Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Циклоспорин (Ciclosporin) *

Категорія: ДерматовенерологіяЗасоби для лікування псоріазуЗасоби для системного застосування. ІмунодепресантиЦиклоспорин

Циклоспорин (Ciclosporin) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЕКВОРАЛ, АЙВЕКС-СР а.с., Чеська Республіка
  • ЕКВОРАЛ®, АЙВЕКС Фармасьютикалз с.р.о., Чеська Республіка
  • ЛАЙФМУН, АрПіДжі Лайф Сайєнс Лімітед, Індія
  • ПАНІМУН БІОРАЛ, Панацея Біотек Лтд, Індія
  • САНДІМУН, Новартіс Фарма АГ (артеріальна гіпертензія), Швейцарія
  • САНДІМУН, Новартіс Фарма Штейн АГ (артеріальна гіпертензія), Швейцарія
  • САНДІМУН НЕОРАЛ®, Р.П. Шерер ГмбХ, Німеччина
  • САНДІМУН НЕОРАЛ®, Р.П. Шерер ГмбХ & Ко. КГ/Новартіс Фарма Штейн АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина/Швейцарія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Циклоспорин (Ciclosporin)

Фармакотерапевтична група: L04AD01 - селективні імуносупресивні засоби.

Основна фармакотерапевтична дія: являє собою циклічний поліпептид, до складу якого входять 11 амінокислот; є сильнодіючим імуносупресивним препаратом; пригнічує розвиток реакцій клітинного типу, включаючи імунітет відносно алотрансплантата, шкірну чутливість сповільненого типу, експериментальний алергічний енцефаломієліт, артрит, зумовлений ад'ювантом Фройнда, хворобу "трансплантат проти хазяїна" і залежне від Т-лімфоцитів утворення антитіл; пригнічує утворення і вивільнення лімфокінів, включаючи інтерлейкін 2 (фактор росту Т-лімфоцитів); блокує лімфоцити у стані спокою у фазі G0 або G1 клітинного циклу і пригнічує антигензалежне вивільнення лімфокінів активованими Т-лімфоцитами; діє на лімфоцити специфічно і оборотно; на відміну від цитостатиків, не пригнічує гемопоез і не впливає на функцію фагоцитів.

Показання для застосування ЛЗ: атопічний дерматит у випадках резистентності до попереднього лікування; псоріаз у разі резистентності до попереднього лікування.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: лікування треба підбирати індивідуально; для індукції ремісії рекомендована початкова доза становить 2,5 мг/кг/добу в два прийоми; за відсутності поліпшення після 1 місяця терапії добова доза може бути поступово збільшена, але не повинна перевищувати 5 мг/кг; лікування потрібно припинити, якщо не був досягнутий задовільний ефект з боку проявів псоріазу після 6 тижнів лікування дозою 5 мг/кг/добу або якщо ефективна доза не відповідає встановленим параметрам безпеки; застосування початкової дози 5 мг/кг на добу є виправданим для хворих, стан яких потребує швидкого поліпшення; якщо задовільний ефект досягнутий, то препарат можна відмінити, а наступний рецидив лікувати повторним призначенням препарату у попередній ефективній дозі; за необхідності проведення підтримуючої терапії дози повинні добиратись індивідуально, на мінімальному ефективному рівні і не повинні перевищувати 5 мг/кг/добу; атопічний дерматит - рекомендована початкова доза становить 2,5-5 мг/кг/добу в два прийоми; якщо початкова доза 2,5 мг/кг на добу не дає змоги досягнути задовільного ефекту протягом 2 тижнів, то добову дозу можна швидко збільшити до максимальної - 5 мг/кг; у дуже тяжких випадках швидкого й адекватного контролю захворювання можна досягнути, застосовуючи початкову дозу 5 мг/кг/добу; при досягненні задовільного ефекту дозу потрібно поступово знижувати і, якщо можливо, циклоспорин слід відмінити; у випадку виникнення рецидиву можна провести повторний курс лікування; незважаючи на те, що курс лікування тривалістю 8 тижнів може бути достатнім для очищення шкірних покривів, було показано, що терапія тривалістю до 1 року ефективна і добре переноситься за умови обов’язкового визначення всіх необхідних показників.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату; порушення функції нирок, печінки; неконтрольована АГ (артеріальна гіпертензія); інфекційні захворювання у г. (Гострий) фазі (особливо викликані вірусом Varicella zoster) у зв’язку із ризиком генералізації інфекції; злоякісні новоутворення

