Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Ацетазоламід (Acetazolamide)

Категорія: Формуляр для первинної медико-санітарної допомогиЛікарські засоби для місцевого лікування офтальмологічних захворюваньМіотики та протиглаукомні ЛЗАцетазоламід

Ацетазоламід (Acetazolamide)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ДІУРЕМІД, ВАТ "Київський вітамінний завод", м. Київ, Україна
  • ДІАКАРБ, Фармацевтичний завод "ПОЛЬФАРМА" С.А./МЕДАНА ФАРМА Акціонерне Товариство, Польща/Польща

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Ацетазоламід (Acetazolamide)

Фармакотерапевтична група: S01EC01 - протиглаукомні препарати та міотичні засоби. Інгібітори карбоангідрази.

Основна фармакотерапевтична дія: діуретична дія; потужний інгібітор карбоангідрази; механізм дії включає пригнічення вивільнення іонів Na+ та H+ з вуглецевої кислоти; призводить до пригнічення синтезу вуглецевої кислоти у проксимальних канальцях; дефіцит вуглецевої кислоти, яка є джерелом іонів водню, підсилює виведення води та натрію; ефект ацетазоламіду полягає у посиленні натрійурезу та діурезу; препарат втрачає свої діуретичні властивості через три дні застосування; короткочасна перерва у застосуванні призводить до відновлення діуретичного ефекту ацетазоламіду, оскільки відновлюється активність карбоангідрази; підвищує не тільки виведення натрію, а також і бікарбонатів, що може бути причиною метаболічного ацидозу; виведення значної кількості натрію, спричинене прийомом ацетазоламіду, призводить до посилення виведення води, що супроводжується втратою калію та спричинює гіпокаліємію; призводить також до підвищеного виведення фосфатів, магнію та кальцію із сечею, що, відповідно, може призвести до метаболічних порушень; екстраренальний ефект використовуюється для лікування глаукоми; зменшує кількість рідини, яка виробляється оком, і, завдяки цьому зменшується внутрішньоочний тиск; препарат також використовується як ад’ювантна терапія при лікуванні епілепсії; пригнічення карбоангідрази в ЦНС (центральна нервова система) затримує аномальну нейрональну передачу.

Показання для застосування ЛЗ: лікування набряків при СН (серцева недостатність); лікування глаукоми

Спосіб застосування та дози ЛЗ: початкова доза 250 – 375 мг/добу вранці; найкращий діуретичний ефект спостерігається, якщо застосовувати препарат через день або через 2 дні з одноденною перервою; при лікуванні СН (серцева недостатність) препарат призначають на фоні загально- прийнятої терапії (наприклад призначення серцевих глікозидів, дієта із зменшеною кількістю натрію, препарати калію).

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: парестезія, порушення слуху або гудіння у вухах, втрата апетиту, зміну смакових відчутів, нудоту, блювання, діарею та полакіурію (часте сечовипускання), спорадично сонливість і дезорієнтацію; ацидоз, порушення електролітного балансу; міопія; кропив’янку, гематурію, глюкозурію, печінкову недостатність, незначний параліч і фотогіперчутливість, печінкову та ниркову коліки; пропасниця, агранулоцитоз, тромбоцитопенія, лейкопенія, апластична анемія, недостатність кісткового мозку, панцитопенію, висип у формі мультиформної еритеми, с-м (Синдром) Стівенса - Джонсона, с-м (Синдром) Лаєлла.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до сульфонамідів або до будь-якого компонента препарату; знижений рівень натрію та калію в крові; порушення функції печінки (ризик розвитку енцефалопатії при захворюваннях печінки); порушення функції нирок; недостатність надниркових залоз; хворі на гіперхлоремічний ацидоз; хр. (Хронічний) некомпенсована глаукома з закритим кутом, яка потребує тривалого лікування; ЦД (цукровий діабет); сечокам’яна хвороба (при гіперкальціурії); період годування груддю; вагітність.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) по 250 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Може посилювати дію антагоністів фолієвої кислоти, гіпоглікемічних засобів та атикоагулянтів, що приймають внутрішньо. З ацетилсаліциловою кислотою може призвести до тяжкого ацидозу та токсично вплинути на ЦНС (центральна нервова система). З серцевими глікозидами або ліками, що підвищують АТ (артеріальний тиск), доза першого повинна бути змінена. Підвищує концентрації фенітоїну, в сироватці крові. З деякими протисудомними засобами (фенітоїном, примідоном) - тяжка форма остеомаляції.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не призначати, особливо у перший триместр.
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Протипоказаний (ризик енцефалопатії).
Порушення функції нирок: Протипоказаний при порушеннях, недостатності надниркових залоз. З обережністю при набряках ниркового генезу.
Порушення функції дихальної системи: З обережністю при легеневій емболії та емфіземі.

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Корекція дози
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: У разі гіперчутливості можуть виникати симптоми, які загрожують життю пацієнта. З обережністю призначати пацієнтам, які приймають ацетилсаліцилову кислоту (високі дози), існує ймовірність розвитку анорексії, прискорення дихання, летаргічного стану, коми та навіть смерті. Препарат призводить до алкалізації сечі. Провести повний аналіз крові перед початком лікування і протягом курсу лікування. Періодично контроль електролітів сироватки.
Інформація для пацієнта: може спричиняти сонливість і парестезію. При розвитку шкірних або гематологічних проявів прийом негайно припинити.