Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Кальцитріол (Calcitriol)

Категорія: Урологія, андрологія, сексопатологія, нефрологіяНефрологія. Лікарські засобиПрепарати вітаміну Д та його аналогиКальцитріол

Кальцитріол (Calcitriol)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ФОРКАЛ, КУСУМ ХЕЛТХКЕР, Індія
  • ФОРКАЛ®, Олів Хелтхкер, Індія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Кальцитріол (Calcitriol)

Фармакотерапевтична група: А11СС04 - препарати вітаміну D та його аналоги.

Основна фармакотерапевтична дія: D-вітаміноподібна; один із найважливіших активних метаболітів вітаміну D3; звичайно утворюється в нирках зі свого попередника, 25-гідроксихолекальциферолу; у нормі організм людини виробляє 0.5-1.0 мкг кальцитріолу за добу, у період посиленого розвитку кісток (ріст або вагітність) - трохи більше; кальцитріол сприяє всмоктуванню кальцію в кишечнику і регулює мінералізацію кісток; фармакологічний ефект разової дози кальцитріолу триває 3-5 днів; ключова роль кальцитріолу в регуляції кальцієвого обміну, що полягає в стимуляції активності остеобластів кістяка, являє собою надійну фармакологічну основу для його терапевтичної дії при остеопорозі.

Показання для застосування ЛЗ: постменопаузальний остеопороз БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); ниркова остеодистрофія у хворих із хр. (Хронічний) нирковою недостатністю, особливо які знаходяться на гемодіалізі; післяопераційний гіпопаратиреоз; ідіопатичний гіпопаратиреоз; псевдогіпопаратиреоз; вітамін-D-залежний рахіт; гіпофосфатемічний вітамін-D-резистентний рахіт (фосфат-діабет).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: доза залежить від виду і тяжкості гіпокальціємії пацієнта і повинна підбиратися індивідуально для підтримки концентрацій кальцію в сироватці на рівні 9 – 10 мг/дл; для лікування гіпокальціємії і наслідків остеопорозу у пацієнтів із хр. (Хронічний) нирковою недостатністю, які знаходяться на діалізі, звичайна вихідна оральная доза для дорослих становить 0,25 мкг/добу БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) при інтервалах від 4 до 8 тижнів; для більшості пацієнтів, які знаходяться на гемодіалізі, необхідні дози 0,5-1,0 мкг/доба; у дітей старше 6 років, які знаходяться на гемодіалізі, застосовуються дози 0,25-2,0 мкг/добу для збільшення вмісту кальцію в сироватці і зниження концентрації паратиреоїдного гормону; додіалізний період - для лікування вторинного гіперпаратиреоїдизму і остеопорозу у дорослих і дітей віком від 6 років з нирковою недостатністю від помірної до тяжкої, звичайна початкова доза становить 0,25 мкг 1 р/добу (кількість разів на добу); при необхідності доза може бути збільшена до 0,5 мкг 1 р/добу (кількість разів на добу); для лікування гіпопаратиреоїдизму і псевдогіпопаратиреоїдизму у дорослих і дітей віком 1 рік і старше звичайна початкова доза становить 0,25 мкг/добу; доза може бути збільшена на термін від 2 до 4 тижнів; для більшості дорослих і дітей віком від 6 років – 0,5-2,0 мкг/добу; для більшості дітей віком 1-5 років з гіпопаратиреоїдизмом – 0,25-0,75 мкг/добу; у дітей старше 6 років і деяких дорослих з вітамін D-залежним рахітом застосовувалися дози 1 мкг/добу для контролю вмісту кальцію в сироватці і лікування рахіту або остеомаляції; допускається одночасне застосування фосфатних солей.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: нудота, блювота, втрата апетиту, запор, діарея, болі в шлунку, спрага, слабкість, головний біль, сонливість, запаморочення, болі в кістках, сухість у роті, підвищене сечовипускання, незначне підвищення АЛТ (Аланінамінотрансфераза), АСТ (Аспартатамінотрансфераза) у плазмі; АР (алергічні реакції) (свербіж, висипи).

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату; гіперкальціемія, гіпермагніемія, гіперфосфатемія (за вийнятком гіперфосфатемії при гіпопаратиреозі), періоди вагітності і лактації, виразкова хвороба шлунка та ДПК (дванадцятипала кишка), захворювання печінки, нефролітіаз.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) по 0,25 мкг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Щоб уникнути адитивних ефектів і гіперкальціємії припинити прийом лікарських доз вітаміну D і його похідних. Дотримуватись дієтичних рекомендацій, що стосуються споживання кальцію, уникати додаткового прийому препаратів кальцію. З тіазидними діуретиками - ризик гіперкальціємії. Препарати наперстянки - дозу кальцитріолу підбирати обережно, гіперкальціємія може провокувати аритмії. Функціональний антагонізм між аналогами вітаміну D, що посилюють всмоктування кальцію, і КС, що його пригнічують. Препарати, що містять магній (антациди), можуть викликати гіпермагніємію і не і призначатися хворим, які отримують лікування програмним гемодиалізом при лікуванні кальцитріолом. Впливає на транспорт фосфатів у кишечнику, нирках і кістках, доза препаратів, що зв'язують фосфати, повинна бути скоригована залежно від рівня фосфатів у сироватці. Фенитоїн чи фенобарбітал, може посилити метаболізм і т.ч. знизити концентрацію кальцитріолу в сироватці, можуть знадобитися більш високі дози кальцитріолу. Холестирамін - зменшує кишкове всмоктування жиророзчинникх вітамінів і кальцитріолу. Дотримуватися обережності з дигоксином, холестирамином, колестиполом, мінеральним маслом, триазидними діуретиками, фенобарбіталом, фенітоїном, стероїдами.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний.
Лактація: Протипоказаний.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Протипоказаний.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при нефролітіазі.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Спеціальних рекомендацій немає
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних застережень немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Тісний зв'язок між лікуванням кальцитріолом і виникненням гіперкальціємії. Збільшує вміст неорганічних фосфатів у сироватці. Цей ефект, потребує обережності стосовно хворих з нирковою недостатністю ч/з небезпеку ектопічної кальцифікації. У таких випадках підтримувати вміст фосфатів у плазмі на нормальному рівні шляхом перорального прийому препаратів, що зв'язують фосфати, і низькофосфатної дієти. Хворим з вітамін-D-резистентним рахітом (сімейною гіпофосфатемією), продовжувати пероральний прийом фосфатів. Пам'ятати про стимуляцію кишкового всмоктування фосфатів під дією кальцитріолу, цей ефект змінює потребу в додатковому введенні фосфатів. Регулярно визначати вміст кальцію, фосфору, магнію і лужної фосфатази в сироватці, також кальцію і фосфатів у добовій сечі. У ході стабілізуючої фази лікування контролювати вміст кальцію в сироватці крові не рідше 2 р/тиж/. Не призначати інші препарати вітаміну D, щоб уникнути гіпервітамінозу D. Якщо хворий переводиться з ергокальциферолу на кальцитріол, нормалізація вмісту ергокальциферолу в крові може зайняти кілька місяців.
Інформація для пацієнта: Необхідне дотримання запропонованої дієти; пацієнту слід навчитися розпізнавати симптоми гіперкальціємії.
Хворим з нормальною функцією нирок, уникати зневоднювання, стежачи за достатнім надходженням рідини. Ризику розвитку гіперкальціємії піддаються хворі, тривалий час прикуті до ліжка, наприклад, ті, що перенесли операцію.