Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Піоглітазон (Pioglitazone)

Категорія: ЕндокринологіяЗасоби, що застосовуються для лікування цукрового діабетуПероральні цукрознижуючі засобиТіозолідиндіони (інсулінсенситайзери)Піоглітазон

Піоглітазон (Pioglitazone)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • НІЛГАР 15, НІЛГАР 30, Інвентіа Хелскеа Пвт. Лтд.,/ТЕМІС ЛАБОРАТОРИС Пвт Лтд, Індія/Індія
  • ПІОГЛАР, Ранбаксі Лабораторіз Лімітед, Індія
  • ПІОЗ, ЮСВ ЛІМІТЕД, Індія

Інструкція для застосування: Піоглітазон (Pioglitazone)

Фармакотерапевтична група: А10ВG03 – пероральні гіпоглікемізуючі засоби. Похідні тіазалідиндіону.

Основна фармакотерапевтична дія: похідне тіазалідиндіону цукрознижуючий засіб для внутрішнього застосування, ефективний та високоселективний агоніст гамма-рецепторів, які активуються проліфератором пероксисом (g-PPAR); g-PPAR рецептори присутні у жировій, м’язовій тканинах та у печінці; активація ядерних рецепторів g-PPAR модулює транскрипцію деяких генів, чутливих до інсуліну, що беруть участь у контролі рівня глюкози та у метаболізмі ліпідів; препарат знижує інсулінорезистентність у периферичних тканинах та у печінці, внаслідок чого відбувається збільшення утилізації глюкози та зниження викиду глюкози з печінки; на відміну від препаратів сульфонілсечовини, піоглітазон не стимулює секрецію інсуліну бета-клітинами підшлункової залози; при інсулінонезалежному ЦД (цукровий діабет) (тип II) зменшення інсулінорезистентності під впливом препарату призводить до зменшення концентрації глюкози в крові, зниження рівнів інсуліну в плазмі крові і НbАІс.

Показання для застосування ЛЗ: інсулінонезалежний ЦД (цукровий діабет) (тип II) для проведення монотерапії або у складі комбінованої терапії з похідними сульфонілсечовини, метформіном або інсуліном БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) у випадку неефективності дієтотерапії, фізичних вправ та проведення монотерапії одним із зазначених препаратів.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дозу встановлюють індивідуально; препарат застосовують внутрішньо 1 р/добу (кількість разів на добу) натщесерце; початкова доза препарату становить 15 - 30 мг/добу; при недостатній ефективності лікування можливе підвищення дози до 45 мг/добу одноразово БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); при неефективності монотерапії застосовують комбіновану терапію; при комбінованій терапії з похідними сульфонілсечовини або метформіном препарат застосовують по 30 мг/добу одноразово; при комбінованій терапії з інсуліном початкова доза піоглітазону становить 15 - 30 мг на добу, доза інсуліну або залишається такою ж, або знижується на 10 - 25%; МДД (максимальна добова доза) препарату при комбінованій терапії становить 30 мг; для пацієнтів з гіперглікемією на фоні застосування максимально допустимих доз метформіну слід спочатку ввести у схему лікування піоглітазон і тільки потім замінити метформін на інший препарат; при лікуванні хворих на ЦД (цукровий діабет) II типу слід обов'язково дотримуватися дієти.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: гіпоглікемія (від слабкої до вираженої); анемія, зниження рівня Hb (рівень гемоглобіна) та гематокриту; зниження рівня білірубіну, підвищення активності АЛТ (Аланінамінотрансфераза) (аланінамінотрансферази), КФК (Креатинфосфокіназа) (креатинінфосфотази), головний біль, синусит, міалгія, порушення цілісності зубної емалі, фарингіт.

Протипоказання до застосування ЛЗ: встановлена гіперчутливість до компонентів препарату, діабетичний кетоацидоз, вагітність, годування грудьми.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) по 15 мг, по 30 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Кетоконазол інгібує метаболізм піоглітазону у печінці. З пероральними контрацептивами можливе зменшення контрацептивного ефекту останніх.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний.
Лактація: Протипоказаний.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при СН (серцева недостатність) ІІІ – IV ФК.
Порушення функції печинки: Протипоказаний при виражених порушеннях функції.
Порушення функції нирок: Корекція дози не потрібна.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний.
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Не застосовувати у пацієнтів з ЦД (цукровий діабет) І типу та для лікування діабетичного кетоацидозу, при захворюваннях печінки в активній фазі або при збільшенні активності АЛТ (Аланінамінотрансфераза) у 2,5 рази вище верхньої межі норми. Обережно застосовувати препарат у хворих з набряками. Розвиток анемії, зниження Hb (рівень гемоглобіна), зменшення гематокриту можуть бути пов’язані із збільшенням об’єму плазми крові і не пов’язані з будь-якими клінічно значущими гематологічними ефектами. У разі виникнення у пацієнта симптомів, які вказють на розвиток порушень печінки, провести дослідження ферментів печінки. При жовтяниці препарат відміняють. Перед початком лікування усунути вторинні причини, які можуть впливати на рівень глюкози в крові.
Інформація для пацієнта: Може сприяти відновленню овуляцій у передменопаузальному періоді у жінок з ановуляторним циклом та за наявності резистентності до інсуліну. Внаслідок покращання чутливості до інсуліну може збільшитися ризик вагітності при відсутності адекватної контрацепції. Препарат може спричинити порушення менструального циклу. При появі нудоти, блювання, болю в шлунку, втоми, анорексії або потемніння сечі негайно повідомити про це лікаря.

Комбіновані препарати, що містять Піоглітазон