нервових закінчень; також має власну фармакологічну дію; найважливішими метаболітами допаміну є моноаміноксидаза і катехол-О-метилтрансфераза; у малих дозах (0,5–2 мкг/кг/хв) спостерігається вазодилатуючий вплив на ниркові, мезентеріальні та коронарні судини, збільшує нирковий кровообіг, гломерулярну фільтрацію і ниркову екскрецію; у середніх дозах (2–10 мкг/кг/хв) розвивається позитивний інотропний ефект з боку серця, зумовлений стимуляцією b1-адренорецепторів міокарда і здатністю допаміну збільшувати вивільнення норадреналіну; у високих дозах 10 мкг/кг/хв і більше стимулює a1-адренорецептори, що призводить до вазоконстрикції; збільшує серцевий викид, систолічний і пульсовий АТ (артеріальний тиск); у малих дозах діастолічний тиск збільшується незначною мірою, проте із збільшенням дози зростає периферичний судинний опір, і збільшується і діастолічний тиск.

Показання для застосування ЛЗ: г. (Гострий) гіпотензія або шок, викликаний ІМ (інфаркт міокарда) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), ендотоксичною септицемією, травмами чи нирковою недостатністю; декомпенсована хр. (Хронічний) СН (серцева недостатність); в якості допоміжної терапії - при гіпотензії, що не піддається лікуванню, незважаючи на корекцію ОЦК після операцій на відкритому серці.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: після розведення вводиться в/в (внутрішньовенне введення) тільки у вигляді інфузій при можливості в великі вени; звичайно початкова доза для дорослих становить 2–5 мкг/кг/хв БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) і може бути збільшена до 5–10 мкг/кг/хв ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) відповідно до реакції; допамін у дозі понад 20 мкг/кг/хв, як правило, не призначають, хоча дози понад 50 мкг/кг/хв можуть бути призначені у тяжких випадках; інформація щодо застосування допаміну для дітей відсутня.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: побічні реакції є дозо залежними; прискорене серцебиття, екстрасистолія, тахікардія, біль за грудниною, артеріальна гіпотензія, вазоконстрикція, ектопічний серцевий ритм; порушення серцевої провідності, брадикардія, розширення комплексу QRS, артеріальна гіпертензія; нудота, блювання; диспное; головний біль; тривога.

Протипоказання до застосування ЛЗ: феохромоцитома, некоригована тахіаритмія, тенденція до фібриляції шлуночків, тиреотоксикоз, гіперчутливість до препарату.

Форми випуску ЛЗ: концентрат для приготування р-ну для інфузій, 200 мг/10 мл по 10 мл в амп. (Ампула), 40 мг/мл по 5 мл в амп. (Ампула); 5 мг/мл по 5 мл в амп. (Ампула), 50 мг/5 мл по 5 мл в амп.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Обережно вводити хворим, у яких застосовується інгаляційний наркоз із використанням циклопропану, галогенованого вуглеводню - потенційна здатність спричиняти аритмії. З алкалоїдами ріжків - надмірне звуження периферичних судин і розвиток гангрени. Якщо протягом останніх 2 тижнів застосовували інгібітори МАО (Моноамінооксидаза) - призначати значно меншу дозу допаміну. З трициклічними антидепресантами і фенітоїном - гіпотензія, брадикардія.
З сечогінними засобами - адитивний і підсилюючий діуретичний ефект. Стимулюючим ефектам допаміну протидіють ß-адреноблокатори ( пропанолол і метопролол). Гуанетидин посилює симпатоміметичний ефект допаміну. З добутаміном - спостерігається виразніше підвищення АТ (артеріальний тиск), але тиск наповнення шлуночків серця при цьому знижується або незмінний. Чутливий до дії лугів - не змішувати з лужними р-нами (рН вище 7 ) як гідрокарбонат натрію. Альтеплаза, амфотерицин Б нестійкі при наявності допаміну. Фізико-хімічна несумісність: ацикловір; альтеплаза; амікацин; амфотерицин Б; ампіцилін; цефалотин; дакарбазин; теофілін етилендіамін (еуфілін); кальцієвий р-н теофіліну; фуросемід; гентаміцин; гепарин; солі заліза; нітропрусид натрію; бензилпеніцилін; тобраміцин

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: За життєвими показаннями
Лактація: Дані відсутні

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при тахіаритмії, фібриляція шлуночків, постійна корекція дози.
Порушення функції печинки: Контроль стану хворого.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при аденомі передміхурової залози із затримкою сечі. Контроль функції.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Можна застосовувати у будь-якому віці
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних застережень немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Якщо необхідно, гіповолемію потрібно відкоригувати перед початком лікування. Допамін поліпшує AV (атріовентрикулярний) провідність, хворим з миготливою аритмією до початку лікування призначити препарати наперстянки. Постійно коригувати дозу введення залежно від змін стану хворого, діурезу, хвилинного об'єму серця та АТ (артеріальний тиск). У разі надмірного підвищення діастолічного АТ (артеріальний тиск), зменшення діурезу або появи аритмії - знизити дозу допаміну. Щоб запобігти виникненню екстравазатів, рекомендується робити вливання допаміну у велику вену. Випадкове введення препарату в м'які тканини може спричинити їх некроз. При появі екстравазатів можна запобігти некрозу шляхом інфільтрації уражених тканин фентоламіном. Допамін не слід вводити внутрішньоартеріально та у вигляді болюсної ін'єкції. Унаслідок введення допаміну, особливо хворим із облітеруючими захворюваннями периферичних судин і с-мом дисемінованого внутрішньосудинного згортання крові, може виникнути сильне звуження кровоносних судин, що призводить до некрозу шкіри та гангрени.
Інформація для пацієнта: Спеціальних рекомендацій немає