Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Ципротерон (Cyproterone)

Категорія: Акушерство, гінекологіяГормони статевих залоз та препарати, що застосовуються при патологіїї статевої системиАнтиандрогени. Прості препарати антиандрогенівЦипротерон

Ципротерон (Cyproterone)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • АНДРОКУР®, АНДРОКУР® ДЕПО, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • АНДРОФАРМ, ВАТ "Фармак", м. Київ, Україна
  • АНДРОКУР®, Дельфарм Лілль С.А.С., Франція для Шерінг АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина/Дельфарм Лілль С.А.С., Франція для Байєр Шерінг Фарма АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина, Франція/Німеччина/Франція/Німеччина
  • АНДРОКУР®, Дельфарм Лілль С.А.С., Франція для Шерінг АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина/Шерінг ГмбХ і Ко. Продукціонс КГ/Дельфарм Лілль С.А.С., Франція для Байєр Шерінг Фарма АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина, Франція/Німеччина/Німеччина/Франція/Німеччина
  • АНДРОКУР® ДЕПО, Байєр Шерінг Фарма АГ/Шерінг АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина/Німеччина
  • ЦИПРОТЕРОН-ТЕВА, Фармахемі Б.В., Нідерланди

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Ципротерон (Cyproterone)

Фармакотерапевтична група: G03HА01 - гормони статевих залоз та препарати, які застосовують при патології статевої сфери. Антиандрогени.

Основна фармакотерапевтична дія: гормональний препарат з антиандрогенною дією, який конкурентно пригнічує вплив андрогенів на андрогенозалежні органи-мішені, наприклад, захищає передміхурову залозу від впливу андрогенів, що виробляються в статевих залозах та/або корі надниркових залоз; має центральну інгібуючу дію; антигонадотропний ефект зумовлює зниження синтезу тестостерону в яєчках, зменшує статевий потяг і потенцію; після відміни препарату ці ефекти зникають; при застосуванні високих доз можливе незначне зростання рівня пролактину; на даний час клінічний досвід та результати проведених епідеміологічних досліджень не дають підстав припускати підвищення частоти розвитку пухлин печінки у людей, проте слід зауважити, що статеві стероїди можуть сприяти росту деяких гормонозалежних тканин та пухлин.

Показання для застосування ЛЗ: призначення препарату жінкам - виражені симптоми андрогенізації БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), такі як тяжкі форми гірсутизму, андрогенетична алопеція тяжкого ступеня, що часто супроводжується вираженими формами акне і/або себореї.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: жінки репродуктивного віку (до початку лікування слід виключити вагітність) - слід починати приймати препарат у перший день циклу (перший день менструальної кровотечі); тільки жінки з аменореєю можуть розпочинати лікування одразу ж після призначення препарату (у цьому випадку перший день застосування препарату вважається першим днем циклу); надалі лікування проводять за рекомендованою схемою - з 1-го по 10-й день циклу (тобто протягом 10 днів) приймають щодня по 100 мг ципротерону після їди БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), запиваючи їх невеликою кількістю рідини, крім цього, для стабілізації менструального циклу й необхідного контрацептивного захисту жінки приймають комбінацію прогестагену з естрогеном, по 1 драже/добу з 1-го по 21-й день циклу; при комбінованій циклічній терапії препарати рекомендується приймати щодня в один і той же час; після 21-го дня застосування препарату передбачена 7-денна перерва у лікуванні, під час якої настає кровотеча відміни; рівно через 4 тижні після початку першого курсу лікування, тобто у той самий день тижня, розпочинається новий цикл комбінованої терапії, незважаючи на те, припинилася кровотеча чи ні; при поліпшенні стану хворої добова доза ципротерону, що приймається протягом перших 10 днів комбінованої терапії з комбінацією прогестагену з естрогеном, може бути знижена до 1 або ½ табл. (Таблетки); можливо, буде достатнім призначення лише комбінації прогестагену з естрогеном; у разі, якщо під час перерви у застосуванні препаратів відсутня кровотеча відміни, лікування слід призупинити і перед відновленням терапії необхідно виключити вагітність; жінки у період постменопаузи або після гістеректомії можуть отримувати монотерапію ципротероном, при цьому середня добова доза залежно від ступеня тяжкості захворювання становить від 50 мг до 25 мг 1 р/добу (кількість разів на добу) протягом 21 дня; після цього передбачається 7-денна перерва у лікуванні.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: пригніченняя функція статевих залоз, зворотнє зниження статевого потягу та потенції; зворотня гінекомастія (що іноді поєднується із підвищеною чутливістю грудних сосків при дотику); остеопороз; підвищена втомлюваність, припливи жару, посилене потовиділення; пригнічений настрій, стан неспокою (тимчасовий); у хворих, які отримували дозу 200 – 300 мг, зареєстровані випадки розвитку гепатотоксичності, у тому числі жовтяниці, гепатиту та печінкової недостатності, що інколи призводили до летального кінця (більшість цих випадків стосувалися лікування чоловіків з раком передміхурової залози); у поодиноких випадках спостерігався розвиток доброякісних, а ще рідше – злоякісних пухлин печінки; рідко - розиток тромбоемболічних явищ, проте їх причинний взаємозв’язок із застосуванням препарату не був встановлений.

