Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Ставудин (Stavudine) *

Категорія: Протимікробні та антигельмінтні засобиПротивірусні засобиЗасоби, що застосовуються для лікування ВІЛ-інфекції (протиретровірусні засоби – ПРВЗ)Нуклеозидні інгібітори зворотної транскриптази ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) (НІЗТ) → Ставудин

Ставудин (Stavudine) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • СТАГ 30, СТАГ 40, ТОВ "Фарма Старт", м. Київ, Україна
  • ВІРОСТАВ, Ранбаксі Лабораторіз Лімітед, Індія
  • СТАВІР, Ципла Лтд, Індія
  • СТАВУДИН, Ауробіндо Фарма Лімітед, Індія
  • СТАГ 30, СТАГ 40, Гетеро Драгс Лімітед, Індія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Ставудин (Stavudine)

Фармакотерапевтична група: J05AF04 - противірусні засоби. Інгібітори зворотної нуклеозид-транскриптази.

Основна фармакотерапевтична дія: противірусна дія; аналог тимідину; активний in vitro відносно ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) у клітинах людини; пригнічує зворотну транскриптазу ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) внаслідок конкуренції з природним субстратом; пригнічує синтез вірусної ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота) через індукцію термінування ланцюгів ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота); пригнічує клітинну ДНК-полімеразу g через пригнічення синтезу мітохондріальної ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота); дані щодо розвитку резистентності ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) до ставудину in vivo обмежені, як і щодо перехресної резистентності до інших аналогів нуклеозидів.

Показання для застосування ЛЗ: ВІЛ-інфекція ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: щоденна доза призначається відповідно до маси тіла хворого та інших індивідуальних характеристик; дорослим та дітям старші 12 років – при масі тіла менше 60 кг рекомендовано 30 мг 2 р /добу кожні 12 год (Година); при масі тіла більше 60 кг - 40 мг 2 р/добу (кількість разів на добу) кожні 12 год (Година); ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) ,БНФ діти старші 3 місяців ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) – при масі тіла до 30 кг - 1 мг/кг 2 р/добу (кількість разів на добу) кожні 12 год (Година) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); при масі тіла від 30 до 60 кг - 30 мг 2 р /добу кожні 12 год (Година) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску).

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: периферична нейропатія; панкреатит різного ступеня тяжкості; молочнокислий ацидоз та жировий гепатоз; диспепсія (нудота/блювання, розлад травлення, пронос або запор, почуттям важкості в ділянці печінки); підвищення трансаміназ печінки АЛАТ/АСАТ.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату; діти віком до 3-х місяців.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) по 30 мг, 40 мг; порошок для приготування р-ну для перорального застосування, 1 мг/мл у фл.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Зидовудин може пригнічувати внутрішньоклітинне фосфорилювання ставудину, не рекомендується приймати їх одночасно.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: тільки у випадках, коли користь від застосування перевищує потенційний ризик для плода.
Лактація: Якщо пацієнтка годує груддю або планує годувати, її необхідно попередити, що це приведе до ВІЛ-інфікування дитини. Годування груддю слід припинити до початку лікування препаратом.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: З обережністю при гепатиті, недостатності.
Порушення функції нирок: Перед початком лікування – контроль функціонального стану.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Не слід рекомендувати для лікування дітей віком до 3 місяців.
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних застережень немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Пацієнтам з периферичною нейропатією в анамнезі призначати з обережністю ч/з підвищений ризик її розвитку; з панкреатитом в анамнезі - ризик розвитку панкреатиту під час лікування суттєво збільшується. Перед початком призначення визначати функціональний стан нирок, наявність симптомів периферичної нейропатії, стан підшлункової залози.
Інформація для пацієнта: Якщо пацієнт випадково пропустив час прийому препарату, то наступного разу треба прийняти звичайну дозу. Не можна приймати подвійну дозу для того, щоб компенсувати пропущену.