Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Кальцитріол (Calcitriol)

Категорія: ДерматовенерологіяЗасоби для лікування псоріазуЗасоби для місцевого застосуванняКальцитріол

Кальцитріол (Calcitriol)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ФОРКАЛ®, КУСУМ ХЕЛТХКЕР ПВТ. ЛТД./Ліва Хелтхкер Лтд, Індія/Індія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Кальцитріол (Calcitriol)

Фармакотерапевтична група: D05AX04 - антипсоріaтичні засоби для місцевого застосування.

Основна фармакотерапевтична дія: протизапальна, антипроліферативна дія; активний метаболіт природного вітаміну D3; впливає на специфічні рецептори епідермальних кератиноцитів, що спричиняє нормалізацію швидкості мітозу в клітинах епітелію, уповільнює процес проліферації в них та прискорює морфологічну диференціацію епітелію, який не ороговіває; зменшує зчеплення та прискорює злущування рогових клітин; інгібує активність інтерлейкіну-1, знижує продукцію інтерлейкіну-2; має антипроліферативну дію щодо Т-лімфоцитів; впливає на патогенетичні механізми виникнення псоріазу.

Показання для застосування ЛЗ: псоріаз легкого та середнього ступеня тяжкості БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) (місцеве лікування шкірних проявів).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дорослим та дітям старше 12 років рекомендовано наносити мазь тонким шаром на уражені ділянки шкіри 2 р/добу (кількість разів на добу); БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) щоденне нанесення мазі не повинно перевищувати 30% поверхні шкіри; середня тривалість лікування становить 6 тижнів, при необхідності можливе більш тривале лікування, а також застосування препарату як підтримуючу терапію протягом до 1 року; терапевтичний ефект розвивається протягом 1 - 2 тижнів лікування.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: свербіж, печіння або почервоніння.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату; прогресуюча стадія псоріазу, пустульозний псоріаз, захворювання, що супроводжуються порушеннями метаболізму кальцію, супутня системна (підтримуюча) терапія кальцієвого гомеостазу, тяжкі захворювання нирок та печінки; вагітність і лактація; дитячий вік до 12 років.

Форми випуску ЛЗ: мазь, 3 мкг/г по 30 г або по 100 г у тубах.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Щоб уникнути адитивних ефектів і гіперкальціємії припинити прийом лікарських доз вітаміну D і його похідних. Дотримуватись дієтичних рекомендацій, що стосуються споживання кальцію, уникати додаткового прийому препаратів кальцію. З тіазидними діуретиками - ризик гіперкальціємії. Препарати наперстянки - дозу кальцитріолу підбирати обережно, гіперкальціємія може провокувати аритмії. Функціональний антагонізм між аналогами вітаміну D, що посилюють всмоктування кальцію, і КС, що його пригнічують. Препарати, що містять магній (антациди), можуть викликати гіпермагніємію і не і призначатися хворим, які отримують лікування програмним гемодиалізом при лікуванні кальцитріолом. Впливає на транспорт фосфатів у кишечнику, нирках і кістках, доза препаратів, що зв'язують фосфати, повинна бути скоригована залежно від рівня фосфатів у сироватці. Фенитоїн чи фенобарбітал, може посилити метаболізм і т.ч. знизити концентрацію кальцитріолу в сироватці, можуть знадобитися більш високі дози кальцитріолу. Холестирамін - зменшує кишкове всмоктування жиророзчинникх вітамінів і кальцитріолу. Дотримуватися обережності з дигоксином, холестирамином, колестиполом, мінеральним маслом, триазидними діуретиками, фенобарбіталом, фенітоїном, стероїдами.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний.
Лактація: Протипоказаний.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Протипоказаний.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при нефролітіазі.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Спеціальних рекомендацій немає
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних застережень немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Тісний зв'язок між лікуванням кальцитріолом і виникненням гіперкальціємії. Збільшує вміст неорганічних фосфатів у сироватці. Цей ефект, потребує обережності стосовно хворих з нирковою недостатністю ч/з небезпеку ектопічної кальцифікації. У таких випадках підтримувати вміст фосфатів у плазмі на нормальному рівні шляхом перорального прийому препаратів, що зв'язують фосфати, і низькофосфатної дієти. Хворим з вітамін-D-резистентним рахітом (сімейною гіпофосфатемією), продовжувати пероральний прийом фосфатів. Пам'ятати про стимуляцію кишкового всмоктування фосфатів під дією кальцитріолу, цей ефект змінює потребу в додатковому введенні фосфатів. Регулярно визначати вміст кальцію, фосфору, магнію і лужної фосфатази в сироватці, також кальцію і фосфатів у добовій сечі. У ході стабілізуючої фази лікування контролювати вміст кальцію в сироватці крові не рідше 2 р/тиж/. Не призначати інші препарати вітаміну D, щоб уникнути гіпервітамінозу D. Якщо хворий переводиться з ергокальциферолу на кальцитріол, нормалізація вмісту ергокальциферолу в крові може зайняти кілька місяців.
Інформація для пацієнта: Необхідне дотримання запропонованої дієти; пацієнту слід навчитися розпізнавати симптоми гіперкальціємії.
Хворим з нормальною функцією нирок, уникати зневоднювання, стежачи за достатнім надходженням рідини. Ризику розвитку гіперкальціємії піддаються хворі, тривалий час прикуті до ліжка, наприклад, ті, що перенесли операцію.