Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Празозин (Prazosin)

Категорія: Кардіологіяα -адреноблокаториСелективні α1-адреноблокаториПразозин

Празозин (Prazosin)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ПРАЗОЗИН-РАТІОФАРМ, Меркле ГмбХ, Німеччина

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Празозин (Prazosin)

Фармакотерапевтична група: С02СА01 – блокатори α-адренорецепторів.

Основна фармакотерапевтична дія: антигіпертензивна, гіпохолестеринемічна дія; празозин є селективним переферичним постсинаптичним α1-адреноблокатором; знижує АТ (артеріальний тиск), призводить до зниження загального периферичного судинного опору; хвилинний об’єм крові та систолітичний об’єм залишаються без суттєвих змін; зменшуючи переднавантаження на серце, дещо знижує тиск у малому колі кровообігу; ерапевтичний ефект препарату пов’язаний з a-адреноблокуючою дією; при тривалому застосуванні знижує концентрацію загального холестерину та холестерину ліпопротеїнів низької щільності; має незначний вплив на нирковий кровообіг та швидкість клубочкової фільтрації; призначення празозину хворим з симптомами доброякісної гіперплазії передміхурової залози призводило до значного поліпшення уродинаміки та зменшення проявів захворювання. Зазначену дію препарату пов’язують із селективною блокадою α1-адренорецепторів, що розташовані в стромі та капс. (капсули) передміхурової залози та в шийці сечового міхура.

Показання для застосування ЛЗ: АГ (артеріальна гіпертензія) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дозу препарату встановлюють індивідуально з урахуванням особливостей кожного хворого, на підставі вимірів АТ (артеріальний тиск); для зменшення до мінімуму ортостатичної гіпотензії, як “феномена першої дози”, рекомендується розпочинати приймання з мінімальної дози, поступово її збільшуючи; при АГ (артеріальна гіпертензія) звичайно призначають у початковій дозі 0,5-1 мг 2-3 р/добу (кількість разів на добу) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); підтримуюча доза при лікуванні АГ (артеріальна гіпертензія) – 2-4 мг 2-3 р/добу (кількість разів на добу); МДД (максимальна добова доза) – 20 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); при введенні у схему лікування діуретиків або іншого антигіпертинзивного засобу дозу празозину слід зменшити до 1-2 мг 3 р/добу (кількість разів на добу).

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: ортостатична гіпотензія, запаморочення, непритомність, “феномен першої дози”; тахікарді; набряки нижніх кінцівок та обличчя, задишка, порушення сольового балансу; після прийому препарату може виникнути відчуття болю за грудиною (стенокардія); нудота, диспепсія, дискомфорт і болі в животі, АР (алергічні реакції), сонливість, втомлюваність, слабкість, нервозність, головний біль, гіперемія обличчя, відчуття тепла, сухість у ротовій порожнині, дизурія, порушення сечовипускання, пріапізм, порушення функції печінки, панкреатит, холецистит.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до празозину та інших гуїназолінових похідних (доксазозин, теразозин), стеноз аорти та мітрального клапана, емболія легеневої артерії, захворюваннях перикарда; пороки серця зі зниженим тиском наповнення лівого шлуночка; артеріальна гіпотензія; вагітність, лактація, вік до 12 років.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) по 1 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Не призначати разом з НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби), які можуть завадити прояву антигіпертензивного ефекту; з естрогенами (затримка рідини, яку спричиняють естрогени, сприяє підвищенню АТ); з іншими препаратами, що знижують АТ (артеріальний тиск), за винятком призначення у складі комбінованої терапії антигіпертензивними або діуретичними засобами; із симпатоміметичними засобами (препаратами, що містять допамін, ефедрин, фенілефрин) оскільки празозин протидіє звуженню периферійних судин внаслідок дії високих доз дофаміну; послаблює пресорний ефект ефедрину та скорочує дію фенілефрину; блокує a-адренергічний ефект адреналіну, що може призвести до тяжкої гіпертензії і тахікардії.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не застосовувати
Лактація: Не застосовувати

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при стенозі аорти та мітрального клапана, емболії легеневої артерії, захворюваннях перикарда; вадах серця зі зниженим тиском наповнення лівого шлуночка.
Порушення функції печинки: Не рекомендується при тяжкій недостатності.
Порушення функції нирок: Не рекомендується при тяжких порушеннях функції.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний.
Особи похилого та старечого віку: Застосовують з обережністю.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: У випадку серйозних порушень функції печінки та нирок призначати препарат не рекомендується. При незначних відхиленнях може знадобитися зниження дози для запобігання накопиченню препарату в організмі. Слід передбачити подальше поступове збільшення дози.
Інформація для пацієнта: Іноді ч/з 30-90 хв (Хвилина). після прийому першої дози спостерігається ортостатична гіпотензія. Гіпотензивні побічні ефекти найімовірніші у хворих похилого віку, на фоні гіповолемії, дефіциту натрію. Дію препарату потенціюють фізичні вправи. Може спричинити сонливість та запаморочення. Попередити хворого про обережність при керуванні автомобілем та виконанні роботи, що вимагає підвищеної уваги