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) м'які по 10 мг, по 25 мг, по 50 мг, по 100 мг; концентрат для приготуваня р-ну для інфузій, 50 мг/мл по 1 мл; р-н оральний, 100 мг/мл по 50 мл.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Одночасне застосування соку грейпфрута збільшує біодоступність циклоспорину. Препарати, що підвищують концентрації циклоспорину в плазмі: деякі а/б-макроліди (еритроміцин і кларитроміцин); кетоконазол, флуконазол, ітраконазол; дилтіазем, нікардипін, верапаміл; метоклопрамід; пероральні контрацептиви; даназол, метилпреднізолон (високі дози); алопуринол; аміодарон; соляна кислота та похідні; інгібітори протеаз. Препарати, що знижують концентрації циклоспорину в плазмі: барбітурати, карбамазепін, фенітоїн; нафцилін, сульфадимідин; рифампіцин, октреотид; пробукол; орлістат; звіробій звичайний; троглітазон, тиклопідин. Уваги потребує застосування циклоспорину з препаратами, що виявляють нефротоксичний синергізм: аміноглікозиди (гентаміцин, тобраміцин), амфотерицин Б, ципрофлоксацин, ванкоміцин, триметоприм ( сульфаметаксазол), НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби) (диклофенак, напроксен, суліндак), мелфалан. Циклоспорин може знижувати кліренс дигоксину, колхіцину, ловастатину, правастатину, симвастатину, аторвастатину та преднізолону, підвищуючи їх потенційну токсичність. НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби) призначати у дозах менших, ніж хворим, які не застосовують циклоспорин. У разі призначення дигоксину, колхіцину, ловастатину, симвастатину, аторвастатину або правастатину з циклоспорином контролювати виникнення показників токсичних проявів цих препаратів, зменшувати їх дозування

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: у випадку, коли очікувана користь виправдовує потенційний ризик для плода.
Лактація: Проникає у грудне молоко. Жінки, які отримують препарат, не повинні годувати груддю.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при неконтрольованій АГ (артеріальна гіпертензія).
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: Протипоказаний.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Спеціальних рекомендацій немає
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Збільшує ризик розвитку лімфом та інших новоутворень, особливо шкіри. Може впливати на розвиток різних бактеріальних, грибкових і вірусних інфекцій, часто з опортуністичними патогенами, що може призвести до фатального кінця. При застосуванні з іншими імунодепресантами небезпека надмірної імуносупресії, що веде до інфекцій і розвитку лімфом. Протягом перших тиж. терапії може виникнути підвищення рівня креатиніну і сечовини у сироватці. Спостереження за показниками функції нирок і печінки. Регулярно контролювати АТ (артеріальний тиск). Може призводити до підвищення показників ліпідів сироватки після першого місяця терапії. Спричиняє гіперкаліємію або посилює існуючу. Підвищує кліренс магнію, що може призвести до симптоматичної гіпомагніємії. Обережність при лікуванні хворих на гіперурикемію. Під час лікування вакцинація може виявитися менш ефективною, застосування живих атенуйованих вакцин уникати. Не показаний хворим з порушеною функцією нирок, неконтрольованою АГ, неконтрольованими інфекціями і будь-якими видами злоякісних пухлин, за винятком уражень шкіри. У хворих на псоріаз можливо виникнення злоякісних новоутворень, особливо шкіри. Простий герпес активного перебігу вилікувати до початку лікування, але поява простого герпесу не причина для відміни препарату, якщо лікування вже розпочато, за винятком тяжких випадків. Шкірні інфекційні захворювання, спричинені Staphylococcus aureus, не є абсолютним протипоказанням для терапії препаратом. Уникати призначення еритроміцину внутрішньо, він має здатність підвищувати концентрацію циклоспорину в крові.
Інформація для пацієнта: Капс. залишати у блістерній упаковці. Після розкриття блістерної упаковки відчувається характерний запах. Капс. ковтати цілими. Уникати надмірного надходження калію з їжею, не застосовувати калійвмісні препарати, калійзберігаючі діуретики, інгібітори АПФ (ангіотензин-перетворюючий фермент), ангіотензин-2-рецептора антагоністи, беручи до уваги рівень калію у сироватці. Не повинні одночасно отримувати УФ В-опромінювання або ПУВА терапію.