Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Селегілін (Selegiline)

Категорія: НеврологіяЛікарські засоби для лікування паркінсонізму та інших екстрапірамідних розладівДофамінергічні препарати:Селегілін

Селегілін (Selegiline)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЕЛЬДЕПРИЛ, Оріон Корпорейшн, Фінляндія
  • СЕГАН, Фармацевтичний завод "ПОЛЬФАРМА" С.А., Польща
  • СЕЛЕГІЛІН ГЕКСАЛ®, Салютас Фарма ГмбХ, Німеччина, підприємство компанії Гексал АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина
  • ЮМЕКС®, ХІНОЇН Завод Фармацевтичних та Хімічних Продуктів Прайвіт Ко. Лтд. (ХІНОЇН Прайвіт Ко. Лтд.), Угорщина
  • ЮМЕКС®, ХІНОЇН, Завод Фармацевтичних та Хімічних Продуктів Ко. Лтд., Угорщина

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Селегілін (Selegiline)

Фармакотерапевтична група: N04BD01 - протипаркінсонічні засоби. Інгібітори моноаміноксидази типу В.

Основна фармакотерапевтична дія: селективний і необоротний інгібітор моноаміноксидази; пригнічує метаболізм дофаміну, виключаючи підвищення його концентрації в нейронах; потенціює та пролонгує терапевтичну дію леводопи: при комбінації із селегіліном дозу леводопи можна зменшити; в умовах комбінованої терапії, при встановленні оптимального рівня дози, побічні ефекти леводопи виражені менше, ніж при монотерапії леводопою; додатковий прийом селегіліну в ході лікування леводопою не показаний пацієнтам, у яких спостерігаються незалежно від дози коливання ефективності дії леводопи.

Показання для застосування ЛЗ: хвороба Паркінсона, симптоматичний паркінсонізм; як монотерапія при первинно встановленому діагнозі або в комбінації з леводопою (у поєднанні з периферичними інгібіторами декарбоксилази або без них) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: початкова добова доза для дорослих зазвичай становить 5 - 10 мг селегіліну гідрохлориду у вигляді монотерапії або комбінованого лікування з леводопою та периферичним інгібітором декарбоксилази; максимальна підтримуюча доза - 10 мг/добу (по 5 - 10 мг після сніданку або по 5 мг після сніданку та обіду)БНФ; при комбінованому застосуванні з леводопою доза останнього може бути зменшена настільки, наскільки це можливо для досягнення відповідного контролю за симптомами хвороби (можна зменшити на 10 - 30% у перші 2 - 3 дні); тривалість застосування залежить від перебігу захворювання і встановлюється індивідуально.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: ксеростомія (сухість у роті), запаморочення і порушення сну; тимчасове транзиторне збільшення активності печінкових ферментів – АлАТ, АсАТ; аритмія (суправентрикулярна аритмія), брадикардія, атріовентрикулярна блокада; при комбінованому лікуванні селегиліном і леводопою - рухові розлади (такі як дискінезія), гіпотензія, нудота, блювання, ксеростомія, запаморочення, психози, безсоння, головний біль; аритмії, розлади сечовипускання, шкірні реакції, неспокій, запор, анорексія, затримка тканинної рідини, виснаження, гіпертензія, збудження, стенокардія, задишка, спазми, лейкопенія і зменшення кількості тромбоцитів; аутокінези (мимовільні рухи), ажитація. Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до селегиліну або будь-яких інших допоміжних речовин; пептична виразка шлунка або ДПК (дванадцятипала кишка), знижена функція нирок/печінки, екстрапірамідні порушення, не пов’язані з дефіцитом дофаміну (есенціальний тремор, хорея Геттінгтона); вагітність і лактаці; дитячий вік; комбіноване застосування селегиліну з леводопою протипоказано при АГ (артеріальна гіпертензія), тиреотоксикозі, феохромоцитомі, закритокутовій глаукомі, доброякісній гіпертрофії передміхурової залози, тахіаритмії, тяжкій стенокардії, при психічних розладах, прогресуючій деменції.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) по 5 мг, по 10 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Враховувати можливість гіпертензивної реакції внаслідок взаємодії з непрямими симпатоміметичними препаратами. З неселективними інгібіторами МАО (Моноамінооксидаза) може викликати тяжку гіпертензію. З моклобемідом потенціює гіпертензивний ефект тираміноподібних речовин ( харчових продуктів, що містять тирамін,), одночасно застосовувати ці ЛЗ (лікарський засіб) не рекомендується. Уникати застосування селегіліну у комбінації з петидином. Трамадол може взаємодіяти з селегіліном. Дотримуватися обережності при застосуванні з допаміном. Побічні реакції можуть бути у пацієнтів, які отримували селегілін та флуоксетин: атаксія, тремор, гіпертермія аж до делірію та коми; виникнення подібних реакцій із сертраліном, пароксетином, венлафаксином або флувоксаміном; уникати комбінації селегіліну з вищезазначеними ЛЗ (лікарський засіб). Флуоксетин має тривалий період напіввиведення, між відміною його та початком терапії селегіліном має минути не менше ніж п’ять тижнів. Селегілін має короткий період напіввиведення, між відміною селегіліну та початком прийому флуоксетину достатньо двотижневого інтервалу. З циталопрамом: дотримуватися обережності. Можуть бути тяжкі симптоми з боку ЦНС (центральна нервова система) з трициклічними антидепресантами: гіпер- та гіпотензія, запаморочення, тремор та судоми, зміни поведінки та психічного стану, призначати препарати пацієнтам, які застосовують селегілін, з обережністю. Дотримуватися обережності з комбінованими пероральними протизаплідними засобами (гестаген/етинілестрадіол або левоноргестрел/ етинілестрадіол), вони можуть підвищити біодоступність селегіліну.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не рекомендується
Лактація: Не рекомендується

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при лабільній АГ (артеріальна гіпертензія), серцевій аритмії, тяжкій стенокардії.
Порушення функції печинки: З обережністю при тяжкій недостатності.
Порушення функції нирок: З обережністю при недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Спеціальних застережень немає
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Дотримуватися обережності у пацієнтів, які страждають на виразку шлунка або ДПК (дванадцятипала кишка), лабільну гіпертензію, серцеву аритмію, тяжку стенокардію, тяжку печінкову або ниркову недостатність, психоз. При високих дозах (що перевищують 10 мг/день), селективність селегіліну відносно MAO-B починає знижуватись, що призводить до підвищеного інгібування МAO-A; високі дози селегіліну пов’язані з ризиком підвищеного АТ (артеріальний тиск) у пацієнтів, дієта яких багата на тирамін. Може бути тимчасове підвищення концентрації трансамінази печінки під час лікування.
Інформація для пацієнта: Спеціальних рекомендацій немає