Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Бусульфан (Busulfan)

Категорія: ГематологіяЦитостатичні засобиБусульфан

Бусульфан (Busulfan)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • МІЛЕРАН™, Хойманн ПСС ГмбХ, Німеччина для ГлаксоВеллком ГмбХ і Ко/Екселла ГмбХ, Німеччина для ГлаксоВеллком ГмбХ і Ко, Німеччина/Німеччина

Інструкція для застосування: Бусульфан (Busulfan)

Фармакотерапевтична група: L01AB01 – антинеопластичні засоби. Алкілуючі сполуки.

Основна фармакотерапевтична дія: протипухлинний засіб алкілуючої дії, що має цитотоксичну активність головним чином проти мієлоїдних клітин; діє в першій половині фази G1, на початку і в кінці фаз S і G2 (синхронізує фази популяції ракових клітин).

Показання для застосування ЛЗ: як підготовче лікування перед трансплантацією клітин попередників кісткового мозку БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) у пацієнтів, для яких кращою схемою лікування вважається призначення комбінації високих доз бусульфану та циклофосфаміду; паліативне лікування хр.фази хр.гранулоцитарного лейкозу; для досягнення тривалої ремісії при істинній поліцитемії, особливо у разі вираженого тромбоцитозу (особливо за неефективності радіоізотопної терапії); хр.мієлобластний лейкоз БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), еритремія, есенціальна тромбоцитемія, мієлофіброз.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: внутрішньо по 2 мг 1 - 3 р/добу (кількість разів на добу); загострення хр.мієлолейкозу з помірною спленомегалією з кількістю лейкоцитів до 200 000 у 1 мкл крові – 4 - 6 мг/добу в 1 - 3 прийоми; при різко вираженій спленомегалії і великій кількості лейкоцитів – до 8 - 10 мг у 2 - 3 прийоми; при зменшенні кількості лейкоцитів до 40 000 - 50 000 добова доза не повинна перевищувати 4 мг; курс лікування – 3 - 5 тижнів; вищі дози: разова – 6 мг, добова – 10 мг; підготовка до трансплантації клітин попередників кісткового мозку: дорослі - 1 мг/кг кожні 6 год (Година) протягом 4 днів, починаючи за 7 днів до трансплантації; через 24 год (Година) після останньої дози призначають циклофосфамід у дозі 60 мг/кг на добу протягом 2 днів; діти молодші 18 років – кумулятивна доза у межах 480 – 600 мг/м2, доза циклофосфаміду є такою ж, як і для дорослих; підтримуюча терапія - 0,5 - 2 мг/добу (для підтримки лейкоцитозу на рівні 10,0 х 109/л – 15,0 х 109/л); контроль периферичної крові проводити не менше 1 разу на 4 тижні; при істинній поліцитемії і есенціальній тромбоцитемії для індукції ремісії - 4 - 6 мг/добу (загальна доза, необхідна для індукції ремісії, варіабельна, тому важливо здійснювати ретельний контроль гемограми); при мієлофіброзі на початку лікування звичайно призначають 2 - 4 мг/добу, при проведенні підтримуючої терапії дозу знижують (ретельний контроль складу периферичної крові).

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: мієлосупресія, нудота, блювання, діарея, гіперпігментація шкіри, с-м (Синдром) адреналової недостатності (розвивається при тривалому лікуванні і характеризується слабкістю, підвищеною стомлюваністю, анорексією, зменшенням маси тіла, нудотою, блюванням і гіперпігментацією шкіри), дифузний легеневий фіброз із прогресуючою задишкою і постійним сухим кашлем (на фоні пневмофіброзу частіше розвиваються інфекційно-запальні захворювання легенів), катаракта (іноді двостороння), кропив’янка, поліморфна еритема, вузлувата еритема, алопеція, пізня порфірія шкіри, надмірна сухість шкіри з повним ангідрозом, сухість слизової оболонки порожнини рота і хейліт, гінекомастія, холестатична жовтяниця, ендокардіальний фіброз, міастенія.

Протипоказання до застосування ЛЗ: реакції гіперчутливості; г. (Гострий) і підгострі лейкози, алейкемічні і сублейкемічні форми хр.лейкозу, тромбоцитопенія.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 2 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Хворим з порушеною імунною системою не застосовувати вакцини, що містять живі мікроорганізми. Ефект інших цитостатиків з токсичною дією на легені - адитивний. З фенітоїном - зменшується дія на мієлобласти. Високі дози бусульфану з ітраконазолом - збільшується рівень бусульфану у плазмі крові. З метронідазолом рівень бусульфану збільшується. Високі дози бусульфану з ітраконазолом або метронідазолом - підвищений ризик збільшення токсичності бусульфану. Зменшення випадків печінкових вено-оклюзивних захворювань та інших проявів токсичності, якщо першу дозу циклофосфаміду призначають не раніше за 24 год (Година) після останньої дози бусульфану.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не слід призначати
Лактація: Годування груддю під час лікування слід припинити.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: З обережністю.
Порушення функції нирок: З обережністю.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: При підготовці до трансплантації клітин попередників кісткового мозку та при хр. (Хронічний) гранулоцитарному лейкозі з наявністю філадельфійської хромосоми, при її відсутності лікування неефективне.
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Лікування повинно бути припинене при появі легеневої токсичності.
Препарат не призначають одночасно або після променевої терапії. При призначенні високих доз препарату потрібна профілактична терапія антиконвульсантами; регулярно контролювати склад периферичної крові з метою раннього виявлення мієлосупресії і необоротної аплазії кісткового мозку. На будь-якій стадії лікування бусульфан необхідно негайно відмінити у випадку різкого зниження вмісту тромбоцитів і розвитку тромбоцитопенічної пурпури. Під час лікування необхідно вживати заходів, спрямованих на запобігання розвитку гіперурикемії і сечокислої нефропатії. Хворі, яким призначається ітраконазол або метронідазол з підтримуючою дозою бусульфану, повинні бути під пильним наглядом лікаря для виявлення ознак токсичності бусульфану. У пацієнтів, які приймають бусульфан, виявляються різні хромосомні аберації. У жінок, які приймають бусульфан у передменопаузальний період, часто спостерігаються пригнічення функції яєчників і аменорея. У чоловіків бусульфан порушує сперматогенез і може спричиняти азооспермію і тестикулярну атрофію. З обережністю призначати хворим для лікування справжньої поліцитемії та есенціальної тромбоцитемії з огляду на канцерогенний потенціал препарату. Уникати призначення препарату у молодих хворих або при безсимптомному перебігу захворювання. Якщо прийнято рішення про необхідність лікування, курс повинен бути якомога коротший; дотримуватись спеціальних рекомендацій щодо користування цитотоксичними засобами
Інформація для пацієнта: При появі ознобу лихоманки, кашлю чи охриплості голосу, болю в нижній частині спини або боці, порушенні сечовиділення, кровотеч чи крововиливів, петехіальному висипі на шкірі, мелені, гематурії необхідний негайний повторний огляд. Виключити вживання алкоголю, відмовитися від вакцинації. Уникати контакту з інфекційними хворими, з особами, які отримували вакцину проти поліомієліту. Дотримуватись заходів контрацепції. При збереженні цілісності поверхневої оболонки табл використовуються без ризику. Табл. не можна ділити.