Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Кислота ацетилсаліцилова (Acetylsalicylic acid)

Категорія: НеврологіяПрепарати для лікування та профілактики мігрені:Лікування гострої мігрені :АнальгетикиКислота ацетилсаліцилова

Кислота ацетилсаліцилова (Acetylsalicylic acid)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

 • АСПЕКАРД, ТОВ "Стиролбіофарм", м. Горлівка, Донецька обл., Україна
 • АЦЕКАРДИН, ВАТ "Фітофарм", м. Артемівськ, Донецька обл., Україна
 • АЦЕКОР КАРДІО, ТОВ "НВФ "Мікрохім", м. Рубіжне, Луганська обл., Україна
 • ЛОСПИРИН®, КУСУМ ХЕЛТХКЕР ПВТ. ЛТД./ТОВ "КУСУМ ФАРМ", м. Суми, Індія/Україна
 • ТРОМБОЛІК-КАРДІО, ЗАТ "Технолог", м. Умань, Черкаська обл., Україна
 • АСПІРИН КАРДІО, Байєр АГ/Байєр Біттерфельд ГмбХ/Кіміка Фармасьютика Байєр С.А./Байєр Шерінг Фарма АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина/Німеччина/Іспанія/Німеччина
 • ГОДАСАЛ®, Др. Р. Пфлегер Хімічна фабрика ГмбХ, Німеччина
 • ЕКОРИН, ЮСВ ЛІМІТЕД, Індія
 • РЕОКАРД®, Юніфарм, Інк., США
 • ТЕРАПІН, Сагмел, Інк., США
 • ТРОМБО АСС 50 мг, ТРОМБО АСС 75 мг, ТРОМБО АСС 100 мг, Ланнахер Хейльміттель ГмбХ, Австрія
 • ТРОМБОГАРД, АДІФАРМ ЕАТ, Болгарія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Кислота ацетилсаліцилова (Acetylsalicylic acid)

Фармакотерапевтична група: B01AC06 - антитромботичні засоби.

Основна фармакотерапевтична дія: дезагрегантна, аналгетична, жарознижувальна, протизапальна дія; пригнічує агрегацію тромбоцитів шляхом блокування синтезу тромбоксану А2; механізм її дії полягає у незворотній інактивації ферменту циклооксигенази (ЦОГ-1); зазначений інгібуючий ефект особливо виражений для тромбоцитів, оскільки вони не здатні до ресинтезу вказаного ферменту; визнають також, що ацетилсаліцилова кислота виявляє й інші інгібуючі ефекти на тромбоцити; завдяки зазначеним ефектам, її застосовують при багатьох судинно-васкулярних захворюваннях.

