Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Міртазапін (Mirtazapine)

Категорія: Психіатрія, наркологіяЗасоби, що застосовуються в наркологіїПсихоаналептикиАнтидепресантиМіртазапін

Міртазапін (Mirtazapine)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЕСПРІТАЛ 30, ЕСПРІТАЛ 45, АТ (артеріальний тиск) "Зентіва", Чеська Республіка
  • МІРАЗЕП, Мікро Лабс Лімітед, Індія
  • МІРЗАТЕН, МІРЗАТЕН Q-TAB®, КРКА, д.д., Ново место, Словенія
  • МІРТАЗАПІН, ТЕВА Фармацевтікал Індастріз Лтд., Ізраїль
  • МІРТАЗАПІН ГЕКСАЛ®, Салютас Фарма ГмбХ, Німеччина, підприємство компанії Гексал АГ/Керн Фарма С.Л./Лабораторіос Менаріні С.А., Німеччина/Іспанія/Іспанія
  • МІРТАЗАПІН ОДТ САНДОЗ®, Сандоз Прайвіт Лімітед, Індія
  • МІРТАСТАДІН, СТАДА Арцнайміттель АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина
  • МІРТЕЛ, Ланнахер Хейльміттель ГмбХ, Австрія
  • РЕМЕРОН®, Н.В.Органон, Нідерланди

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Міртазапін (Mirtazapine)

Фармакотерапевтична група: N06AX11 - антидепресанти.

Основна фармакотерапевтична дія: антагоніст пресинаптичних α2-рецепторів у ЦНС (центральна нервова система), що посилює центральну норадренергічну та серотонінергічну передачу нервових імпульсів; посилення серотонінергічної передачі відбувається виключно через 5-HT1-рецептори, оскільки міртазапін блокує 5-HT2- та 5-HT3-рецептори; обидва просторові енантіомери міртазапіну мають антидепресивну активність, причому енантіомер S(+) блокує α2- та 5-HT2-рецептори, а енантіомер R(-) блокує 5-HT3-рецептори, також блокує Н1-рецептори, що зумовлює його седативні властивості.

Показання для застосування ЛЗ: Лікування станів глибокої депресії БНФ

Спосіб застосування та дози ЛЗ: Ефективна добова доза 15 - 45 мг; початкова доза − 15 або 30 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) . Якщо початкова доза становить 15 мг, а добова – 15 або 45 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), застосовують табл.відповідної сили дії; лікування адекватною дозою викликає позитивну відповідь протягом 24 тижнів; при недостатній відповіді дозу можна збільшити. Якщо протягом наступних 2-4 тижнів ефекту не спостерігається, препарат необхідно відмінити; припиняти лікування міртазапіном поступово; лікування продовжити щонайменше 6 місяців, до повного зникнення симптомів.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: сонливість, седатація, сухість у роті, збільшення маси тіла, підвищення апетиту, запаморочення та втома; летаргія, запаморочення, тремор; нудота, діарея, блювання, ортостатична гіпотензія, артралгія, міальгія, біль у спині, порушення сну, сплутаність свідомості, неспокій, безсоння, набряки

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до міртазапіну або до компонентів препарату; супутнє застосування з інгібіторами MAO.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 15 мг, по 30 мг, по 45 мг; табл. (Таблетки), вкриті плівковою оболонкою, по 15 мг, по 30 мг, по 45 мг; табл. (Таблетки), що диспергуються в ротовій порожнині, по 15 мг, по 30 мг, по 45 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Обережність при застосуванні з інгібіторами ВІЛ-протеази, азольними протигрибковими засобами, еритроміцином або нефазодоном. Карбамазепін майже вдвічі збільшує кліренс міртазапіну і рівні міртазапіну у плазмі крові зменшуються; тому дозу міртазапіну треба збільшити. У випадку застосування з циметидином біологічна доступність міртазапіну зростає більш як на 50%, зменшити дозу міртазапіну і після припинення терапії циметидином дозу міртазапіну знову збільшити. Міртазапін може посилювати гальмівну дію алкоголю на ЦНС (центральна нервова система), не приймати з інгібіторами МАО (Моноамінооксидаза) або протягом двох тижнів після їх застосування; може посилювати седативну дію бензодіазепінів.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Можна призначати лише у разі наявності безперечних показань.
Лактація: Не рекомендується

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Пригнічення функції кісткового мозку у вигляді гранулоцитопенії або агранулоцитозу трапляється ч/з 4-6 тиж лікування. Ретельний добір дози та регулярний контроль необхідні для хворих на епілепсію, з органічними ураженнями головного мозку, в окремих випадках можливий розвиток судомних станів; з нирковою та печінковою недостатністю; із СС (серцево-судинний) захворюваннями, що супроводжуються порушенням провідності, для хворих на стенокардію та г. (Гострий) ІМ (інфаркт міокарда) – в таких випадках дотримуватися звичайних застережних заходів, дотримувати режиму супутньої терапії; на артеріальну гіпотензію. З обережністю при розладах сечовиведення (гіпертрофії простати); при г. (Гострий) закритокутовій глаукомі та збільшенні ВТ (внутрішньоочний тиск); при ЦД (цукровий діабет). Лікування припинити у випадку виникнення жовтухи. У хворих на шизофренію, іншими психічними розладами можуть загострюватися психотичні симптоми; у випадку депресивної фази МДП може статися інверсія афекту з розвитком манії; враховуючи можливість самогубства, пацієнту видавати невелику кількість табл, особливо на початку лікування; хоча звикання не виникає, раптове припинення прийому після тривалого застосування може призвести до появи нудоти, головного болю та загального погіршення самопочуття.
Інформація для пацієнта: Може впливати на пильність та концентрацію уваги. Уникати потенційно небезпечних видів діяльності –керування автомобілем або іншими механізмами.