Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Ізоніазид (Isoniazid) *

Категорія: Урологія, андрологія, сексопатологія, нефрологіяУрологія. Лікарські засобиЗасоби для лікування запальних інфекційних захворюваннь ниркиЗасоби, що діють на мікобактеріїІзоніазид

Ізоніазид (Isoniazid) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ІЗОНІАЗИД, ВАТ "Луганський ХФЗ", м. Луганськ, Україна
  • ІЗОНІАЗИД, ЗАТ НВЦ "Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод", м. Київ, Україна
  • ІЗОНІАЗИД, ТОВ "Юрія-Фарм", м. Київ, Україна
  • ІЗОНІАЗИД-ДАРНИЦЯ, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • ІЗОНІАЗИД, СВІЗЕРА ЛАБС ПРАЙВЕТ ЛІМІТЕД, Індія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Ізоніазид (Isoniazid)

Фармакотерапевтична група: J04AC01 – протитуберкульозні засоби.

Основна фармакотерапевтична дія: пригнічує синтез міколевої кислоти в клітинній стінці МБТ (мікобактерії туберкульозу) (локалізованих як поза-, так і внутрішньоклітинно), внаслідок чого порушується структура їх зовнішньої клітинної мембрани; бактерицидна дія в стадії розмноження та бактеріостатична – у стадії спокою; в концентрації 0,03 мкг/мл затримує ріст МБТ (мікобактерії туберкульозу) і слабко впливає на збудників інших інфекційних хвороб.

Показання для застосування ЛЗ: лікування всіх форм активного туберкульозу різної локалізації та латентна туберкульозна інфекція у дорослих і дітей; профілактика туберкульозу у осіб, які були або є у близькому контакті з хворими на туберкульоз; лікування латентної туберкульозної інфекції у осіб з позитивною шкірною реакцією (більше 5 мм) на туберкулін та рентгенологічними даними, які вказують на непрогресуючий туберкульоз; у дітей молодше 4-х років з позитивною реакцією на туберкулін (більше 10 мм) та підвищеним ризиком дисемінації ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску),БНФ.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: призначають в комбінації з 3-4 іншими протитуберкульозними засобами для лікування хворих на туберкульоз і у вигляді монотерапії протягом 6 міс для лікування латентної туберкульозної інфекції: дорослим та дітям для лікування туберкульозу призначають в комплексній хіміотерапії 5 мг/кг при щоденному застосуванні ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), 10 мг/кг – при інтермітуючому; в/в (внутрішньовенне введення) застосовують при ураженні ЦНС (центральна нервова система); профілактично у формі монотерапії призначають з розрахунку по 5 мг/кг/добу (за 1 прийом) протягом 6 міс ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску)

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: нудота, блювання, дискомфорт у ділянці живота, ізоніазид-асоційований гепатит; головний біль, запаморочення, дратівливість, парестезії, почастішання нападів у хворих на епілепсію, м’язові посіпування та генералізовані судоми, порушення чутливості, енцефалопатія, інтоксикаційний психоз, ейфорія, порушення сну, периферичні неврити з атрофією м’язів і паралічем кінцівок, неврит зорового нерва, психози; АГ (артеріальна гіпертензія), серцебиття, болі у ділянці серця, посилення ішемії міокарда у осіб похилого віку; гінекомастія у чоловіків, менорагія у жінок, с-м (Синдром) Кушінга, гіперглікемія; еозинофілія, шкірний свербіж, дерматит, лихоманка.

Протипоказання до застосування ЛЗ: індивідуальна чутливість до препарату, епілепсія та схильність до судомних нападів, важкі психози, поліомієліт (у т. ч. в анамнезі), токсичний гепатит в анамнезі внаслідок прийому похідних гідразиду ізонікотинової кислоти (фтивазид та ін.), г. (Гострий) печінкова і/або ниркова недостатність, виражений атеросклероз, період лактації; в дозі понад 10 мг/кг/добу протипоказаний в період вагітності, при СН (серцева недостатність) та ДН (дихальна недостатність), АГ (артеріальна гіпертензія) ІІ-ІІІ стадії, ІХС (ішемічна хвороба серця), розповсюдженому атеросклерозі, захворюваннях нервової системи, БА (бронхіальна астма), хр. (Хронічний) нирковій недостатності, гепатиті в період загострення, цирозі печінки, псоріазі, екземі в формі загострення, мікседемі, гіпотиреозі.

Форми випуску ЛЗ: р-н для ін'єкцій, 100 мг/мл по 5 мл в амп. (Ампула); сироп, 100 мг/5 мл по 100 мл, або по 200 мл, або по 500 мл у фл. (Флакон); табл. (Таблетки) по 100 мг, 200 мг, 300 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Потенціює ефекти (у т. ч. токсичні) непрямих антикоагулянтів, бензодіазепінів, фенитоіну, карбамазепіну, теофіліну, інгібіторів МАО (Моноамінооксидаза). З потенційно гепатотоксичними та нейротоксичними засобами, алкоголем, рифампіцином - підвищує ймовірність розвитку токсичного гепатиту та нейропатії, з парацетамолом - ризик розвитку гепатоксичної дії. Для посилення ефективності його застосовують у комбінації з іншими ПТП (протитуберкульозні препарати) (рифампіцин, етамбутол, піразинамід), при змішаній інфекції –з АБ широкого спектру дії: фторхінолонами (офлоксацин, ципрофлоксацин-), сульфаніламідами (бісептрим), макролідами (кламед, азицин, роксилід) тощо.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Застосування можливо тільки тоді, коли очікувана користь перевищує потенційний ризик для плода.
Лактація: При годуванні груддю прийом препарату слід припинити або припинити годування груддю

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при тяжкій легенево-серцевій недостатності, вираженому атеросклерозі, ІХС (ішемічна хвороба серця), АГ (артеріальна гіпертензія).
Порушення функції печинки: Протипоказаний при гепатиті, цирозі.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Протипоказаний при БА (бронхіальна астма).

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Курс лікування залежить від ефективності терапії і сприйнятливості препарату – 30-150 ін’єкцій. Максимальну добову та курсову дозу встановлюють залежно від характеру та форми захворювання, ступеня інактивації та індивідуального перенесення
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Регулярне проведення функціональних печінкових проб, офтальмологічного обстеження (перший місяць - не рідше 2 разів, потім – 1 р/місяць)
Інформація для пацієнта: Не вживати спиртних напоїв.

Комбіновані препарати, що містять Ізоніазид