Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Мефлохін (Mefloquine) *

Категорія: Протимікробні та антигельмінтні засобиПротипротозойні засобиЗасоби для лікування та профілактики маляріїМефлохін

Мефлохін (Mefloquine) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЛАРІАМ, Ф. Хоффманн-Ля Рош Лтд, Швейцарія
  • МЕФАХІН, Мефа Лтд., Швейцарія

Інструкція для застосування: Мефлохін (Mefloquine)

Фармакотерапевтична група: Р01ВС02 - протималярійні засоби.

Основна фармакотерапевтична дія: протималярійна дія; діє на безстатеві внутрішньоклітинні форми збудників малярії людини: Plasmodium falciparum, Plasmodium vivax, Plasmodium malariae і Plasmodium ovale; ефективний відносно збудників малярії, стійких до інших протималярійних препаратів; описані випадки резистентності P. falciparum до препарату, в основному у Південно-Східній Азії.

Показання для застосування ЛЗ: профілактика малярії та її лікування, у тому числі невідкладне; для перорального лікування малярії, спричиненої штамами P. falciparum, стійкими до інших протималярійних препаратів, зумовленої P. vivax, та малярії змішаної етіології; профілактика малярії особам, що від’їжджають у небезпечні щодо малярії регіони БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск),ВООЗ; рекомендується самостійно приймати як невідкладну терапію, при підозрі на малярію, якщо звернутися за терміновою медичною допомогою нема можливості.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: табл. (Таблетки) слід ковтати цілими, бажано після їди, запиваючи не менше, ніж 200 г рідини; для дітей табл. (Таблетки) можна р-нити в невеликій кількості води, молока або іншої рідини; рекомендована профілактична доза становить приблизно 5 мг/кг один раз на тиждень БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); щотижневі дози слід приймати завжди в той самий день тижня; перший раз препарат треба прийняти не менше, ніж за тиждень до прибуття в ендемічний регіон; якщо це неможливо, необхідно призначити ударну дозу препарату- для дорослих з масою тіла більше 45 кг вона дорівнюється 1 табл. (Таблетки) (250 мг) на добу протягом 3 днів підряд, а потім - по 1 табл. (Таблетки) на тиждень; щоб зменшити ризик захворювання малярією після виїзду з ендемічного регіону, профілактику продовжують ще протягом 4 тижнів; для лікування - рекомендована сумарна терапевтична доза становить 20 - 25 мг/кг ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску); розподіл сумарної терапевтичної дози на 2-3 прийоми з інтервалом 6-8 год (Година) може зменшити частоту і ступінь тяжкості побічних дій; після лікування малярії, спричиненої P. vivax, для усунення печінкових форм плазмодіїв показана профілактика рецидивів за допомогою препаратів, що є похідними 8-амінохіноліну; якщо повний курс лікування через 48 - 72 год (Година) не приводить до поліпшення стану хворого, необхідно вирішити питання про призначення іншого засобу; при тяжкій г. (Гострий) малярії препарат можна призначати після початкового в/в (внутрішньовенне введення) курсу терапії хініном тривалістю не менше 2 - 3 днів; самостійне лікування потрібно починати з дози 15 мг/кг; якщо медична допомога продовжує залишатися недоступною протягом 24 год (Година), а тяжкі побічні реакції на препарат не виникають, то через 6 - 8 год (Година) можна прийняти другу частину сумарної терапевтичної дози; хворі з масою тіла більше 60 кг через 6-8 год (Година) після повторного прийому повинні прийняти ще одну табл.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: нудота, блювання, діарея, біль у животі, запаморочення, порушення рівноваги, головний біль, сонливість, безсоння, кошмарні сновидіння; чутлива й рухова нейропатія (у тому числі з парестезіями, тремором і атаксією), судоми, збудження, тривожність, занепокоєння, депресія, панічні атаки, погіршення пам’яті, сплутаність свідомості, галюцинації, агресивні, психотичні і параноїдальні реакції, суїцидальні ідеї, окремі випадки енцефалопатії; порушення кровообігу (гіпотонія, АГ (артеріальна гіпертензія), припливи, непритомність), біль у грудній клітці, тахікардія, серцебиття, брадикардія, аритмія, екстрасистолія, транзиторні порушення провідності, випадки AV-блокади; висип, екзантема, еритема, кропив’янка, свербіж, випадання волосся, мультиформна еритема, с-м (Синдром) Стівенса-Джонсона; м’язова слабкість, судоми в м’язах, міалгії, артралгії; транзиторне підвищення активності трансаминаз, лейкопенія або лейкоцитоз, тромбоцитопенія.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату; не можна профілактично призначати особам, в анамнезі у яких є вказівки на виражену депресію, психоз або судоми.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) по 250 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Прийом інших хімічно близьких сполук (хініну, хінідину і хлорохіну) може спричинити зміни ЕКГ (Електрокардіограма) і збільшити ризик судом. Застосування галофантрина після мефлохіну призводить до істотного подовження інтервалу QTc. Одночасний прийом інших препаратів, що впливають на серцеву провідність (антиаритмічних засобів або бета-адреноблокаторів, блокаторів кальцієвих каналів, антигістамінних засобів, зокрема Н1-блокаторів, трициклічних антидепресантів і фенотіазинів) може відігравати роль у подовженні інтервалу QТc. Застосування з протисудомними препаратами (валпроєва кислота, карбамазепін, фенобарбітал або фенітоїн), може зменшити протисудомний ефект останніх, знижуючи їх концентрацію в плазмі; може знадобитися корекція дози протисудоромних препаратів. З пероральними живими черевнотифозними вакцинами, не можна виключити зменшення імуногеності останніх; вакцинацію живими ослабленими вакцинами потрібно завершити не менше, ніж за 3 дні до першого прийому мефлохіну.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Призначати у Ι триместрі вагітності тільки, коли очікувана користь перевищує потенційний ризик для плода.При виникненні вагітності на фоні хіміопрофілактики малярії показань до її переривання немає.
Лактація: Активність невеликих кількостей мефлохіну, що потрапляють у грудне молоко, не відома. Досить велика кількість даних дозволяє припускати, що у грудних дітей, які приймають препарат, ніяких побічних реакцій не розвивається.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: При застосуванні з галофантином - подовження інтервалу QT.
Порушення функції печинки: Корекція дози
Порушення функції нирок: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Досвід застосування у дітей до 3 місяців або з масою тіла менше 5 кг обмежені.
Особи похилого та старечого віку: Вікових обмежень щодо застосування немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Може збільшити ризик судом у хворих на епілепсію. Призначати тільки з метою лікування за наявності абсолютних показань.Ч/з небезпеку загрожующих життю подовжень інтервалу QTc разом з препаратом або після нього не призначати галофантрин. При розвитку тривожності, депресії, порушення свідомості при профілактичному застосуванні препарат відмінити.
Інформація для пацієнта: Якщо при прийомі виникають запаморочення, порушення рівноваги, інші порушення з боку ЦНС (центральна нервова система) або периферичної нервової системи, дотримуватись обережності відносно видів діяльності, що вимагають повного розумового включення, також опорно-рухової координації.