Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Даназол (Danazol)

Категорія: Урологія, андрологія, сексопатологія, нефрологіяАндрологія, сексопатологія. Лікарські засобиІнші статеві гормони та засоби, що впливають на статеву системуДаназол

Даназол (Danazol)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ДАНОЛ, ДАНОЛ®, САНОФІ-СИНТЕЛАБО Лтд., Великобританія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Даназол (Danazol)

Фармакотерапевтична група: G03XA01 - статеві гормони та засоби, які впливають на статеву сферу.

Основна фармакотерапевтична дія: антиандрогенна, прогестогенна, антипрогестогенна, естрогенна та антиестрогенна дія.

Показання для застосування ЛЗ: ендометріоз БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) – лікування симптомів, пов’язаних з ендометріозом та/або припиненням або зменшенням поширення ендометріотичних вогнищ; може застосовуватися під час хірургічних втручань або у вигляді гормонональної монотерапії у хворих, які не реагують на інше лікування; доброякісна кістозно-фіброзна мастопатія БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) – симптоматичне зменшення болю та чутливості; слід призначати тільки хворим, які не реагують на інші терапевтичні заходи або для яких такі заходи не рекомендуються; спадковий ангіоневротичний набряк.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: приймається внутрішньо; курс лікування починати під час менструації; протягом всього курсу лікування застосовувати ефективний негормональний метод контрацепції; завжди необхідно застосовувати мінімальну ефективну дозу препарату; ендометріоз - рекомендована доза становить 200 - 800 мг/добу, курс лікування звичайно продовжується від 3 до 6 місяців БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); доброякісна кістозно-фіброзна мастопатія БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) (включаючи циклічну масталгію) - 100 мг - 400 мг/добу, курс лікування звичайно продовжується від 3 до 6 місяців; спадковий ангіоневротичний набряк - 200 мг 2 або 3 р/добу (кількість разів на добу); при сприятливій реакції слід знайти мінімально ефективну підтримуючу дозу для безперервного профілактичного застосування препарату. БНФ

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: андрогенні явища - поява вугрів, збільшення маси тіла, підвищення апетиту, себорея, гірсутизм, випадання волосся, зміна голосу, гіпертрофія клітора, затримка рідини в організмі, порушення менструального циклу, міжменструальні кровотечі, що “мажуться”, аменорея, припливи, вагінальна сухість, подразнення піхви, зміна статевого потягу, зменшення розмірів молочних залоз; метаболічні явища - збільшення резистентності до інсуліну, підвищення рівня глюкагону в плазмі та аномальна переносимість глюкози, збільшення рівня холестерину LDL, зниження рівня холестерину НDL, що стосується всіх субфракцій та зниження рівня аполіпопротеїнів АІ і АІІ, індукція синтетази амінолевулонової кислоти (ALA) і зниження зв’язування глобуліну і Т4 щитовидною залозою з підвищеним захопленням Т3, але без порушень у відношенні тиреоїдстимулювального гормону або вільного тироксинового індексу; висип (макуло-папульозний, петехіальний або пурпурний), набряк обличчя, світлочутливість, кропив’янка, еритематозні вузлики, зміна пігментації шкіри, ексфоліативний дерматит і мультиформна еритема; біль у спині, м’язові судоми, зі збільшенням рівня креатинфосфокінази, м’язовий тремор, фасцикуляція, біль у кінцівках, біль і набряк суглобів; АГ (артеріальна гіпертензія), тахікардія, тромботичні явища, ІМ (інфаркт міокарда); порушення зору (помутніння зору, труднощі фокусування, труднощі при використанні контактних лінз і порушення рефракції, які потребують корегування); емоційна нерівноваженість, тривога, пригнічений настрій, нервозність, головний біль, запаморочення, доброякісна внутрішньочерепна гіпертензія, погіршання перебігу епілепсії, провокування мігрені; підвищення числа еритроцитів і тромбоцитів, поліцитемія, лейкопенія і тромбоцитопенія, еозинофілія, крововиливи у тканини селезінки; гепато-панкреатичні явища - ізольоване підвищення рівня трансаміназ у сироватці, холестатична жовтуха, доброякісна аденома печінки, панкреатит, злоякісна пухлина печінки та крововиливи у печінкову тканину; нудота, втома, гематурія, біль у надчеревинній ділянці та у грудній клітці, с-м (Синдром) каналу зап’ястка, інтерстиціальний пневмоніт.

Протипоказання до застосування ЛЗ: вагітність і годування груддю; похилий та дитячий вік; виражені порушення функції печінки, нирок або серця; порфірія; андроген-залежна пухлина; недіагностована аномальна генітальна кровотеча; г. (Гострий) тромбоз і тромбоемболія, а також ці захворювання в анамнезі.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) по 100 мг або 200 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Може збільшувати рівень карбамазепіну в плазмі та впливати на реакцію хворого на цей препарат і на фенітоїн; подібна взаємодія з фенобарбіталом; може спричинити інсулінорезистентність, потенціювати дію варфарину, знижувати ефективність антигіпертензивних засобів. Може збільшувати рівень циклоспорину та такролімусу в плазмі, що збільшує нефротоксичність їх, збільшувати кальціємічну відповідь на альфа-кальцидол при первинному гіпопаратиреоїдизмі. Може впливати на лабораторне визначення тестостерону або білків плазми

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний.
Лактація: Протипоказаний.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при виражених порушеннях функції серця.
Порушення функції печинки: Протипоказаний при виражених порушеннях функції.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при виражених порушеннях функції, порфірії.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний
Особи похилого та старечого віку: Протипоказаний

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Відмінити, якщо спостерігаються такі побічні ефекти: вірилізація (затримка відміни препарату в цьому випадку підвищує ризик необоротності андрогенного ефекту); набряк диску зорового нерва, головний біль, порушення зору або інші ознаки чи симптоми підвищеного внутрішньочерепного тиску; жовтуха або інші показники значної недостатності функції печінки; тромбоз або тромбоемболія. При необхідності повторення курсу лікування дотримуватися обережності, оскільки не має даних про безпеку повторних курсів лікування. При тривалому застосуванні 17-алкілованих стероїдів може розвитися доброякісна аденома печінки, пурпура та карцинома печінки, що брати до уваги при тривалому застосуванні препарату; може підвищувати ризик розвитку раку яєчників у хворих, які лікувались у зв’язку з ендометріозом. Особливої обережності дотримуватися при застосуванні для лікування пацієнтів, які мають гіпертензію або інші СС (серцево-судинний) захворювання; будь-які стани, що можуть погіршуватися при затримці рідини; ЦД (цукровий діабет), поліцитемію, епілепсію, порушення балансу ліпопротеїнів; виражені або стійкі андрогенні реакції на лікування статевими гормонами, яке застосовувалося раніше; мігрень. При тривалому лікуванні (понад 6 міс.) або повторних крусах лікування проводити 2 рази на рік УЗД печінки, лабораторний контроль функції печінки та гематологічному статусу. Перед початком лікування необхідно провести ретельне клінічне обстеження, щоб виключити наявність гормонозалежної карциноми та якщо під час лікування фіброзно-кістоматозні утворення в молочній залозі не зникають або збільшуються.
Інформація для пацієнта: Призначений тільки для прийому внутрішньо. Курс лікування починати під час менструації. Протягом всього курсу лікування застосовувати ефективний негормональний метод контрацепції. В період лікування утриматись від керування автотранспортом або іншими механізмами.