Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Тригексифенідил (Trihexyphenidyl)

Категорія: НеврологіяЛікарські засоби для лікування паркінсонізму та інших екстрапірамідних розладівАнтихолінергічні препаратиТригексифенідил

Тригексифенідил (Trihexyphenidyl)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЦИКЛОДОЛ, ЗАТ НВЦ "Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод", м. Київ, Україна
  • ТРИФЕН, Сан Фармасьютикал Індастріз Лтд., Індія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Тригексифенідил (Trihexyphenidyl)

Фармакотерапевтична група: N04AA01 - протипаркінсонічні препарати.

Основна фармакотерапевтична дія: виявляє сильну центральну н-холіноблокуючу дію, а також периферічну м-холіноблокуючу дію; центральна дія препарату сприяє зменшенню або усуненню рухових розладів, пов’язаних з екстрапірамідними порушеннями; при паркінсонізмі зменшується тремор, меншою мірою впливає на ригідність м’язів і брадикінезію, виявляє спазмолітичну дію, пов’язану з антихолінергічною активністю та прямою міотропною дією; завдяки холінолітичній дії препарату зменшується слинотеча, меншою мірою - потовиділення та сальність шкіри.

Показання для застосування ЛЗ: паркінсонізм (монотерапія та в комбінації з леводопою); екстрапірамідні симптоми, спричинені нейролептиками або препаратами з подібним ефектом; хвороба Паркінсона; хвороба Літтла; спастичні паралічі, пов’язані з ураженням екстрапірамідної системи; у ряді випадків знижує тонус та поліпшує рухи при парезах пірамідного характеру БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дозу препарату підбирають індивідуально, починаючи з найнижчої та доводячи до мінімально ефективної дози; при с-мах паркінсонізму - початкова доза становить 1 мг/добуБНФ; кожні 3 - 5 днів цю дозу поступово підвищують на 1 - 2 мг/добу до отримання оптимального лікувального ефект; підтримуюча доза становить 6 - 16 мг/добу, розподілена на 3 - 5 прийомів; МДД (максимальна добова доза) – 20 мг; для лікування екстрапірамідних симптомівБНФ, пов’язаних з прийомом ЛЗ (лікарський засіб), - призначають по 2 - 16 мг/добу, залежно від тяжкості симптомів, МДД (максимальна добова доза) – 20 мг; антихолінергічна терапія інших екстрапірамідних рухових розладів - дозу препарату регулюють поступово, підвищуючи кожного тижня початкову дозу 2 мг до мінімально ефективної підтримуючої дози, яка може перевищувати ту максимальну кількість, що призначають при інших показаннях; зазвичай середня доза становить 25 мг, розподілена на 3 - 5 прийоми; МДД (максимальна добова доза) - 50 мг; дітям та підліткам від 5 до 17 років - препарат може призначатися тільки для лікування екстрапірамідних дистоній; МДД (максимальна добова доза) не повинна перевищувати 40 мг/добу; завершувати лікування слід, поступово знижуючи дозу тригексифенідилу, – протягом 1 - 2 тижнів, аж до повної його відміни - різка відміна препарату може призвести до раптового погіршення стану пацієнтів за рахунок загострення симптомів захворювання; термін застосування визначається лікарем, індивідуально в кожному випадку.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: головний біль, порушення акомодації, сонливість, дратівливість, нудота та блювання, порушення свідомості, неспокій, порушення свідомості, пам’яті та сну, мимовільні рухи у вигляді дискінезій (особливо у пацієнтів, які застосовують препарати леводопи); сухість слизової оболонки ротової порожнини, знижене потовиділення, запор, порушення сечовипускання, тахікардія, рідко – мідріаз, порушення зору, брадикардія; висипання на шкірі.

Протипоказання до застосування ЛЗ: затримка сечовипускання, аденома передміхурової залози, глаукома, фібриляція передсердь, обструктивні захворювання ШКТ (шлунково-кишковий тракт); вагітність і лактація; діти до 5 років.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) по 2 мг, по 5 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

З дифенгідраміном або дипразином може призводити до проявів небажаних реакцій, пов’язаних з посиленням антихолінергічної дії. З хінідином посилюється антихолінергічний вплив на серцеву діяльність (антріовентрикулярне проведення); з хлорпомазином або метоклопрамідом – можливе зменшення ефекту цих препаратів. Під впливом резерпіну протипаркінсонічна дія тригексифенідилу зменшується. Під впливом інгібіторів МАО (Моноамінооксидаза) можливе посилення антихолінергічної дії м-холіноблокаторів. З іншими протипаркінсонічними препаратами (леводопою), його доза повинна бути значно зменшена, така комбінація може посилювати дискінезії, особливо на початку лікування. Дискінезія, спричинена застосуванням транквілізаторів, посилюється при прийомі з тригексифенідилом

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не призначати
Лактація: Не застосовувати

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при фібриляції передсердь. З обережністю при захворюваннях серця, АГ (артеріальна гіпертензія).
Порушення функції печинки: З обережністю
Порушення функції нирок: Протипоказаний при затримці сечовипускання, аденомі передміхурової залози. З обережністю при гіпертрофії простати без наявності залишкової сечі.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Тільки для лікування екстрапірамідних дистоній. МДД (максимальна добова доза) не повинна перевищувати 40 мг на добу. До 5 років – протипоказаний.
Особи похилого та старечого віку: застосування удвічі меншої дози є достатнім для одержання очікуваного ефекту.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: З обережністю застосовують при захворюваннях серця, нирок та печінки, гіпертрофії простати без наявності залишкової сечі, АГ (артеріальна гіпертензія). Контролювати ВТ (внутрішньоочний тиск). При тривалому лікуванні інтенсивність небажаних реакцій, зумовлених антихолінергічною активністю, зменшується.
Інформація для пацієнта: Утримуватись від керування автотранспортом та роботи з потенційно небезпечними механізмами (зменшується здатність концентрувати увагу, збільшується час реакції).