Протипоказання до застосування ЛЗ: захворювання печінки: с-м (Синдром) Дубіна-Джонсона, с-м (Синдром) Ротора, пухлини печінки в даний час або в анамнезі (лише у випадку, коли пухлина не зумовлена метастазами раку передміхурової залози); тяжкий загальний стан, якщо він не пов’язаний з неоперабельним раком передміхурової залози; тяжка хр. (Хронічний) депресія, тромбоемболічні стани, що існують на момент призначення препарату; гіперчутливість до препарату.

Форми випуску ЛЗ: р-н для ін'єкцій, 100 мг/мл по 3 мл; р-н масляний для ін'єкцій, 300 мг/3 мл по 3 мл (300 мг); р-н олійний для ін'єкцій, 300 мг/3 мл по 3 мл; табл. (Таблетки) по 50 мг, 100 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Може змінитись потреба у пероральних антидіабетичних препаратах або інсуліні. Кетоконазол, ітраконазол, клотримазол, ритонавір пригнічують метаболізм ципротерону ацетату. Рифампіцин, фенітоїн та ЛЗ (лікарський засіб), що містять Hypericum perforatum, знижувати рівень ципротерону. Статини та високі терапевтичні дози ципротерону - зростає ризик міопатії або рабдоміліозу.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не застосовується для лікування жінок
Лактація: Не застосовується для лікування жінок

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при артеріальних, венозних, тромботичних явищах, цереброваскулярних хворобах.
Порушення функції печинки: Протипоказаний при захворюваннях, пухлинах.
Порушення функції нирок: З обережністю при неоперабельному раку передміхурової залози.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Не призначається до завершення статевого дозрівання (несприятливий вплив препарату на ріст та ендокринну систему хворого).
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При лікуванні патологічних відхилень у статевій сфері алкоголь може усувати пригнічувальну дію його на статевий потяг. Не призначається до завершення статевого дозрівання. Регулярно перевіряти функцію печінки, кори надниркових залоз, робити аналіз крові з визначенням кількості еритроцитів. При болях у верхній частині живота, збільшенні печінки, ознаках внутрішньочеревної кровотечі при диференційній діагностиці врахувати ймовірність наявності пухлини печінки. При виникненні задишки при диференційній діагностиці враховувати стимулюючий вплив на дихальну систему прогестерону та синтетичних прогестагенів, що супроводжується гіпокапнією та компенсаторним респіраторним алкалозом. Пацієнти з артеріальними або венозними тромботичними явищами, цереброваскулярними хворобами в анамнезі, з пухлинами на пізній стадії - у групі підвищеного ризику розвитку тромбоемболічних явищ у подальшому. Вводиться в/м (внутрішньом’язеве введення). При дуже повільному введенні р-ну можна уникнути появи короткочасних реакцій, що спостерігаються під час ін’єкції масляного р-ну (напади кашлю, розлади зовнішнього дихання).
Інформація для пацієнта: Може зумовлювати втомлюваність і зниження активності та здатності до зосередження

Комбіновані препарати, що містять Ципротерон