Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Фенобарбітал (Phenobarbital)

Категорія: НеврологіяЛікарські засоби для лікування епілепсіїЛЗ для лікування епілептичного статусуФенобарбітал

Фенобарбітал (Phenobarbital)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ФЕНОБАРБИТАЛ, ФЕНОБАРБІТАЛ ІС, ВАТ "Сумісне українсько-бельгійське хімічне підприємство "ІнтерХiм", м. Одеса, Україна

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Фенобарбітал (Phenobarbital)

Фармакотерапевтична група: N03AA02 - протиепілептичні засоби.

Основна фармакотерапевтична дія: барбітурат подовженого впливу, антиепілептикум вираженої дії; депресант ЦНС (центральна нервова система), зв’язуючись у мозку з барбітурат-рецепторами, знижує збудженість нейронів; барбітурат-рецептори є і на нейронах периферичної нервової системи, але фенобарбітал відносно нейронів мозку виявляє більшу афінність; зменшує потребу в кисні; підвищує судомний поріг, затримує поширення судом; справляє снодійну та седативну дію.

Показання для застосування ЛЗ: епілепсія БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) парціальні та генералізовані тонічно-клонічні (grand mal) напади ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) , нічні прояви епілепсії, епілептична енцефалопатія, в першу чергу при появі ознак збудженості; посттравматичні стани, у період одужання; після нейрохірургічних втручань; тимчасові ознаки епілепсії (елдамсія, залишкові напади); захворювання та стани, які потребують терапії заспокійливими засобами (наприклад при олігофренії, енцефалопатії з ознаками збудженості, імпульсивності; при припиненні прийому ЛЗ (лікарський засіб), що не містять фенобарбітал, до яких організм уже звик, та у період збудженості при забороні вживати алкоголь, а також у випадку звільнення від наркотичної залежності в дитячому віці); хвороба Паркінсона - запобігання ембріональнії жовтусі, яка формується при материнській гіпербілірубіновій анемії внаслідок с-му Крайслера-Найара ІІ типу.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: внутрішньо при епілепсії - у разі проведення тривалої терапії доза встановлюється індивідуально з урахуванням прийому інших протиепілептичних засобів; Смакс (максимальна концентрація в плазмі) фенобарбіталу в сироватці спостерігається на 4 – 7-й день; дозу препарату лікар визначає індивідуально; денну норму можна прийняти за один раз; рекомендується денна доза для дорослих 50 – 200 мг ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); МДД (максимальна добова доза) - 600 мг; дітям – 3 – 6 мг/кг/добу ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); судоми у дитячому віці - доза насичення - 15 – 20 мг/мл, підтримуюча доза - 3 – 4 мг/мл, (20 мікрограм/мл для підтримки рівня в плазмі) ;як снодійний засіб дорослим – 100 – 200 мг за півгодини до сну; як седативний засіб дорослим – 50 – 150 мг/добу, дітям – 3 – 5 мг/кг/добу за 2 – 3 прийоми; хворим з нирковою недостатністю дозу необхідно зменшити; після гемодіалізу та перитонеального діалізу для підтримки рівня в плазмі дози треба підвищити; для дітей до 6 місяців разова доза – 0,005 г, а добова – 0,01 г; від 6 місяців до 2 років – відповідно 0,01 г та 0,02 г; 1 – 2 років -0,02 г та 0,04 г; 3 – 4 років – 0,03 г та 0,06 г; 5 – 6 років – 0,04 г та 0,08 г; 7 – 9 років – 0,05 г та 0,1 г; 10 – 14 років – 0,075 г та 0,15 г за 30 – 40 хв (Хвилина) до їди; дітям до 7 років табл. (Таблетки) розтерти на порошок і дати з невеликою кількістю рідини; лікування – тривале; термін лікування визначає лікар; припиняти прийом препарату при епілепсії треба поступово.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: нудота, блювання, висип; лабільність настрою, незначна сонливість, запаморочення, збудженість, депресивне дихання, дискінезія, атаксія, аддикція; біль (артралгієподібний, невралгієподібний, міалгієподібний); ністагм, недостатність фолієвої кислоти, мегалобластна анемія, пурпура, порушення згортання крові, гіпотензія, остеомаляція, гіпокаліємія, порфірія; симптоми у разі припинення прийому препарату можуть бути тяжкими, а іноді фатальними - перші слабкі симптоми виявляються через 8 – 12 год (Година) після прийому останньої дози: відчуття страху, мимовільне скорочення м’язів, тремтіння рук, слабкість, запаморочення, нудота, блювання, безсоння, ортостатична гіпотонія, через 16 год (Година) після припинення прийому можуть виникнути судоми, делірій, зменшення симптомів настає через 15 діб після припинення прийому, лабораторні дослідження показали можливість порушення ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота).

