Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Кислота клодронова (Clodronic acid)

Категорія: ЕндокринологіяЗасоби, що застосовуються для лікування остеопорозуПатогенетична терапіяБісфосфонатиКислота клодронова

Кислота клодронова (Clodronic acid)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • БОНЕФОС®, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • БОНЕФОС®, Байєр Шерінг Фарма Оу/ЙєнаГексал Фарма ГмбХ/Шерінг Оу, Фінляндія, компанія Шерінг АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина, Фінляндія/Німеччина/Фінляндія/Німеччина
  • БОНЕФОС®, Байєр Шерінг Фарма Оу/Шерінг Оу, Фінляндія, компанія Шерінг АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина, Фінляндія/Фінляндія/Німеччина
  • КлодронСандоз, Салютас Фарма ГмбХ, Німеччина, підприємство компанії Сандоз, Німеччина
  • СИНДРОНАТ, Сіндан Фарма СРЛ, Румунія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Кислота клодронова (Clodronic acid)

Фармакотерапевтична група: М05ВА02 - засоби, які застосовують для лікування кісток. Засоби, що впливають на структуру і мінералізацію кісток.

Основна фармакотерапевтична дія: представник групи бісфосфонатів, які чинять специфічну дію на кістки; цей вибірковий ефект на кісткову тканину грунтується на високій спорідненості бісфосфонатів з кальцієвими солями кісток; біфосфонати пригнічують активність остеокластів; точний механізм дії ще не з’ясований; запобігає руйнуванню кісток, при експериментально спричиненій недостатності функції гонад, іммобілізації, лікуванні кортикостероїдами, гепарином, гормонами паращитовидної залози, протипухлинними засобами, а також у хворих з пухлинами; у концентраціях, які призводять до пригнічення остеолізу, клодронова кислота не чинить ніякого впливу на нормальну мінералізацію кісток; у пацієнтів з гіперкальціємією після в/в (внутрішньовенне введення) введення спостерігалося зниження рівня кальцію в сироватці; рівні кальцію досягали норми через 2 - 5 днів; тривалість ефекту становить 2 - 3 тижні; у пацієнтів з нормальним вмістом кальцію антиостеолітичний ефект був підтверджений зниженням екскреції кальцію і гідроксипроліну з сечею; клодронова кислота є також знеболювальним засобом у випадку остеолізу, спричиненого пухлинами, вона зменшує ймовірність переломів кісток у таких пацієнтів; тривале застосування клодронової кислоти зменшує розвиток нових і ускладнення вже існуючих остеолітичних уражень; подібно до інших біфосфонатів.

Показання для застосування ЛЗ: остеоліз на фоні кісткових метастазів солідних пухлин або на фоні гематологічної неоплазії.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: добова доза – 1 600 мг, в окремих випадках може бути необхідна більш висока добова доза – до 3 200 мг; табл. (Таблетки) слід приймати, запиваючи великою кількістю рідини (не рекомендується приймати разом з молоком або іншими рідинами, багатими на кальцій); добову дозу слід приймати за 1 прийом, або перед сном – принаймні через 2 год (Година) після вечері; у разі шлунково-кишкової непереносимості добову дозу можна приймати за 2 прийоми; тривалість лікування залежить від перебігу захворювання; лікування тривале – до 6 місяців, але вона може бути продовжена залежно від клінічного стану хворого; може також виникнути необхідність у поновленні лікування через деякий час.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: нудота і діарея, особливо на початку лікування і при більш високих дозах; порушення функції нирок, г. (Гострий) ниркова недостатність, особливо після в/в (внутрішньовенне введення) введення; шкірні реакції, бронхоспазм у пацієнтів з БА (бронхіальна астма), лабораторні показники - під час терапії рівень кальцію в сироватці може падати до показників гіпокальціємії, зниження рівня фосфатів у сироватці, підвищення рівня лужної фосфатази і лактатдегідрогенази у сироватці, збільшення кількості гормонів паращитоподібної залози в сироватці, а також підвищення активності трансаміназ, минуще збільшення рівнів креатиніну в сироватці.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до клодронової кислоти, біфосфонатів або до будь-яких інших наповнювачів; ниркова недостатність, за винятком короткочасного застосування у разі виключно функціонального порушення ниркового кліренсу, спричиненого гіперкальціємією; тяжкі г. (Гострий) запальні захворювання ШКТ (шлунково-кишковий тракт); вагітність; діти, оскільки досвід застосування препарату в дітей відсутній; не застосовувати у пацієнтів зі спадкоємною непереносимістю галактози (через вміст лактози), яка зустрічається рідко, з генетичним дефіцитом лактази або мальабсорбцією глюкозо-галактози.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) 400 мг; концентрат для приготування р-ну для інфузій, 300 мг/5 мл по 5 мл, 60 мг/мл по 5 мл; табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 800 мг; табл. (Таблетки), вкриті плівковою оболонкою, по 400 мг, 800 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

З іншими бісфосфонатами протипоказане. Є зв’язок між порушенням функції нирок та застосуванням клодронату при прийомі з НПЗ, часто диклофенаку. Ризик розвитку гіпокальціємії - при одночасному застосуванні з аміноглікозидами. Підвищує концентрацію естрамустину фосфат у сироватці. Утворює поганор-нні комплекси з бівалентними катіонами. Не вводити в/в (внутрішньовенне введення) з р-нами, що містять бівалентні катіони (р-н Рінгера). Табл/капс. клодронату не вживати з їжею та ЛЗ (лікарський засіб), що містять бівалентні катіони ( антациди або препарати заліза).

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не слід застосовувати, за винятком випадків, якщо терапевтичний ефект, значно переважає ризик.
Лактація: Не рекомендується

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: З обережністю при недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Безпека та ефективність не з’ясована.
Особи похилого та старечого віку: Немає рекомендацій щодо спеціального дозування

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Перед та під час лікування забезпечити адекватну гідратацію, проводити моніторинг функції нирок та рівня кальцію в сироватці крові. Це особливо важливо при в/в (внутрішньовенне введення) інфузії клодронату та при лікуванні пацієнтів з гіперкальціємією або нирковою недостатністю. Вводиться в/в (внутрішньовенне введення) шляхом інфузії, тривалість якої не менше 2 год (Година) В/в введення доз, вищих від рекомендованих, призводить до порушення функції нирок, особливо якщо інфузія проводиться надто швидко.
Інформація для пацієнта: Забезпечити споживання достатньої кількості рідини. Уникати інвазивних маніпуляцій у ротовій порожнині. Капс. ковтати цілими. Табл. можна розділити на дві половинки для полегшення ковтання, проте їх необхідно застосувати під час одного приймання; не подрібнювати, не р-няти перед застосуванням. Не застосовувати з молоком, їжею або препаратами, які містять кальцій чи інші бівалентні катіони, вони погіршують всмоктування клодронату.