Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Теофілін (Theophylline)

Категорія: КардіологіяВазодилататориВінцеводилатуючі засоби міотропної діїТеофілін

Теофілін (Theophylline)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЕУФІЛІН, ТОВ "Ніко", м. Макіївка, Донецька обл., Україна
  • ЕУФІЛІН-ДАРНИЦЯ, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • ЕУФІЛІН-ЗДОРОВ'Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна
  • ЕУФІЛІН-Н 200, ВАТ "Фармак", м. Київ, Україна
  • НЕОФІЛІН, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • ТЕОПЕК, ЗАТ НВЦ "Борщагівський ХФЗ", м. Київ, Україна

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Теофілін (Theophylline)

Фармакотерапевтична група: R03DA04 - протиастматичні засоби для системного застосування. Теофілін.

Основна фармакотерапевтична дія: бронхорозширювальна дія; алкалоїд; механізм дії зумовлений переважно блокуванням аденозинових рецепторів, пригніченням фосфодіестераз, підвищенням вмісту внутрішньоклітинного цАМФ, зниженням внутрішньоклітинної концентрації іонів кальцію; внаслідок чого розслаблюється гладенька мускулатура бронхів, ШКТ (шлунково-кишковий тракт), жовчновивідних шляхів, матки, коронарних, церебральних і легеневих судин, зменшується периферичний судинний опір; підвищує тонус дихальної мускулатури (міжреберних м’язів та діафрагми), знижує опір легеневих судин і поліпшує оксигенацію крові, активує дихальний центр довгастого мозку, підвищує його чутливість до вуглекислого газу, поліпшує альвеолярну вентиляцію, що призводить до зниження тяжкості та частоти епізодів апное; усуває ангіоспазм, підвищує колатеральний кровотік та насичення крові киснем, зменшує перифокальний і загальний набряк мозку, знижує лікворний і, відповідно, внутрішньочерепний тиск; поліпшує реологічні властивості крові, зменшує тромбоутворення, гальмує агрегацію тромбоцитів (пригнічуючи фактор активації тромбоцитів і простагландин F2альфа), нормалізує мікроциркуляцію; виявляє протиалергічний ефект, пригнічуючи дегрануляцію опасистих клітин і знижуючи рівень медіаторів алергії (серотоніну, гістаміну, лейкотрієнів); підсилює нирковий кровоток, виявляє діуретичну дію, зумовлену зниженням канальцевої реабсорбції, збільшує виведення води, іонів хлору, натрію.

Показання для застосування ЛЗ: різні форми бронхоспазму, зокрема при БА (бронхіальна астма), хр. (Хронічний) обструктивному бронхіті, емфіземі легенів БНФ

