Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Циклофосфамід (Cyclophosphamide)

Категорія: НеврологіяЛЗ, які використовуються для лікування розсіяного склерозуІмуносупресориЦиклофосфамід

Циклофосфамід (Cyclophosphamide)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЦЕЛ-ЗДОРОВ'Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна
  • ЦИКЛОФОСФАН®, ВАТ "Київмедпрепарат", м. Київ, Україна
  • ЕНДОКСАН®, Бакстер Онколоджі ГмбХ/Прасфарма Онколоджікос С.Л., Німеччина/Іспанія
  • ЕНДОКСАН® 200 мг, ЕНДОКСАН® 500 мг, ЕНДОКСАН® 1 г, Бакстер Онколоджі ГмбХ, Німеччина
  • ЦЕЛ, Напрод Лайф Саінсис Пвт. Лтд., Індія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Циклофосфамід (Cyclophosphamide)

Фармакотерапевтична група: L01AA01 – алкілуючі сполуки. Антинеопластичні засоби

Основна фармакотерапевтична дія: має виражену цитотоксичну, протипухлинну та імунодепресивну активність; протипухлинна дія реалізується шляхом його біотрансформації під дією фосфатаз до активного метаболіту, дія якого призводить до порушення життєдіяльності клітин і блокуванню їх мітотичного поділу; ядра клітин гіперплазованих (пухлинних) тканин та лімфоїдна тканина мають високу чутливість до дії циклофосфаміду.

Показання для застосування ЛЗ: дрібноклітинний рак легені, рак молочної залози ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), рак яєчника, лімфогрануломатоз, неходжкінські лімфоми ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), ретикулосаркома, лімфосаркома, г.лімфобластний лейкоз ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), хр.лімфолейкоз ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), множинна мієлома ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), пухлина Вільмса, пухлина Юінга, кісткова ретикулосаркома БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: вводиться в/в (внутрішньовенне введення), в/м (внутрішньом’язеве введення) та у порожнини (внутрішньоплеврально та внутрішньоочеревинно); перед застосуванням до вмісту одного фл. (Флакон) з дозуванням 0,2 г додають 10 мл води для ін’єкцій; час розчинення вмісту одного фл. (Флакон) у воді для ін’єкцій повинен бути не більше 4 хв (Хвилина); використовують різні схеми лікування: по 200 мг (3 мг/кг) щоденно або 400 мг (6 мг/кг) через день – в/м (внутрішньом’язеве введення) або в/в (внутрішньовенне введення); 1 г (15 мг/кг) в/в (внутрішньовенне введення) 1 раз на 5 днів; 2 - 3 г (30 - 40 мг/кг) 1 раз в/в (внутрішньовенне введення) на 2 - 3 тижні; курсова доза становить 6 - 14 г; після основного курсу лікування може застосовуватись підтримуюча терапія - 2 рази на тиждень по 0,1 - 0,2 г в/м (внутрішньом’язеве введення) або в/в (внутрішньовенне введення); як імунодепресивний засіб застосовують з розрахунку 1,0 - 1,5 мг/кг (50 - 100 мг/добу), а при добрій переносимості - до 3 - 4 мг/кг; при необхідності, у доповнення до в/в ін.., додатково вводиться у черевну або плевральну порожнину по 0,4 - 1,0 г при кожній пункції (при цьому доза препарату, що вводиться в/в відповідно зменшуються); для дітей доза складає 40-50 мг/кг в/в, 2-5 днів; інші режими включають 10-15 мг/кг в/в щоденно 7-10 днів чи 3-5 мг/кг двічі на тиждень.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: лейкопенія, анемія, тромбоцитопенія; кардіотоксична дія; нудота, блювання, діарея, біль у шлунку; порушення менструального циклу, аменорея, азооспермія, геморагічний цистит; АР (алергічні реакції), алопеція, гіперпігментація, внутрішньошкірний крововилив, біль у м’язах та кістках, озноби, головний біль, запаморочення; перешкоджає овуляції та сперматогенезу і може бути причиною безпліддя у чоловіків та жінок; ті особи, що лікувалися циклофосфамідом у препубертантному віці, згодом можуть мати дітей.

Протипоказання до застосування ЛЗ: анемія, лейкопенія (число лейкоцитів <3,5х109л), тромбоцитопенія (число тромбоцитів <120х109л), кахексія, вагітність, СН (серцева недостатність), тяжкі захворювання печінки та/або нирок, гіперчутливость до препарату.

Форми випуску ЛЗ: драже по 50 мг; порошок для приготування р-ну для ін'єкцій по 1000 мг, по 200 мг, по 500 мг; порошок для р-ну для інфузій по 1 г

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Гіпоглікемічні препарати: циклофосфамід може посилювати їх дію; цитарабін, даунорубіцин або доксорубіцин: при спільному застосуванні можливе посилення кардіотоксичної дії; непрямі антикоагулянти: можлива зміна антикоагулянтної активності ( циклофосфамід знижує синтез факторів зсідання у печінці та порушує процес утворення тромбоцитів); імунодепресанти: підвищується ризик виникнення інфекцій та вторинних пухлин; ловастатин: підвищується ризик розвитку гострого некрозу скелетних м’язів та ГНН; барбітурати, трициклічні антидепресанти, аміназин, теофілін, хінгамін, гормони щитоподібної залози підвищують ефект циклофосфаміду; ГКС (глюкокортикостероїди) та хлорамфенікол: знижують ефективність циклофосфаміду; алопуринол посилює мієлотоксичність циклофосфаміду. Не рекомендовано призначати раніш чим ч/з 10 днів після операції, яку проводять під наркозом

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Екскретується в грудне молоко.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Регулярний контроль електролітів.
Порушення функції печинки: Зменшити дозу при тяжкій недостатності.
Порушення функції нирок: Зменшити дозу при тяжкій недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Для безперервного лікування розраховується мг/кг маси тіла, (або мг/м2 площі поверхні тіла);
Особи похилого та старечого віку: Обережно застосовувати

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Постійний контроль картини периферичної крові - не рідше 2-х р/тиж (лікування припинити при лейкопенії нижче 2,5 тис. в 1 мкл або тромбоцитопенії нижче 100 тис. в 1 мкл). Рівень форменних елементів починає відновлюватися ч/з 7-12 днів після введення. Не застосовувати у лікуванні пацієнтів з вітряною віспою (в т.ч. недавно перенесеною або після контакту з захворілими), з оперізувальним герпесом та іншими г. (Гострий) інфекційними захворюваннями. З обережністю призначають хворим з подагрою або нефролітіазом у анамнезі, після адреналектомії (необхідна корекція замісної гормонотерапії та доз циклофосфаміду). З обережністю при лікуванні з інфільтрацією кісткового мозку пухлинними клітинами, у хворих, які одержували протипухлинну хіміотерапію або променеву терапію. Контролюють активність печінкових трансаміназ, рівень білірубіну, концентрацію сечової кислоти у плазмі крові, діурез і питому щільність сечі, проводять тести на виявлення мікрогематурії.
Інформація для пацієнта: Застосовувати під контролем лікаря, який має досвід використання протипухлинних хіміотерапевтичних препаратів. Жінкам дітородного віку користуватися надійними засобами контрацепції. Може виникати запаморочення, головний біль, погіршення зору, зниження здатності до управління транспортним засобом