Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Вінкристин (Vincristine) *

Категорія: ГематологіяЦитостатичні засобиВінкристин

Вінкристин (Vincristine) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ВІНКРИСТИН, ТОВ "Авант", м. Київ, Україна
  • ВІНКРИСТИН-МІЛІ, ВІНУС РЕМЕДІС ЛІМІТЕД, Індія
  • ВІНКРИСТИН-РІХТЕР, ВАТ "Гедеон Ріхтер", Угорщина
  • ВІНКРИСТИН-ТЕВА, Фармахемі Б.В., Нідерланди

Інструкція для застосування: Вінкристин (Vincristine)

Фармакотерапевтична група: L01CA02 - антинеопластичні засоби. Алкалоїди рослинного походження та їх аналоги.

Основна фармакотерапевтична дія: алкалоїд рослини барвінку рожевого (Catharanthus roseus), що оборотно блокує мітоз в стадії метафази; селективно блокує реплікацію ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота) у пухлинних клітинах, а також блокує синтез РНК (рибонуклеїнова кислота) шляхом блокування дії ДНК-залежної РНК-полімерази.

Показання для застосування ЛЗ: г.лейкози ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) (моно- і поліхіміотерапія), лімфогранулематоз ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), неходжкінські лімфоми ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), рабдоміосаркома, нейробластома, пухлина Вільмса, остеогенні саркоми, саркома Юїнга, рак молочної залози, рак шийки матки, дрібноклітинний рак легені (комбінована хіміотерапія).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: вводити в/в (внутрішньовенне введення); дозу визначають індивідуально; дорослі - 1-1,4 мг/м2 (але в сумі не більше, ніж 2 мг препарату) 1 раз на тиждень; максимальна загальна доза становить 10-12 мг/м2; курс - становить 4-6 тижнів; при ураженні печінки (білірубін сироватки >3 мг/100 мл) дозу знизити на 50 %; сухий вміст фл. (Флакон) треба р-нити за допомогою доданого розчинника (кінцевий р-н містить 0,1 мг/мл); цей р-н потім можна розбавити 0,9 % р-ном натрію хлориду й уводити у вигляді в/в (внутрішньовенне введення) ін. або одночасно із в/в (внутрішньовенне введення) інфузією 0,9 % натрію хлориду, через інфузійний набір, не швидше, ніж за 1 хв (Хвилина).

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: побічні дії оборотні і залежать від одноразових і кумулятивних доз препарату; діти краще переносять вінкристин, ніж дорослі; часто - алопеція, нейротоксичність (порушення сенсорних, моторних й автономних функцій), конвульсії, часто з гіпертензією, порушення сечовипускання, парестезії, порушення глибоких рефлексів, атаксія, порушення ходи, прогресуючий тетрапарез, запори, гіперурикемія, нефропатія, викликана сечовою кислотою; рідше - зниження маси тіла, нудота, блювання, шкірні висипання (кропив’янка); рідко - ознаки пригнічення ЦНС (центральна нервова система), гіпонатріємія, порушення виділення антидіуретичного гормону, лейкопенія, тромбоцитопенія, стоматит; після курсу терапії можлива аспермія або аменорея.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість, мієлосупресія (пригнічення кісткового мозку), неврологічні захворювання, бактеріальні й вірусні інфекції; не можна вводити під час або безпосередньо після проведення щеплень, що містять живі віруси.

Форми випуску ЛЗ: ліофілізат для р-ну для ін'єкцій по 1 мг; порошок для ін'єкцій по 1 мг; р-н для ін`єкцій по 1 мл (1 мг)

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Не застосовувати з нейротоксичними препаратами: аспарагіназою, ізоніазидом та ітраконазолом. З обережністю з мітоміцином - гостра задишка, бронхоспазм. З фенітоїном - знижується рівень його в плазмі крові, збільшується можливість появи судом. Можна розводити тільки 0,9 % р-ном хлориду натрію; не сумісний з іншими ліками.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: При ураженні печінки – зниження дози на 50%.
Порушення функції нирок: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Дозу препарату для дітей розраховують з урахуванням маси тіла: початкова доза повинна потім підвищуватись залежно від початкової дози
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Препарат застосовувати з особливою обережністю при одночасній або попередній терапії іншими цитостатичними засобами, при радіотерапії, при наявності лейкопенії, тромбоцитопенії; з появою нейротоксичних проявів курс терапії треба перервати; регулярно контролювати кількість лейкоцитів у крові; у випадку, якщо кількість лейкоцитів стане менше 3000 в 1мм3, терапію треба перервати; для попередження г. (Гострий) подагричної нефропатії, регулярно контролювати рівень сечової кислоти в крові, забезпечити введення достатньої кількості рідини. Введення препарату в навколишньосудинну тканину викликає некроз тканин. Медичний персонал при роботі з препаратом повинен користуватися захисним одягом (рукавички, окуляри, халат, маска). Вагітні жінки до роботи з препаратом не допускаються. У випадку потрапляння препарату в очі промити їх великою кількістю води чи ізотонічного р-ну.
Інформація для пацієнта: Для підтримки регулярної роботи кишечнику може виникнути потреба в застосуванні проносних засобів або клізм; перед початком терапії, жінок у репродуктивному віці попереджати, що можлива вагітність небажана, застосовувати негормональні протизаплідні засоби.