Протипоказання до застосування ЛЗ: індивідуальна непереносимість фенобарбіталу або інших компонентів препарату; хвороба Аддісона, тяжкі ураження печінки та нирок, захворювання органів дихання, які супроводжуються обструкцією та диспное, г. (Гострий) інтермітуюча порфірія, епілептоподібні напади; фенобарбітал може спричинювати відчуття сонливості, стомленості, а також послаблювати психомоторну здатність, у зв’язку з чим не слід під час прийому препарату керувати транспортними засобами, обслуговувати механічні пристрої, а також виконувати роботи, які вимагатимуть повної концентрації уваги або вільної рухової здатності (плавання, робота на висоті тощо).

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) по 0,005 г, по 0,05 г, по 0,1 г

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Посилює дію аналгетиків, анестетиків, засобів для наркозу, нейролептиків, транквілізаторів, алкоголю; знижує дію: парацетамолу, непрямих антикоагулянтів, тетрациклінів, гризеофульвіну, ГКС (глюкокортикостероїди), хлорамфеніколу, метронідазолу, трициклічних антидепресантів, естрогенів, саліцилатів. З іншими препаратами, що виявляють седативну дію, призводить до посилення седативно-снодійного ефекту та пригнічення дихання. Посилюють дію його ліки, які мають властивості кислот (аскорбінова кислота, хлорид амонію). Можливий вплив на концентрацію фенітоїну, карбамазепіну і клоназепаму в крові. Інгібітори МАО (Моноамінооксидаза) пролонгують ефект фенобарбіталу. Може прискорювати метаболізм пероральних контрацептивів, що призводить до втрати їх ефекту. Між різними протиепілептичними засобами може виникати складна взаємодія, може посилюватися токсичність; тому при іх комплексному лікуванні моніторинг рівня плазми. Фенобарбітал може зменшити дію таких засобів: трициклічних антидепресантів; антипсихотичних засобів (хлорпромазину, хлорпротиксену, клоназепаму, галоперидолу, прометазину, тіоридазину); похідних кумаринів; стероїдів (призвести до аддісонічного кризу) та естрогенів; антимікробних засобів (доксициклінів, гризеовульфінів, ітраконазолів, метронідазолів, циклоспоринів, делавердинів, індинавірів, саквінавірів); β-блокаторів (пропаному, метопрололу); теніпозидів (значне посилення кліренсу); дигітоксинів; теофілінів; блокаторів кальцієвих каналів (дилтіазему, фелодипіну, німодипіну, верапамілу); антиаритмічних засобів (пропафенону, хінідину, дизопіраміду); циметидинів (знижується здатність всмоктуватись); фенілбутазонів (час напіврозпаду зменшується); вітаміну Д. При поєднанні з такими засобами дія фенобарбіталу може посилюватися: засоби, які підвищують кислотність сечі, протигрипозні вакцини, альфа-інтерферон (зменшує метаболізм фенобарбіталу в печінці), піперин. При поєднанні з такими засобами дія фенобарбіталу може послаблюватись: засоби, які зменшують кислотність сечі, антацидні засоби, холестираміни (фенобарбітал приймати за 1 год (Година) до прийому холестираміну або ч/з 4 – 6 год (Година) після); антидепресанти, антипсихотичні засоби (посилюють схильність до судом за рахунок зниження конвульсивного порогу). При поєднанні з іншими депресантами ЦНС: можуть взаємно посилювати дію препаратів (інгібітори МАО (Моноамінооксидаза), метоксифуран –підвищується його метаболізм, що може спричиняти посилення нефротоксичності), севофлуранів, алкоголю.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Можна виключно під наглядом лікаря. В перші три місяці вагітності застосування препарату може стати причиною дефектів розвитку, в останньому триместрі у плода можлива кровотеча, звикання та симптоми, пов’язані з припиненням прийому лікарського засобу.
Лактація: Виявляється в грудному молоці. Призначати у виняткових випадках

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Протипоказаний при тяжкій недостатності.
Порушення функції нирок: Зменшити дозу при недостатності, збільшити дозу після гемодіалізу та перитонеального діалізу.
Порушення функції дихальної системи: Протипоказаний при захворюваннях органів дихання з обструкцією та диспное.

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Спеціальних рекомендацій немає
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Уникати тривалого застосування у зв’язку з можливістю його кумуляції та розвитку залежності. Може спричиняти наркотичне звикання, тому з обережністю призначають хворим на депресію, схильним до суїциду. З обережністю призначають при БА (бронхіальна астма), порушенні функцій печінки і нирок, гіперкінезах, гіпертиреозі, гіпофункції надниркових залоз, г. (Гострий) та постійному болю. При появі змін з боку шкіри препарат відмінити. Відміну препарату проводити поступово, протягом тривалого часу.
Інформація для пацієнта: Не застосовувати водіям транспортних засобів і під час роботи з механізмами, які потребують уваги.

Комбіновані препарати, що містять Фенобарбітал