Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Пеніциламін (Penicillamine) *

Категорія: РевматологіяЗасоби, що впливають на опорно-руховий апаратНестероїдні протизапальні та протиревматичні засобиСпецифічні протиревматичні засобиПеніциламін

Пеніциламін (Penicillamine) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • КУПРЕНІЛ®, АТ (артеріальний тиск) Кутнівський фармацевтичний завод "Польфа", Польща
  • КУПРЕНІЛ®, АТ (артеріальний тиск) ТЕВА КУТНО, Польща

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Пеніциламін (Penicillamine)

Фармакотерапевтична група: M01CC01 - специфічні протиревматичні засоби

Основна фармакотерапевтична дія: протиуролітична, дезінтоксикацій на по відношенню до важких металів; має високу комплексоутворюючу активність щодо іонів міді, ртуті, свинцю, заліза та кальцію; здатність препарату утворювати хелатні сполуки з міддю робить його засобом вибору для лікування гепатолентикулярної дегенерації (хвороба Вільсона); пеніциламін знижує резорбцію міді із їжі і сприяє видаленню її з тканин організму; препарат є ефективним засобом при тяжкій формі свинцевого отруєння, при отруєнні іншими тяжкими металами – залізом, ртуттю; механізм дії пеніциламіну при ревматоїдному запаленні суглобів не вивчений, але ймовірно препарат підвищує активність лімфоцитів, знижує концентрацію ревматоїдного фактору (IgM) і комплексів імуноглобулінів у сироватці і суглобовій рідині з незначним зниженням загальної концентрації імуноглобулінів у сироватці, гальмує активність Т-лімфоцитів, не впливаючи на В-лімфоцити; у хворих на цистинурію пеніциламін утворює комплекси із цистином.

Показання для застосування ЛЗ: ревматоїдне запалення суглобів із тяжким перебігомВООЗ БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск)..

Спосіб застосування та дози ЛЗ: приймається не менше ніж за 30 хв (Хвилина) до їди; ревматоїдне запалення суглобів - дорослим по 125-250 мг на добу протягом першого місяця, потім дозу підвищують кожні 4-12 тижнів на 125-250 мг до досягнення ремісії хвороби, після чого застосовують мінімальну ефективну дозу; якщо протягом 12 місяців застосування препарату терапевтичний ефект не досягається, лікування слід припинити; підтримуюча доза звичайно становить 500-750 мг на добу, доза не повинна перевищувати 1,5 1 г г/добуВООЗ БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); після досягнення ремісії хвороби, що продовжується 6 місяців, дозу лікарського засобу рекомендується поступово зменшувати на 125-250 мг кожні 12 тижнів. дітям: зазвичай 15-20 мг/кг маси тіла на добу; початкова доза становить 2,5-5,0 мг на добу, її можна підвищувати поступово кожні 4 тижні протягом 3-6 місяців до величини мінімальної ефективної дози.ВООЗ

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: гарячка, біль у суглобах, еритема, кропив’янка і/чи зуд, набряк лімфатичних вузлів; запалення слизової оболонки порожнини рота; агранулоцитоз: фарингодинія і гарячка з ознобом чи без, виразки, болючі рани чи білі плями на червоній каймі губ чи в порожнині рота; апластична анемія, гемолітична анемія; гломерулопатія, інфекція сечових шляхів, нефротичний с-м (Синдром); лейкопенія, тромбоцитопенія; облітеруючий бронхіолі; ексфоліативний дерматит; с-м (Синдром) Гудпасчера; холестатична жовтяниця; myastenia gravis; с-м (Синдром) Лайелла; неврит зорового нерва; панкреатит, рецидив виразкової хвороби шлунка.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату; вагітність і період лактації; червоний вовчак; через можливість негативного впливу на нирки пеніциламін протипоказаний хворим на ревматоїдне запалення суглобів з одночасною дисфункцією нирок, хр. (Хронічний) отруєння свинцем, у яких у ШКТ (шлунково-кишковий тракт) рентгенологічно виявлено наявність речовин, що містять свинець; одночасне лікування препаратами золота, протималярійними засобами, цитостатиками, оксифенілбутазоном, які як і пеніциламін викликають побічні реакції з боку кровотворної системи і нирок.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 250 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Підвищує потребу організму у вітаміні В6. Є антагоністом піридоксину, збільшує виділення пирідоксину із сечею, що може призвести до виникнення анемії чи периферичного невриту. Утворює комплексні сполуки із тяжкими металами, при лікуванні препаратами заліза витримувати інтервал у 2 год (Година) між прийомом цих препаратів і пеніциламіну. Не застосовувати разом з ЛЗ (лікарський засіб), які гальмують функцію кісткового мозку: препарати золота, протималярійні засоби, цитостатики, оксифенілбутазон, фенілбутазон.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: Протипоказаний при ревматоїдному запаленні суглобів з дисфункцією нирок.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Доза залежить від показань.
Особи похилого та старечого віку: Доза залежить від показань.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Кожні 2 тиж. протягом перших 6 місяців застосування, а потім кожний місяць проводити загальний аналіз сечі, морфологічний аналіз крові з мазком, визначати кількість тромбоцитів. Можлива поява таких симптомів як протеїнурія чи гематурія (показник початку клубочкового нефриту), може призвести до нефротичного с-му. Випадки внутрішньопечінкового холестазу і токсичного гепатиту: рекомендується кожні 6 місяців проводити функціональні дослідження печінки. Опущення повік, диплопія з ослабленням м’язів очних яблук часто є ранніми симптомами міастенії. Симптоми зникають після відміни пенициламіну. При появі пухирчатки лікування припинити. На 2-му, 3-му тиж. лікування може спостерігатись лихоманка як реакція на препарат. Хворі з алергією на пеніцилін можуть бути сенсибілізовані до пенциламіну (перехресна сенсибілізація).
Інформація для пацієнта: Можливість появи симптомів гранулоцитопенії і тромбоцитопенії: гарячка, фарингодинія, озноб, петехіальні крововиливи, геморагія. Негайно повідомили лікаря про появу симптомів: задишка після фізичного навантаження, непоясненний кашель, свистяче дихання. Проведення функціонального дослідження легенів.