Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Десмопресин (Desmopressin)

Категорія: ЕндокринологіяЗасоби для лікування захворювань гіпоталамо-гіпофізарнноїсистемиПрепарати гормонів гіпофізаАналоги вазопресинуДесмопресин

Десмопресин (Desmopressin)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • УРОПРЕС, ВАТ "Фармак", м. Київ, Україна
  • АДІУПРЕСИН, Амеда Фарма Пвт. Лтд., Індія
  • Д-ВОІД, Сан Фармасьютикал Індастріз Лтд., Індія
  • МІНІРИН, Феррінг Інтернешнл Сентер СА/Феррінг АБ/Феррінг ГмбХ, Швейцарія/Швеція/Німеччина
  • МІНІРИН, Феррінг Інтернешнл Сентер СА/Феррінг ГмбХ - відповідальний за випуск серії, Швейцарія/Німеччина
  • МІНІРИН МЕЛТ, Феррінг АБ/Каталент Ю.К. Свіндон Зидис Лімітед/Феррінг ГмбХ/Феррінг Інтернешнл Сентер СА (синоатріальний), Швеція/Великобританія/Німеччина/Швейцарія
  • Н-ДЕСМОПРЕСИН СПРЕЙ, Апотекс Інк., Канада

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Десмопресин (Desmopressin)

Фармакотерапевтична група: Н01ВА02 - препарати гормонів для системного застосування. Гормони задньої частки гіпофіза.

Основна фармакотерапевтична дія: структурний аналог природного гормону аргінін-вазопресину, отриманий внаслідок змін у побудові молекули вазопресину – дезамінування 1-цистеїну й заміщення 8-L-аргініну на 8-D-аргінін; ефект препарату досягається завдяки збільшенню проникності епітелію дистальних відділів звитих канальців для води і підвищенню її реабсорбції; десмопресин зменшує об’єм сечі, що виділяється і збільшує її осмолярність, одночасно знижує осмолярність плазми крові; це призводить до зниження частоти сечовипускання, нормалізації співвідношення нічного діурезу відносно добового; дія препарату починається протягом 1 год (Година) і триває 8 - 12 год (Година).

Показання для застосування ЛЗ: лікування нецукрового діабету; первинного нічного енурезу у дітей (старше 5 років); ніктурії у дорослих (в якості симптоматичної терапії), проведення тестування на концентраційну здатність нирок БНФ