Показання для застосування ЛЗ: для зниження ризику смерті у пацієнтів з підозрою на г. (Гострий) ІМ (інфаркт міокарда); смерті у пацієнтів, які перенесли ІМ (інфаркт міокарда) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску); транзиторних ішемічних атак (ТІА) та інсульту у пацієнтів з ТІА; захворюваності і смерті при стабільній і нестабільній стенокардії; для профілактики тромбозів і емболій після операцій на судинах (черезшкірна транслюмінарна катетерна ангіопластика (РТСА), ендартеректомія сонної артерії, аортокоронарне шунтування (CABG), артеріовенозне шунтування); тромбозів глибоких вен і емболій легень після довготривалої іммобілізації (після хірургічних операцій); ІМ (інфаркт міокарда) у пацієнтів з високим ризиком розвитку серцево-судинних ускладнень (ЦД, контрольована АГ) та особам із багатофакторним ризиком серцево-судинних захворювань (гіперліпідемія, ожиріння, тютюнопаління, літній вік та ін.); для вторинної профілактики інсульту.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: призначають дорослим та дітям старше 16 років внутрішньо до їди; для зниження ризику смерті в пацієнтів із підозрою на г. (Гострий) ІМ (інфаркт міокарда) застосовують препарат у дозі 100 мг/добу; для зниження ризику смерті в пацієнтів, які перенесли ІМ (інфаркт міокарда) застосовують 100 мг/добу; для вторинної профілактики інсульту застосовують препарат у дозі 100 мг/добу ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску); для зниження ризику ТІА та інсульту в пацієнтів з ТІА застосовують 100 - 200 мг/добу; для зниження ризику розвитку захворювання і смерті у пацієнтів зі стабільною і нестабільною стенокардією: від 100 мг/добу; для профілактики тромбозів і емболій після операцій на судинах (черезшкірна транслюмінарна катетерна ангіопластика, ендартеректомія сонної артерії, аортокоронарне шунтування, артеріовенозне шунтування) застосвують від 100 мг до 300 мг на добу; для профілактики тромбозів глибоких вен і емболій легень після довготривалого стану імобілізації (після хірургічних операцій) - 100 – 200 мг/добу або 300 мг/добу через день; для профілактики ІМ в пацієнтів із високим ризиком розвитку серцево-судинних ускладнень (ЦД, контрольована АГ) та особам з багатофакторним ризиком серцево-судинних захворювань (гіперліпідемія, ожиріння, тютюнопаління, літній вік) застосовують 100 мг/добу; дозування 300 мг на добу може короткочасно застосовуватися за терапевтичними показаннями.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: диспепсія, біль в епігастральній ділянці та абдомінальний біль, запалення ШКТ (шлунково-кишковий тракт), ерозивно-виразкові ураження ШКТ (шлунково-кишковий тракт), які можуть в поодиноких випадках спричинити шлунково-кишкові геморагії і перфорації з відповідними лабораторними показниками та клінічними проявами; підвищення ризику розвитку кровотеч (інтраопераційні геморагії, гематоми, кровотечі з органів сечостатевої системи, носові кровотечі, кровотечі з ясен, геморагії ШКТ (шлунково-кишковий тракт), мозкові геморагії); геморагії можуть призвести до г. (Гострий) і хр. (Хронічний) постгеморагічної анемії/залізодефіцитної анемії з відповідними лабораторними проявами і клінічними симптомами (астенія, блідість шкірного покриву, гіпоперфузія); гіперчутливість до саліцилатів –висип, кропив’янка, набряк, свербіж; у хворих на БА (бронхіальна астма) - збільшення частоти виникнення бронхоспазму; АР (алергічні реакції), які потенційно вражають шкіру, респіраторний тракт, ШКТ (шлунково-кишковий тракт) і кардіоваскулярну систему; дуже рідко - тяжкі реакції, включаючи анафілактичний шок; транзиторна печінкова недостатність із підвищенням рівня трансаміназ печінки; запаморочення і дзвін у вухах.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до саліцилатів; хр. (Хронічний) астма, спричинена застосуванням саліцилатів або НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби) в анамнезі; г. (Гострий) пептичні виразки; геморагічний діатез; виражена ниркова недостатність; виражена печінкова недостатність; виражена СН (серцева недостатність); комбінація з метотрексатом у дозуванні 15 мг/тиждень або більше; III триместр вагітності.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) кишковорозчинні по 75 мг, по 81 мг, по 100 мг; табл. (Таблетки), вкриті плівковою оболонкою, кишковорозчинні по 50 мг, по 75 мг, по 100 мг, 150 мг, по 325 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Лікування ібупрофеном пацієнтів, з ризиком кардіоваскулярних захворювань - обмежує кардіопроотекторну дію ацетилсаліцилової кислоти. Антикоагулянти - підвищується ризик розвитку кровотечі. Застосування високих доз саліцилатів із НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби) - підвищується ризик виникнення виразок і шлунково-кишкових кровотеч. З урикозуричними засобами: бензобромарон, пробенецид - знижує ефект виведення сечової кислоти . З дигоксином - концентрація останнього в плазмі підвищується. Високі дози кислоти ацетилсаліцилової та пероральних антидіабетичних препаратів із групи похідних сульфонілсечовини або інсуліну - посилюється гіпоглікемічний ефект останніх. Діуретичні засоби з високими дозами ацетилсаліцилової кислоти - знижують фільтрацію клубочків. В період лікування КС - знижують рівень саліцилатів в крові та підвищують ризик передозування після закінчення лікування. З КС - підвищується ризик розвитку кровотечі ШКТ (шлунково-кишковий тракт) . АПФ (ангіотензин-перетворюючий фермент) у комбінації з високими дозами ацетилсаліцилової кислоти - зниження фільтрації в клубочках та зниження антигіпертензивного ефекту. З вальпроєвою кислотою - ацетилсаліцилова кислота витісняє її зі зв’язку з протеїнами плазми, підвищуючи токсичність останньої. Етиловий спирт сприяє пошкодженню слизової оболонки ШКТ і пролонгує час кровотечі.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказана
Лактація: Немає даних в інструкції

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: З обережністю.
Порушення функції нирок: З обережністю.
Порушення функції дихальної системи: Можливий бронхоспазм або напад БА (бронхіальна астма) при алергічних ускладненнях

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Призначають тоді, коли інші препарати є неефективними
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: З обережністю, при: одночасному лікуванні антикоагулянтами; хр. (Хронічний) виразках ШКТ, включаючи хр. (Хронічний) чи рекурентні виразкові хвороби або хр. (Хронічний) ШК кровотечі; порушеннях функцій нирок або печінки; підвищеній чутливості до НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби); ГРВІ (гості респіраторно-вірусні інфекції), яка може спричинити розвиток с-му Рея. У пацієнтів, які мають алергічні захворювання: БА (бронхіальна астма), алергічний риніт, кропив’янку, шкірний свербіж, набряк слизової оболонки і поліпоз носа, при їх поєднанні з хр. інфекціями дихальних шляхів, у хворих з підвищеною чутливістю до НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби) на фоні лікування аспірином можливий розвиток нападів БА (бронхіальна астма). При хірургічних операціях (включаючи стоматологічні) застосування може підвищити посилення кровотечі.
Інформація для пацієнта: В малих дозах може знижувати виведення сечової кислоти і виникнення подагри у пацієнтів, які мають знижене виведення сечової кислоти

Комбіновані препарати, що містять Кислота ацетилсаліцилова