Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Ганцикловір (Ganciclovir)

Категорія: Протимікробні та антигельмінтні засобиПротивірусні засобиЗасоби, що застосовуються для лікування герпетичних інфекційЗасоби, що застосовуються для лікування ЦМВ-інфекціїГанцикловір

Ганцикловір (Ganciclovir)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЦИМЕВЕН, Ф. Хоффманн-Ля Рош Лтд, Швейцарія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Ганцикловір (Ganciclovir)

Фармакотерапевтична група: J05AB06 - противірусні засоби для системного застосування.

Основна фармакотерапевтична дія: противірусна дія; синтетичний нуклеозидний аналог гуаніну, що пригнічує реплікацію вірусів герпесу як in vitro, так і in vivo; до препарату чутливі такі віруси людини, як ЦМВ (цитомегаловірус), віруси простого герпесу типів 1 і 2 (HSV-1 і HSV-2), вірус Епштейна-Барр і вірус Varicella zoster; доведена ефективність препарату у хворих на ЦМВ-інфекцію; противірусна активність ганцикловіру пояснюється його включенням в ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота) вірусу і припиненням синтезу або обмеженням подовження ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота) вірусу.

Показання для застосування ЛЗ: ЦМВ-ретиніт, генералізована ЦМВ (цитомегаловірус) інфекція у хворих на СНІД (синдром набутого імунодефіциту), клінічно виражена ЦМВ (цитомегаловірус) інфекція у хворих з імуносупресією, ЦМВ (цитомегаловірус) коліт, езофагіт, пневмонія, інші ураження внутрішніх органів; профілактика ЦМВ (цитомегаловірус) інфекції після трансплантації органів, на фоні протипухлинної хіміотерапії, у хворих на СНІД (синдром набутого імунодефіциту) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: призначений виключно для в/в (внутрішньовенне введення) введення; початкове лікування - інфузія 5 мг/кг із постійною швидкістю протягом 1 год (Година) 2 р/добу (кількість разів на добу) кожні 12 год (Година) протягом 14 - 21 дня у хворих з нормальною функцією нирок БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); для підтримуючог лікування рекомендована добова доза - 6 мг/кг маси тіла 5 разів на тиждень або по 5 мг/кг/добу БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); хворим на СНІД (синдром набутого імунодефіциту) може бути потрібно лікування невизначеної тривалості, але навіть при постійному підтримуючому лікуванні ретиніт у таких хворих може прогресувати, тоді можна провести повторний курс лікування з режимом дозування початкового лікування; при нирковій недостатності дози варто коригувати.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: еозинофілія, нейтропенія, тромбоцитопенія; озноб, набряки, інфекції, нездужання; аритмії, АГ (артеріальна гіпертензія) і гіпотензія; парадоксальні думки або сновидіння, атаксія, кома, сплутаність свідомості, запаморочення, головний біль, знервованість, парестезії, психоз, сонливість, тремор, судоми; нудота, блювання, анорексія, діарея, кровотечі, біль; зниження рівня глюкози в крові; задишка; алопеція, свербіж, кропив’янка; відшарування сітківки у хворих на СНІД (синдром набутого імунодефіциту) з ЦМВ-ретинітом; гематурія, підвищення креатиніну сироватки, підвищення азоту сечовини в крові; місцево запалення, біль, флебіт; ймовірно, що в/в (внутрішньовенне введення) введення в рекомендованих дозах буде призводити до зворотного або стійкого пригнічення сперматогенезу, а також стійкого пригнічення фертильності у жінок; слід вважати потенційним канцерогеном.

Протипоказання до застосування ЛЗ: вагітність, період лактації; гіперчутливість до ганцикловіру або ацикловіру; кількість нейтрофілів менше 500 в 1 мкл; діти віком до 12 років.

Форми випуску ЛЗ: Ліофілізат для приготування р-ну для інфузій по 500 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Пробенецид і інші ЛЗ (лікарський засіб), які знижують канальцеву секрецію або реабсорбцію - збільшують період його напіввиведення. Дапсон, пентамідин, флуоцитозин, вінкристин, вінбластин, адріаміцин, амфотерицин У, комбінації триметоприму із сульфаніламідами або інших нуклеозидних аналогів з ганцикловіром припустимо, коли потенційна користь перевищує можливий ризик - адитивна токсичність. Не призначати одночасно з зидовудином під час початкового лікування ганцикловіром – тяжка нейтропенія. З іміпенем/циластатином - генералізовані судоми. З мікофенолатом - підвищення концентрацій ганцикловіру та MPAG ( неактивний метаболіт мікофенолату).

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: З обережністю при порушеннях функції та хворим, які проходили гемодіаліз.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Не призначають
Особи похилого та старечого віку: Обов’язково враховувати стан хворих-

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Обережно застосовувати у хворих із вже наявними цитопеніями або цитопенічними реакціями на інші препарати, в осіб, які в минулому були опромінені або отримували препарати з мієлосупресивною дією. Не призначати, якщо число нейтрофілів падає нижче 500 в 1 мкл. Нейтропенія частіше виникає протягом першого або другого тижня індукційної терапії і до досягнення сумарної дози 200 мг/кг. Хворі з числом тромбоцитів менше 100.000 в 1 мкл також мають підвищений ризик даної токсичної дії ганцикловіру. Високі дози або велика швидкість введення можуть призвести до підвищеної токсичності. Необхідно уникати потрапляння препарату на шкіру і слизові оболонки. Р-ни препарату мають високий рН (9-11) і можуть викликати флебіт і біль в місці в-в інфузії. Препарат повинен вводитися лише у вени з достатнім кровотоком, що забезпечує швидке розведення і розподіл препарату.
Інформація для пацієнта: можуть спостерігатися судоми, сонливість, запаморочення, атаксія, сплутаність свідомості і кома. Уникати керування автотранспортом та роботи з потенційно небезпечними механізмами. Застосовувати надійні контрацептиви під час лікування , а чоловікам ще протягом 3 місяців після закінчення лікування. Призначення препарату шляхом в-в інфузії повинно супроводжуватися достатнім надходженням води в організм.