Спосіб застосування та дози ЛЗ: Оптимальну дозу підбирають індивідуально; при нецукровому діабеті рекомендована початкова доза для дітей і дорослих становить 0,1 мг у вигляді таблеток або 60 мкг орального ліофілізату (ОЛ) 3 рази на добу сублінгвально БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), добова доза знаходиться в межах 0,2-1,2 мг табл. (Таблетки) або 120–720 мкг ОЛ, у подальшому дозу можна змінювати залежно від реакції на лікування, для більшості пацієнтів оптимальною підтримуючою дозою є 0,2-1,2 мг табл. (Таблетки) або 60 – 120 мкг ОЛ 3 р/добу (кількість разів на добу), при появі симптомів затримки рідини/гіпонатріємії, лікування повинно бути зупинено і доза скоректована; при первинному нічному енурезі початкова доза становить 0,2 мг табл. (Таблетки) або 120 мкг ОЛ на ніч, сублінгвально, вона може бути збільшена до 0,4 мг (240 мкг ОЛ) при відсутності ефекту, термін лікування 3 місяці, після чого протягом 1 тижня після завершення курсу лікування оцінюється необхідність повторного періоду лікування БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); при ніктурії початкова доза становить 0,1 мг табл. (Таблетки) (60 мкг ОЛ) на ніч сублінгвально, при відсутності ефекту протягом 1 тижня дозу збільшують до 0,2 мг табл. (Таблетки) (120 мкг ОЛ) і в подальшому до 0,4 мг табл. або 240 мкг ОЛ (частота збільшення дози – не більше 1 разу на тиждень). При інтраназальному застосуванні спрею встановлюються такі дози: при нецукровому діабеті доза для дітей 10 мкг (0,1 мл) 1-2 р/добу (кількість разів на добу), для дорослих – від 10 до 40 мкг 1-2 р/добу (кількість разів на добу); при первинному нічному енурезі рекомендована доза 20 мкг на ніч; для оцінки концентраційної здатності нирок використовують наступні дозування: для дорослих доза становить 40 мкг, для дітей до 1 року - 10 мкг, старше 1 року – 20 мкг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск). У формі назальних крапель призначають від 1 до 4 крап. (Краплі) 0,01 % р-ну в ніс або сублінгвально кожні 12 год (Година); в тяжких випадках можливе застосування кожні 8 год (Година); при енурезі призначають по 1 крап. (Краплі) перед сном; при проведенні проби на концентраційну здатність нирок вводять дітям по 1 крап. (Краплі), а дорослим – по 2 крап. (Краплі) Слід пам’ятати про небезпеку затримки рідини в організмі, якщо після 4 тижнів лікування і коректування дози не спостерігається адекватного клінічного ефекту, продовжувати прийом препарату не рекомендується. При виникненні ознак або симптомів затримки рідини і/або гіпонатріємії (головний біль, нудота/блювання, підвищення маси тіла, у тяжких випадках виникнення судом) лікування десмопресином повинно бути припинене.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: головний біль, біль у животі, нудота, закладеність носа/риніт, носова кровотеча; емоційні розлади у дітей, АР (алергічні реакції); без одночасного обмеження приймання рідини під час лікування можливе виникнення затримки рідини в організмі та/або гіпонатріємії, що супроводжується головним болем, нудотою/блюванням, підвищенням маси тіла, у тяжких випадках – судомами.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до десмопресину, анурія, набряки будь-якої етіології, СН (серцева недостатність) або інші стани, що вимагають призначення діуретиків, помірна або виражена ниркова недостатність (кліренс креатиніну нижче 50 мл/хв), знижений осмотичний тиск плазми крові, первинна психогенна полідипсія.

Форми випуску ЛЗ: краплі назальні, 0,1 мг/мл по 2,5 мл у фл; ліофілізат оральний по 60 мкг, по 120 мкг, по 240 мкг; спрей назальний, 0,1 мг/мл по 2,5 мл у фл. (Флакон); спрей назальний, дозований 0,01 % по 5 мл (50 доз)або 10 мкг/дозу по 2,5 мл (25 доз) або по 5 мл (50 доз) у фл; табл. по 0,1 мг, по 0,2 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Антидіуретичний ефект десмопресину посилюється клофібратом, хлорпропамідом і індометацином; послаблюється глібуридом і карбамазепіном. Потенціює дію засобів, які підвищують АТ (артеріальний тиск).

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Дослідження не показали негативного впливу при застосуванні.
Лактація: Виділяється з молоком матері,однак збереження його активності після всмоктування в кров новонародженого з його ШКТ (шлунково-кишковий тракт) є малоймовірним.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Під контролем при порушеннях функції.
Порушення функції нирок: Під контролем при порушеннях функції.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Особлива обережність при застосуванні у дітей до 1 року
Особи похилого та старечого віку: Дотримуватись особливої обережності при застосуванні

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При терапії нічного енурезу рекомендовано періодично контролювати осмолярність сечі. У разі необхідності визначати осмолярність плазми. При застосованні інтраназально, всі зміни слизової оболонки носа, можуть обумовити коливання кількості препарату, який потрапляє в кров. У таких випадках дозу препарату підбирати індивідуально.
Інформація для пацієнта: При лікуванні нічного енурезу і при дослідженні концентраційної функції нирок не рекомендується вживати будь-яку рідину за 1 год (Година) до застосування препарату і протягом 8 годпісля застосування препарату. У разі виникнення сухості в роті дозволяється прийом не більше 500 мл рідини протягом всього вказаного вище періоду часу. При необхідності збільшення вживання рідини (при пропасниці) припинити терапію і звернутись до лікаря.