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дозу препарату підбирають індивідуально залежно від тяжкості захворювання, маси тіла пацієнта, віку, особливостей метаболізму у осіб, що палять; при пероральному застосуванні у дорослих початкова доза звичайно становить 0,3 г 1 р/добу (кількість разів на добу), через 3 доби за відсутності серйозних побічних ефектів дозу можна підвищити до підтримуючої – 0,6 г (по 0,3 г 2 р/добу), у випадку переважно нічних та ранкових нападів – 0,6 г одноразово ввечері; підвищення доз можливе тільки за умови доброї переносимості; у пацієнтів, що палять, початкова доза становить 0,3 г 1 р/добу (кількість разів на добу), яку при добрій переносимості поступово збільшують кожні 2 дні на 0,3 г до підтримуючої – 0,9-1,2 г (0,6 г ввечері, 0,3-0,6 г вранці); у осіб з масою тіла менше 60 кг добова доза становить 0,3 г (1 р/добу (кількість разів на добу) або розподіляючи дозу: 0,2 г ввечері, 0,1 г вранці); при масі тіла менше 40 кг початкова доза становить 0,2 г 1 р/добу (кількість разів на добу), підтримуюча – 0,4 г (по 0,2 г 2 р/добу); у дітей 12-16 років (при масі тіла 40-60 кг) початкова доза становить 0,3 г 1 р/добу (кількість разів на добу), через 3 доби при добрій переносимості дозу можна збільшити до підтримуючої – 0,6 г (по 0,3 г 2 р/добу); у дітей 6-12 років (при масі тіла 20-40 кг) початкова доза становить 0,2 г 1 р/добу, через 3 доби при добрій переносимості дозу можна збільшити до підтримуючої – 0,4 г (по 0,2 г 2 р/добу); у дітей 3-6 років (при масі тіла до 20 кг) початкова доза становить 0,1 г 1 р/добу, ч/з 3 доби при добрій переносимості дозу можна збільшити до підтримуючої – 0,2 г (по 0,1 г 2 р/добу); при парентеральному застосуванні препарат вводять в/в (внутрішньовенне введення) повільно, попередньо розводять у 10 - 20 мл ізотонічного р-ну натрію хлориду; при появі прискорення серцебиття, запаморочення, нудоти швидкість введення знижують або переходять на крапельне введення (вводять зі швидкістю 30 - 50 крап./хв.); дорослим препарат призначають по 10 мг/кг маси тіла, у середньому, від 600-800 мг/добу, розподілених на 1-3 введення; пацієнтам з низькою масою тіла дозу препарату зменшують до 400-500 мг/добу, при цьому в перше введення – не більше 200-250 мг; дітям 6-17 років препарат призначають у дозі 13 мг/кг маси тіла, дітям молодше 6 років – 16 мг/кг/добу в 1-3 введення; тривалість лікування залежить від тяжкості та перебігу захворювання, чутливості до препарату та може становити від декількох днів до двох тижнів.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: запаморочення, головний біль, тахікардія, занепокоєння, порушення сну, анорексія, нудота, блювання, біль в ділянці шлунка.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату, гіперфункція щитовидної залози, г. (Гострий) ІМ (інфаркт міокарда), субаортальний стеноз, екстрасистолія, епілепсія та інші судомні стани, вагітність та період лактації; з обережністю слід призначати при виразковій хворобі шлунка і ДПК (дванадцятипала кишка); протипоказаний дітям до 14 років.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) пролонгованої дії по 200 мг, по 350 мг; р-н для ін'єкцій 2 % по 5 мл або по 10 мл в амп. (Ампула); табл. (Таблетки) по 300 мг; табл. (Таблетки) пролонгованої дії по 100 мг, по 200 мг, по 300 мг, по 400 мг, по 600 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Не вживати споріднені з теофіліном препарати (кофеїн, теобромін, пентоксифілін), ці речовини можуть посилити стимулюючу дію теофіліну на ЦНС (центральна нервова система). Дія теофіліну може посилитися при застосуванні алопуринолу, циметидину, дисульфіраму, фенілбутазону, флувоксаміну, фторохінолонів, фуросеміду, іміпенему, інтерферону альфа, ізоніазиду, антагоністів кальцію, лінкоміцину, макролідів, мексилетину, парацетамолу, пентоксифіліну, пероральних контрацептивів, пробенециду, пропафенону, пропранололу, ранітидину, такрину, тіабендазолу, тиклопідину, вілоксазину або вакцини проти грипу; контролювати концентрацію теофіліну в сироватці і зменшити дозу, якщо це необхідно. З ципрофлоксацином дозу теофіліну треба зменшити як мінімум на 60 %, з еноксацином – на 30 %. Ефект теофіліну може зменшитись з протиепілептичними засобами ( фенітоїну, карбамазепіну, примідону), барбітуратів (фенобарбіталу і пентобарбіталу), ізопротеренолу, магнію гідроксиду, морацизину, рифампіцину, ритонавіру або сульфінпіразону, контролювати концентрацію теофіліну в сироватці. Може посилити ефект агоністів бета-рецепторів, діуретиків і резерпіну. Може зменшити ефективність аденозину, літію карбонату і антагоністів бета-рецепторів. Уникати з антагоністамив бета-рецепторів, теофілін може втратити свою ефективність. Наркоз галотаном може спричинити серйозні порушення серцевого ритму при прийомі теофіліну. Може виникнути гіпокаліємія, особливо при комбінованому лікуванні агоністами альфа-рецепторів, тіазидними діуретиками, фуросемідом, кортикоїдами, при гіпоксемії

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Призначення можливе лише при дуже суворих показаннях особливо перший триместр і останні тижні.
Лактація: не рекомендовано

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при тяжкій АГ (артеріальна гіпертензія), ІМ (інфаркт міокарда), тахіаритмії, гіпертрофічній обструктивній кардіоміопатії.
Порушення функції печинки: Зменшити дозу.
Порушення функції нирок: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції дихальної системи: Зменшити дозу при пневмонії.

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: До 6 років або з масою тіла менше 20 кг – протипоказаний.
Особи похилого та старечого віку: З обережністю призначати і тільки за гострої потреби

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: З обережністю і тільки за г. (Гострий) потреби хворим на нестабільну стенокардію, при захворюванні серця, коли спостерігаються тахіаритмічні порушення серцевого ритму, хворим на АГ (артеріальна гіпертензія), з порушенням функції нирок і печінки, порфірією, з виразковою хворобою в анамнезі. Дозу зменшувати пацієнтам із СН (серцева недостатність), порушенням функції печінки, з пониженою концентрацією кисню в крові, хворим на пневмонію, з вірусними інфекційними захворюваннями. Може змінювати деякі лабораторні показники: збільшувати кількість жирних кислот і рівень катехоламінів у сечі. .
Інформація для пацієнта: Побічні ефекти (запаморочення) впливють на здатність керувати автомобілем та іншими механічними засобами. Не сідати за кермо, не працювали з небезпечними механічними засобами, доки не переконаються, що пацієнти нормально реагують на лікування.
Не вживати алкогольні напої, велику кількость їжі і напоїв, які містять метилксантин (кава, чай, какао, шоколад, кока-кола)

Комбіновані препарати, що містять Теофілін