Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Ізотретиноїн (Isotretinoin)

Категорія: ДерматовенерологіяЛікарські засоби для лікування вугрів та розацеаЗасоби для системного застосуванняРетиноїдиІзотретиноїн

Ізотретиноїн (Isotretinoin)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • АКНЕТІН, СМБ Технолоджі СА (синоатріальний), Бельгія
  • РОАККУТАН, Ф. Хоффманн-Ля Рош Лтд, Швейцарія, вироблено Р.П. Шерер ГмбХ & Ко. КГ, Німеччина, Німеччина/Швейцарія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Ізотретиноїн (Isotretinoin)

Фармакотерапевтична група: D10BA01 - засоби для системного лікування акне.

Основна фармакотерапевтична дія: протизапальна дія, знижує активність та розмір сальних залоз; синтетичний стереоізомер транс-ретиноєвої кислоти (третиноїну); механізм дії ізотретиноїну докладно ще не визначено, проте встановлено, що поліпшення клінічної картини тяжких форм акне пов’язано з зниженням активності сальних залоз і гістологічно підтвердженим зменшенням їх розмірів; доведена протизапальна дія на шкіру; інгібує проліферацію себоцитів.

Показання для застосування ЛЗ: тяжкі, що не піддаються іншим видам лікування, форми вузликово-кістозних акне БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) у дорослих, зокрема, кістозні та конглобатні акне, особливо на тулубі; акне, що супроводжуються тяжкою депресією або дисморфофобією; акне зі схильністю до рубцювання; атипові акне, наприклад, за типом піодермії обличчя.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: лікування слід розпочинати у дорослих з дози 0.5 мг/кг/добу БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) (нерідко на початку лікування відмічається короткочасне загострення захворювання); через 4 тижні терапії слід індивідуально підібрати підтримуючу дозу дорослим від 0.1 до 1.0 мг/кг/добу; максимальну добову дозу 1 мг/кг можна призначати лише протягом обмеженого часу; звичайно курс лікування триває в цілому 16 тижнів; повторний курс слід призначати не раніше ніж через 8 тижнів; БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) дозу для повторного лікування призначають відповідно до вищенаведених рекомендацій; капс. (капсули) приймають під час їжі, малі дози – в один прийом, великі – в один або декілька прийомів на добу.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: гіпервітаміноз А (сухість слизових оболонок, внаслідок якої з’являються носові кровотечі, захриплість голосу, кон’юнктивіт, оборотне помутніння кришталика, світлобоязнь, порушення темнової адаптації (зниження гостроти сутінкового зору), катаракта); васкуліт (наприклад, гранулематоз Вегенера), зменшення числа лейкоцитів і еритроцитів (анемія і нейтропенія), збільшення або зменшення числа тромбоцитів, прискорення ШОЕ, порушення слухового сприйняття визначених звукових частот, місцеві і системні інфекції, викликані грам(+) збудниками (Staph.aureus); шкірні висипи, свербіж, еритема/дерматит обличчя, пітливість, гнійні гранульоми, пароніхія, дистрофія нігтів і посилене розростання грануляційної тканини; потоншання волосся, фульмінантні форми акне, гірсутизм, гіперпігментація (на обличчі), м’язовий і суглобовий біль, запальні захворювання кишечнику (коліт, ілеїт, кровотечі), гіперурикемія, психічні розлади і порушення з боку ЦНС (центральна нервова система) (наприклад, відхилення в поведінці, депресія, напади судом); кісткові зміни та гіперостози; доброякісна внутрішньочерепна гіпертензія і порушення зору, нудота та головний біль; підвищення концентрації тригліцеридів і холестерину в сироватці, зменшення рівнів ліпопротеїнів високої щільності; лімфаденопатія і гематурія/протеїнурія.

Протипоказання до застосування ЛЗ: вагітність і годування груддю; печінкова та ниркова недостатність, гіпервітаміноз А; виражена гіперліпідемія; гіперчутливість до препарату.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) по 8 мг, по 10 мг, по 16 мг, по 20 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Уникати з вітаміном А - можливе посилення симптомів гіпервітамінозу. Тетрацикліни - застосування одночасно протипоказано.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Протипоказаний при недостатності. Контроль функції.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Не рекомендується
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Повинні призначати лише лікарі, які мають досвід застосування системних ретиноїдів, усвідомлюючи ризик тератогенності при застосуванні ізотретиноїну під час вагітності. Рекомендується контролювати функцію печінки до лікування, ч/з 1 місяць після початку, а потім кожні 3 місяці. Визначати рівень ліпідів у сироватці натще. Хворим з групи високого ризику ( діабетом, ожирінням, алкоголізмом, порушеннями жирового обміну) при лікуванні може знадобитися частіший контроль. Не можна проводити агресивну дермабразію на фоні лікування препаратом і протягом 5–6 місяців після лікування, існує великий ризик появи гіпертрофічних шрамів в атипових зонах.
Інформація для пацієнта: Має сильну тератогенну дію. Протипоказаний всім жінкам дітородного віку. Якщо вагітність настає у той період, коли жінка приймає ізотретиноїнн, існує дуже велика небезпека народження дитини з вадами розвитку. Одночасне УФ-опромінення не показані. Уникати впливу сонячного проміння. Погіршення нічного зору на фоні терапії , випадки утримання цього стану і після відміни терапії, пацієнти мають бути застережені, особливо при роботі та керуванні транспортом у темний період доби. У хворих, які отримують або незадовго до цього (1 – 2 тижні) отримували препарат, не можна брати донорську кров для переливання жінкам дітородного віку.

Комбіновані препарати, що містять Ізотретиноїн