Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Мометазон (Mometasone)

Категорія: Формуляр для первинної медико-санітарної допомогиЛікарські засоби для місцевого лікування захворювань вуха, горла, носаГлюкокортикоїди для місцевого застосуванняМометазон

Мометазон (Mometasone)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • МЕТАСПРЕЙ®, Ципла Лтд, Індія
  • НАЗОНЕКС®, Шерінг-Плау Лабо Н.В., Бельгія, власна філія Шерінг-Плау Корпорейшн, США, Бельгія/США

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Мометазон (Mometasone)

Фармакотерапевтична група: R01AD09 - засоби, що застосовуються для лікування захворювань порожнини носа, кортикостероїди.

Основна фармакотерапевтична дія: чинить виражену протизапальну дію; локальна протизапальна дія мометазону фуроату виявляється в дозах, при яких не виникає системних ефектів; в основному механізм протизапальної та протиалергічної дії мометазону фуроату пов'язаний з його здатністю пригнічувати виділення медіаторів АР (алергічні реакції); зменшує синтез/вивільнення лейкотрієнів із лейкоцитів пацієнтів, які страждають на алергічні захворювання.

Показання для застосування ЛЗ: лікування сезонного або цілорічного алергічного риніту у дорослих БНФ

та дітей віком від 2 років; профілактичне лікування алергічного риніту БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) середнього і тяжкого перебігу рекомендується за 2 – 4 тижні до передбачуваного початку сезону пилкування; як допоміжний терапевтичний засіб при лікуванні а/б (Антибіотик) г. (Гострий) епізодів синуситів у дорослих (у тому числі літнього віку) і дітей віком від 12 років; лікування симптомів г. (Гострий) риносинуситу без ознак тяжкої бактеріальної інфекції у дорослих і дітей віком від 12 років; лікування назальних поліпів БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) та пов’язаних з ними симптомів, включаючи закладеність носа та втрату нюху, у пацієнтів віком від 18 років.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: лікування сезонного або цілорічного алергічного риніту: дорослим (у тому числі літнього віку) і підліткам віком від 12 років рекомендована профілактична і терапевтична доза препарату становить 2 впорскування (по 50 мкг кожне) у кожну ніздрю 1 р/добу (кількість разів на добу) (загальна добова доза – 200 мкг) БНФ

; після досягнення лікувального ефекту для підтримуючої терапії доцільне зменшення дози до 1 впорскування в кожну ніздрю 1 р/добу (кількість разів на добу) (загальна добова доза – 100 мкг); якщо послаблення симптомів захворювання не вдається досягти застосуванням препарату в рекомендованій терапевтичній дозі, добова доза може бути збільшена до максимальної: по 4 впорскування у кожну ніздрю 1 р/добу (кількість разів на добу) (МДД – 400 мкг). Після послаблення симптомів захворювання рекомендується зниження дози; початок дії препарату клінічно відзначається протягом 12 год (Година) після першого застосування препарату; для дітей віком 2 – 11 років рекомендована терапевтична доза становить 1 впорскування (50 мкг) у кожну ніздрю 1 р/добу (кількість разів на добу) (загальна добова доза – 100 мкг) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); допоміжне лікування г. (Гострий) епізодів сину ситів - дорослим (у тому числі літнього віку) і дітям віком від 12 років рекомендована терапевтична доза становить 2 впорскування (по 50 мкг) у кожну ніздрю 2 р/добу (кількість разів на добу) (МДД – 400 мкг); якщо послаблення симптомів захворювання не вдається досягти застосуванням препарату в рекомендованій терапевтичній дозі, добова доза може бути збільшена до 4 впорскувань у кожну ніздрю 2 р/добу (МДД – 800 мкг); після послаблення симптомів захворювання рекомендується зниження дози; лікування г. (Гострий) риносинуситу - дорослим і дітям віком від 12 років рекомендована терапевтична доза становить 2 впорскування (по 50 мкг) у кожну ніздрю 2 р/добу (МДД – 400 мкг); назальні поліпи - для пацієнтів віком від 18 років (у тому числі літнього віку) рекомендована доза становить 2 впорскування (по 50 мкг) у кожну ніздрю 2 р/добу БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) (МДД – 400 мкг); після досягнення клінічного ефекту рекомендовано зменшити дозу до 2 впорскувань у кожну ніздрю 1 р/добу (загальна добова доза – 200 мкг).

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: головний біль, носові кровотечі, фарингіт, відчуття печіння в носі, подразнення, виразкові зміни слизової оболонки носа; АР (алергічні реакції) негайного типу (наприклад, бронхоспазм, диспное), анафілактична реакція та ангіоневротичний набряк; поодинокі випадки розладів смаку та нюху; випадки перфорації носової перегородки чи підвищення внутрішньоочного тиску.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату.

Форми випуску ЛЗ: спрей назальний, дозований, 50 мкг/дозу по 120 доз у фл.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

З кетоконазолом відзначено невелике зниження AUC(0-24) кортизолу у сироватці. Проте, малоймовірно, що ці зміни мають клінічне значення

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не використовувати під час вагітності, якщо потенційний корисний ефект не виправдовує потенційного ризику для матері, плоду 
Лактація: Не використовувати, якщо потенційний корисний ефект не виправдовує потенційного ризику для матері чи дитини. 

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції дихальної системи: З особливою обережністю при туберкульозі легенів.

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Безпека та ефективність застосування не встановлені. Рекомендовано регулярно вимірювати ріст підлітків, які отримують довготривалу терапію ГКС (глюкокортикостероїди) для інгаляцій.
Особи похилого та старечого віку: Немає свідчень підвищеного ризику небажаних ефектів.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: З обережністю або зовсім не використовують у хворих з активним чи латентним туберкульозом легенів, з грибковими, бактеріальними, системними вірусними інфекціями чи герпетичним ураженням очей (вірусом Herpes simplex). Виникнення кандидозу може потребувати проведення відповідної протигрибкової терапії. Можливе виникнення парадоксального бронхоспазму після введення дози. Переходити з ГКС (глюкокортикостероїди) для системного застосування на інгаляції мометазону з обережністю ч/з ризик розвитку недостатності надниркових залоз. При переході з прийому перорального ГКС (глюкокортикостероїди) на терапію мометазоном на початку терапії обидва препарати застосовувати одночасно. Відміну проводити поступово.
Інформація для пацієнта: Пацієнти, які раніше отримували системні ГКС (глюкокортикостероїди), потребують додаткового призначення короткого курсу системних ГКС (глюкокортикостероїди) з поступовою відміною по мірі послаблення симптомів. Їм рекомендовано носити при собі невелику кількість ГКС для прийому внутрішньо разом з попереджувальною карткою, де вказано про необхідність застосування та рекомендовані дози системних ГКС при стресових ситуаціях. Не призначений для швидкого купірування бронхоспазму. Регулярно вимірювати ріст підлітків, які отримують довготривалу терапію ГКС для інгаляцій.