Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Пірибедил (Piribedil)

Категорія: НеврологіяЛікарські засоби для лікування паркінсонізму та інших екстрапірамідних розладівАгоністи допамінуПірибедил

Пірибедил (Piribedil)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ПРОНОРАН®, Лабораторії Серв'є Індастрі, Франція

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Пірибедил (Piribedil)

Фармакотерапевтична група: N04BC08 - протипаркінсонічні допамінергічні препарати.

Основна фармакотерапевтична дія: пірибедил є агоністом допамінергічних рецепторів, що проникає через гематоенцефалічний бар’єр і специфічно зв’язується з рецепторами допаміну в головному мозку, маючи сильну й специфічну спорідненість до D2 й D3 допамінових рецепторів; ці особливості обумовлюють ефективність препарату у зменшенні основних симптомів (ригідність, тремор спокою, уповільненість рухів, акінезія) при лікуванні ранніх і пізніх стадій хвороби Паркінсона; дія на допамінергічні (D2) рецептори периферичних та церебральних судин, а також стимуляція пірибедилом вивільнення ендотеліального NO обумовлює його вазодилятаторний ефект, що забезпечує покращання церебральної перфузії, утилізації глюкози та кисню, а також захист проти нейродегенерацій ішемічного походження, які виникають у процесі старіння мозку; на відміну від інших агоністів допаміну, пірибедил є також антагоністом двох основних α2-адренергічних рецепторів у ЦНС (центральна нервова система) (α2А та α2С); завдяки цьому пірибедил ефективно зменшує симптоми, які резистентні при лікуванні леводопою (порушення ходи, пози при стоянні, порушення мовлення, виразу обличчя); ообливості синергічної дії пірибедилу як антагоніста α2-адренергічних рецепторів й агоніста допаміну важливі також при довготривалому застосуванні: лікування пірибедилом викликає менш виражену дискінезію в порівнянні з леводопою, при подібній ефективності в усуненні проявів акінетичної форми паркінсонізму; клінічні дослідження довели, що препарат стимулює корковий електрогенез «допамінергічного» типу як у стані неспання, так і під час сну, а також активізує функції, контрольовані допаміном (настрій, уважність, концентрація, пам’ять та інші когнітивні функції).

Показання для застосування ЛЗ: лікування хвороби Паркінсона в монотерапії або в комбінації з леводопою; допоміжна симптоматична терапія при хр. (Хронічний) порушенні когнітивної функції та нейросенсорного дефіциту в процесі старіння мозку у пацієнтів літнього віку (за винятком хвороби Альцгеймера та інших деменції.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: призначається дорослим - лікування починається з 50 мг, підвищення дози здійснюється поступово, на 50 мг через кожні 2 тижні; хвороба Паркінсона - рекомендовані дози для монотерапії: 150–250 мг/добу, розподілені на 3 прийоми; у комбінації з леводопою - 150 мг/добу розділені на 3 прийоми; інші показання - 50 мг/добу; при необхідності доза може бути збільшена до 100 мг/добу, розподілена на 2 прийоми, вживати після їжі; препарат призначається для довготривалого застосування; тривалість лікування визначається індивідуально.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: слабко виражені нудота, блювання, метеоризм; сплутаність свідомості, галюцинації, збудження або запаморочення, підвищена сонливість в денний час, з епізодами раптового засипання; артеріальна гіпотензія, ортостатична гіпотензія з непритомними станами або нездужанням, нестабільний АТ (артеріальний тиск); АР (алергічні реакції), включаючи БА (бронхіальна астма), особливо у хворих, які мають алергію на ацетилсаліцилову кислоту.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до пірибедилу або до будь-якої з допоміжних речовин; кардіоваскулярний шок; г. (Гострий) фаза ІМ (інфаркт міокарда); у комбінації з нейролептиками (за винятком клозапіну).

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) вкриті оболонкою, пролонгованної дії по 50 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Не застосовувати в комбінації з нейролептиками (за винятком клозапіну) ч/з антагонізм між ними. Якщо призначення нейролептиків необхідне для пацієнтів з хворобою Паркінсона, що приймають пірибедил, його дозу треба зменшувати поступово до повної відміни, щоб уникнути погіршення симптомів (раптова відміна допамінергічних засобів підвищує ризик розвитку “злоякісного нейролептичного с-му”). Можливе застосування препарату в комбінації з нейролептиками, які позбавлені екстрапірамідних ефектів.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не рекомендується.
Лактація: Не рекомендується.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при кардіоваскулярному шоку, г. (Гострий) фазі ІМ
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Спеціальних рекомендацій немає
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Протипоказаний у випадку непереносимості фруктози, порушення всмоктування глюкози або галактози, дефіциту сахарази-ізомальтази. Містить барвник кошеніловий червоний А (E 124), який може викликати реакції алергійного типу, включаючи астму, особливо у хворих, які мають алергію на ацетилсаліцилову кислоту.
Інформація для пацієнта: Не рекомендується керувати автотранспортом та працювати з потенційно-небезпечними механізмами до зникнення побічних ефектів.