Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Золмітриптан (Zolmitriptan)

Категорія: НеврологіяПрепарати для лікування та профілактики мігрені:Лікування гострої мігрені :Селективні агоністи серотонінуЗолмітриптан

Золмітриптан (Zolmitriptan)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЗОЛМІГРЕН®, ВАТ "Фармак", м. Київ, Україна
  • РАПІМІГ, Актавіс Лтд, Мальта

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Золмітриптан (Zolmitriptan)

Фармакотерапевтична група: N02CC03 - селективні агоністи 5НТ1-рецепторів серотоніну.

Основна фармакотерапевтична дія: протимігренозна дія; селективний агоніст рекомбінантних 5-НТ1В/1D-рецепторів серотоніну судин людини. Має помірну спорідненість із серотоніновими 5-НТ1А-рецепторами, не має суттєвої афінності або фармакологічної активності щодо 5НТ2-, 5НТ3-, 5НТ4-серотонінових рецепторів, a1-, a2-, b1-адренергічних рецепторів, Н1-, Н2-гістамінових рецепторів, М-холінових рецепторів, D1-, D2-дофамінергічних рецепторів; викликає вазоконстрикцію, переважно краніальних судин, блокує вивільнення нейропептидів, зокрема вазоактивного інтестинального пептиду, який є основним ефекторним трансмітером рефлекторного збудження, що викликає вазодилатацію, яка лежить в основі патогенезу мігрені; призупиняє розвиток нападу мігрені без прямої аналгетичної дії; поряд з купіруванням мігренозного нападу послаблює нудоту, блювання (особливо при лівосторонніх атаках), фото- і фонофобію; на доповнення до периферичної дії справляє вплив на центри стовбура головного мозку, пов’язані з мігренню, що пояснює стійкий повторний ефект при лікуванні серії з кількох нападів мігрені в одного пацієнта; високоефективний у комплексному лікуванні мігренозного статусу (серії з кількох тяжких, наступаючих один за одним нападів мігрені тривалістю 2-5 діб); усуває мігрень, асоційовану з менструацією; високі дози справляють седативну дію і викликають сонливість.

Показання для застосування ЛЗ: зняття нападу мігрені БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) з аурою (зорові, слухові, рухові і психічні розлади) і без аури.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: не призначений для застосування з метою профілактики мігренозного нападу; рекомендується застосовувати якомога раніше після виникнення нападу мігрені. Дорослим призначають по 1 табл. (Таблетки) (2,5 мг золмітриптану); за відсутності ефекту або при рецидиві болю можливий повторний прийом 1 табл. (Таблетки); за необхідності повторна доза може прийматися не раніше, ніж через 2 год (Година) після першої дози, при недостатній ефективності дози 2,5 мг допускається збільшення разової дози до 5 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) (вища разова доза); МДД (максимальна добова доза) – 15 мг; для пацієнтів з легкими і помірними порушеннями функції печінки коригування дози не потребується; для пацієнтів з тяжкими порушеннями функції печінки добова доза препарату не повинна перевищувати 5 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: нудота, сухість у роті; запаморочення, сонливість, порушення чутливості, відчуття важкості і стискання у горлі, шиї, кінцівках і грудях, парестезії, дизестезії; міалгія, м’язова слабкість; транзиторне підвищення АТ (артеріальний тиск); відчуття тепла, астенія.

Протипоказання до застосування ЛЗ: тяжка АГ (артеріальна гіпертензія), ІХС (ішемічна хвороба серця), ангіоспастична стенокардія, тяжкі порушення функції печінки, дитячий і літній (старше 65 років) вік, гіперчутливість до компонентів препарату.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки), вкриті плівковою оболонкою, по 2,5 мг, по 5 мг; табл. (Таблетки), що диспергуються, по 2,5 мг, по 5 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Не застосувати з іншими препаратами з групи агоністів 5-НТ γ-рецепторів. Припустимо поєднання з протимігренозними засобами іншого механізму дії ( ерготаміном, дигідроерготаміном, пізотифеном), аналгетиками ( парацетамолом і ін.). З моклобемідом біодоступність золмітриптану збільшується. З циметидином період напіввиведення і біодоступність золмітриптану збільшується.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: тільки у випадку, якщо можливий терапевтичний ефект для матері перевищує потенціальний ризик для плода.
Лактація: Немає даних стосовно в грудне молоко. З обережністю призначати жінкам, які годують груддю.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при тяжкій АГ (артеріальна гіпертензія), ІХС (ішемічна хвороба серця), ангіоспастичній стенокардії.
Порушення функції печинки: Протипоказаний при тяжкій недостатності.
Порушення функції нирок: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний
Особи похилого та старечого віку: Протипоказаний

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Не призначений для профілактики нападів мігрені. Перед початком лікування необхідно неврологічне обстеження для виключення органічної патології ЦНС (центральна нервова система), оцінка стану ССС.
Інформація для пацієнта: Не застосовувати під час роботи водіям транспортних засобів і особам, робота яких пов’язана з підвищеною концентрацією уваги, можливий розвиток сонливості.