Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Нітразепам (Nitrazepam)

Категорія: Психіатрія, наркологіяЗасоби, що застосовуються в психіатріїСнодійні засобиНітразепам

Нітразепам (Nitrazepam)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • РАДЕДОРМ® 5, Менаріні-Фон Хейден ГмбХ/Нікомед Оранієнбург ГмбХ/АВД. фарма ГмбХ і Ко. КГ, Німеччина/Німеччина/Німеччина

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Нітразепам (Nitrazepam)

Фармакотерапевтична група: N05CD02 - снодійні та седативні засоби, похідні бензодіазепіну.

Основна фармакотерапевтична дія: центральна міорелаксуюча, анксіолітична і протисудомна дія; снодійний засіб групи бензодіазепінів; взаємодіє зі специфічними бензодіазепіновими рецепторами ГАМК-бензодіазепін-хлоріонофорного комплексу, активує його, підвищує чутливість до медіатора, сприяє відкриттю іонного каналу і посилює гальмуючий вплив ГАМК на центральну нервову систему; знижує збудливість клітин у підкоркових ділянках головного мозку (лімбічна система, таламус, гіпоталамус), мозжечку, корі головного мозку та інших відділах ЦНС (центральна нервова система); основний механізм снодійної дії – пригнічення клітин ретикулярної формації стовбура головного мозку; зменшує вплив емоційних, вегетативних і моторних подразників, що порушують механізм засинання; під впливом препарату збільшується глибина і тривалість сну; сон і пробудження відбуваються фізіологічно.

Показання для застосування ЛЗ: розлади сну БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) у дорослих.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дози підбирають індивідуально, при цьому дотримуються основного правила – призначати якнайменші ефективні дози препарату протягом найкоротшого періоду; розлади сну у дорослих -увечері приблизно за півгодини перед сном дорослі приймають разову дозу, яка становить 2,5 - 5 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), МДД (максимальна добова доза) – 10 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); пацієнтам літнього віку та ослабленим хворим, а також людям з органічними ураженнями головного мозку, порушеннями дихальної, СС (серцево-судинний), печінкової або ниркової функцій - низькі дози, тобто по 2,5 мг на ніч БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), МДД (максимальна добова доза) – 5 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); лікування рекомендується закінчувати поступовим зменшенням дози препарату; тривалість курсу лікування не повинна перевищувати 4 тижнів з урахуванням періоду поступової відміни препарату; продовження лікування понад цей термін можливе лише після повторної ретельної оцінки клінічної картини.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: денна втомлюваність, сонливість, знесилення, запаморочення, порушення ходи і рухів (атаксія), уповільнення психомоторних реакцій, порушення концентраційної здатності та погіршення пам’яті (антероградна амнезія); вранці, після прийому засобу, напередодні ввечері, - виражена залишкова втомлюваність і порушення концентрації та уваги; м’язова слабкість, головний біль, сплутаність свідомості, сухість у роті, нудота, блювання, запор і незначне зниження АТ (артеріальний тиск); свербіж і висипи на шкірі; підвищення апетиту; послаблення статевого потягу, у жінок порушення менструального циклу; послаблене дихання (пригнічення дихання) може виникати у хворих на стеноз (обструкцію) дихальних шляхів і ушкодження головного мозку; галюцинації і "парадоксальні" реакції (підвищена агресивність, г. (Гострий) стани збудження, відчуття страху, думки про самогубство, спазми різних груп м’язів, тяжке засинання, недостатня тривалість нічного сну); при раптовому припиненні тривалого щоденного лікування препаратом, через приблизно 2 - 5 днів після останнього прийому, - порушення сну і кошмарні сновидіння, загострення відчуття страху (іноді аж до панічного), емоційної напруженості, збудження і внутрішнього неспокою.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до нітразепаму, інших бензодіазепінів або до будь-яких інгредієнтів препарату; медикаментозна, наркотична та алкогольна залежність наявна або в анамнезі; тяжка хр. (Хронічний) ДН (дихальна недостатність); с-м (Синдром) зупинки дихання уві сні; тяжка печінкова недостатність; спінальна і мозочкова атаксія; г. (Гострий) отруєння алкоголем, снодійними, знеболювальними або психотропними засобами (антидепресанти, нейролептики, літій); тяжка форма міастенії; г. (Гострий) напади глаукоми (вузькокутова глаукома); період вагітності і годування груддю; дитячий вік.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) по 5 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

З іншими медикаментами, які впливають на ЦНС (центральна нервова система) ( психотропні, снодійні, деякі знеболювальні засоби), може відмічатись взаємне підсилення їх дій. Може підсилювати дію засобів, які розслаблюють м’язи (міорелаксанти). З циметидином може підсилюватись і подовжуватись заспокійлива дія його, яка передусім виражається у втомлюваності та порушенні свідомості. З протизаплідними засобами (гормональні контрацептиви) може уповільнюватися виведення його із організму. Відмовитись від вживання алкоголю, може змінювати і підсилювати дію нітразепаму

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказани
Лактація: Протипоказани

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Зменшення дози при порушеннях СС (серцево-судинний) функцій.
Порушення функції печинки: Протипоказаний при тяжкій недостатності. Зменшення дози.
Порушення функції нирок: Зменшення дози
Порушення функції дихальної системи: Протипоказаний при тяжкій хр. (Хронічний) ДН (дихальна недостатність), с-мі зупинки дихання уві сні. Зменшення дози .

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний.
Особи похилого та старечого віку: В низьких дозах, тобто по 2,5 мг на ніч.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При тривалому лікуванні - контроль складу периферичної крові і печінкових ферментів. Ризик медикаментозної залежності зростає при застосуванні великих доз, тривалому лікуванні, зловживанні алкоголю або наркотичних ЛЗ (лікарський засіб). Вже при щоденному застосуванні особливо у великих дозах протягом кількох тиж. виникає небезпека розвитку фізичної і психічної залежності. Лікування проводити тільки за життєвими показаннями після ретельного співвідношення користі терапії і ризику розвитку звикання до ЛЗ (лікарський засіб). При медикаментозній залежності різка відміна супроводжується с-мом відміни. Відміну проводити поступово.
Інформація для пацієнта: Забороняється вживання алкоголю. Без рекомендацій лікаря не застосовувати протягом тривалого часу. Утримуватися від керування автотранспортом і роботи зі складними механізмами, що потребують підвищеної концентрації уваги і швидкості психомоторних реакцій.