Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Монтелукаст (Montelukast)

Категорія: Пульмонологія. Лікарські засоби, що застосовуються при обструктивних захворюваннях дихальних шляхівСтабілізатори мембран гладких клітин та блокатори лейкотрієнових рецепторівАнтагоністи лейкотрієнових рецепторівМонтелукаст

Монтелукаст (Montelukast)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ВАНСЕЙР, АБДІ ІБРАХІМ Ілач Санаї ве Тіджарет А.Ш., Туреччина
  • ЗЕСПІРА, Білім Фармасьютікалз А.С., Туреччина
  • ЛУКАСТ®, Фарма Інтернешенал, Йорданiя
  • МІЛУКАНТ, ТОВ Нікомед Фарма, Польща
  • СИНГЛОН, Гродзиський фармацевтичний завод "Польфа" Cп. з о. о./ВАТ "Гедеон Ріхтер" (додаткове місце випуску серії), Польща/Угорщина
  • СИНГУЛЯР®, Мерк Шарп і Доум Б.В./Мерк Шарп і Доум Лтд, Нідерланди/Великобританія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Монтелукаст (Montelukast)

Фармакотерапевтична група: R03DC03 - засоби, що застосовуються при бронхообструктивних захворюваннях дихальних шляхів. Протиастматичний препарат. Блокатор лейкотрієнових рецепторів. Простогландини та їх синтетичні похідні.

Основна фармакотерапевтична дія: протизапальна дія; засіб є антагоністом лейкотрієнів ЛТС4, ЛТД4, ЛТЕ4; має високу спорідненність та селективність до CysLT1 рецепторів; блокує CysLT1 рецепторів та попереджує стимуляцію лейкотрієнами клітин мішеней, таких як гладких м’язів бронхів та секреторних залоз; інгібує як ранню, так і пізню фази бронхоконстрикції, причиною якої є антигени.

Показання для застосування ЛЗ: БА (бронхіальна астма) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) легкого й середнього ступеню тяжкості, яка погано контролюється ІГК і b2–адренорецепторами короткої дії; профілактика нападів ядухи при БА (бронхіальна астма) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) фізичного зусилля; немає бронходілататорного ефекту, тому для зняття нападів БА (бронхіальна астма) не використовується.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: по 10 мг, 1 р/добу (кількість разів на добу) (перед сном) дорослим; БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) 5 мг перед сном - дітям 6-14 років БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) ; 4 мг перед сном - дітям 2-5 років.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: головний біль, безсоння, стомлюваність, млявість, апатія, грипоподібні симптоми, ларингіт, синусіт, отит, часті простудні захворювання у літніх хворих, артралгія, міалгія, біль у животі, диспепсичні явища, сухість у роті, сверблячка, жовтяниця, лікарський гепатит, АР (алергічні реакції).

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість, виражена печінкова й/або ниркова недостатність, вік до 6 років.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки), вкриті плівковою оболонкою, по 10 мг; табл. (Таблетки) жувальні по 4 мг, по 5 мг ; табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 10 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Можна призначати разом з іншими препаратами, які традиційно застосовуються для профілактики і лікування БА (бронхіальна астма). При сумісному застосуванні з фенобарбіталом, площа під кривою залежності AUC (площа на графіку під кривою “концентрація - час”) для монтелукасту зменшувалась на 40 %, що не вимагало корекції дозування.; проводити відповідний клінічний контроль при застосуванні монтелукасту сумісно з фенобарбіталом або рифампіном. Препарати звіробою можуть зменшувати концентрацію монтелукасту в плазмі.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний, за винятком тих випадків, коли очікувана користь для матері переважає над потенційним ризиком для плода.
Лактація: Слід дотримуватись обережності при призначенні або припинити годування. 

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Безпека і ефективність у дітей до 2 років не вивчалась.
Особи похилого та старечого віку: Не було встановлено відмінностей, пов'язаних з віком, щодо ефективності і безпеки.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: У пацієнтів, які приймають протиастматичні засоби, включаючи антагоністи лейкотрієнових рецепторів, зменшення системної дози пероральних КС супроводжується появою еозинофілії, васкулярного висипу, погіршенням легеневих симптомів, серцевими ускладненями або нейропатією, яку іноді визначають як с-м (Синдром) Черга-Страуса. Дотримуватись обережності і проводити клінічний контроль при зменшенні дози системних КС у пацієнтів, які отримують препарат. Хворим з чутливістю до ацетилсаліцилової кислоти уникати її застосування або НПЗ під час лікування. Можна додавати до існуючої схеми лікування КС та бронходилятаторами. Можна додавати до схеми лікування пацієнтам, у яких при монотерапії бронходилятатором не вдається адекватно контролювати БА (бронхіальна астма). При досягнені терапевтичного ефекту, дозу бронходилятатора можна поступово понижати. Лікування забезпечує додатковий терапевтичний ефект пацієнтам, які застосовують ІКС (інгаляційний кортикостероїд). Дозу КС зменьшувати поступово. У деяких пацієнтів терапія ІКС (інгаляційний кортикостероїд) може бути повністю припинена. Не рекомендується різка заміна терапії ІКС (інгаляційний кортикостероїд) на лікування монтелукастом.
Інформація для пацієнта: Дотримуватись обережності пацієнтам, які під час прийому препарату схильні до сонливості.
Для профілактики спричиненого навантаженням бронхоспазму, продовжувати лікування інгаляційними бета-агоністами за звичайною схемою і мати при собі інгаляційні бета-агоністи короткої дії для невідкладної терапії