Натрію гідрокарбонат (Sodium hydrocarbonate) |
Категорія: Ендокринологія → Невідкладна допомога при гострих ендокринологічних станах → Гіперглікемічна кома → Гіперглікемічна кетоацидотична кома → Натрію гідрокарбонат
Натрію гідрокарбонат (Sodium hydrocarbonate)
Препарат випускається під торгівельними назвами:
- НАТРІЮ БІКАРБОНАТ, ЗАТ "Інфузія", м. Київ, Україна
- НАТРІЮ ГІДРОКАРБОНАТ, СОДА-БУФЕР®, ТОВ "Юрія-Фарм", м. Київ, Україна
Інструкція для застосування: Натрію гідрокарбонат (Sodium hydrocarbonate)
Фармакотерапевтична група: В05ХА02 - р-ни електролітів.
Основна фармакотерапевтична дія: засіб для відновлення лужного стану крові та корекції метаболічного ацидозу; при дисоціації натрію гідрокарбонату вивільнюється бікарбонатний аніон, він зв’язує іони водню з утворенням вуглецевої кислоти, яка потім розпадається на воду та вуглекислий газ, що виділяється при диханні; р-н, доведений до показника рН 7,3 – 7,8, попереджує стрибкоподібне залужнювання та забезпечує плавну корекцію ацидозу при одночасному збільшенні лужних резервів крові; препарат збільшує також виділення із організму іонів натрію та хлору, підвищує осмотичний діурез, залужнює сечу, попереджає осад сечової кислоти в сечовидільній системі; всередину клітин бікарбонатний аніон не проникає.
Показання для застосування ЛЗ: некомпенсований метаболічний ацидоз при різних захворюваннях, таких як інтоксикації різної етіології, в тому числі отруєння слабкими органічними кислотами (наприклад, барбітуратами, ацетилсаліциловою кислотою), тяжкий перебіг післяопераційного періоду, поширені глибокі опіки, шок, діабетична кома, тривала діарея, нестримне блювання, г. (Гострий) масивні крововтрати, тяжкі ураження печінки та нирок, тривалі пропасні стани, тяжка гіпоксія новонароджених; абсолютним протипоказанням є зниження рН крові нижче 7,2.
Спосіб застосування та дози ЛЗ: призначають дорослим і дітям, старшим 1 року, в/в (внутрішньовенне введення) краплинно зі швидкістю 1,5 ммоль/кг/год, під контролем рН крові і показників кислотно-лужного та водно-електролітного балансу; у разі коригування метаболічних ацидозів дозування визначається з урахуванням рівня розладу балансу кислот та основ; доза вираховується залежно від показників газів крові; МДД (максимальна добова доза) для дорослих – 300 мл (при підвищеній масі тіла - 400 мл), для дітей, залежно від маси тіла, від 100 до 200 мл.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: нудота, блювання, анорексія, біль у шлунку, головний біль, неспокій, АГ (артеріальна гіпертензія).
Протипоказання до застосування ЛЗ: метаболічний або респіраторний алкалоз, гіпокаліємія, гіпернатріємія.
Форми випуску ЛЗ: р-н для інфузій 4 % по 100 мл, або по 200 мл, або по 400 мл у пляшках; по 100 мл або по 250 мл у контейнерах; р-н для інфузій 4,2 % по 20 мл, по 50 мл, по 100 мл, по 200 мл, по 400 мл у пляшках; р-н для інфузій 8,4 % по 50 мл або по 100 мл у пляшках.
Візаємодія з іншими лікарськими засобами
Антигіпертензивні ЛЗ (лікарський засіб) (резерпін)—посилення ефекту антигіпертензивних; тетрацикліни—утворення осаду в інфузійних р-нах; антикоагулянти непрямої дії, барбітурати, фенілбутазон, дигоксин, ацетилсаліцилова кислота, індометацин, деякі сульфаніламіди, нітрофуран —порушується процес всмоктування під дією натрію гідрокарбонату і сповільнюється загальна дія цих препаратів
Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів
Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при супутніх захворюваннях серця – розвиток СН (серцева недостатність) та набряків.
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: З обережністю при захворваннях нирок – розвиток набряків.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку
Діти, до 12 років: Спеціальних рекомендацій немає
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає
Застереження щодо застосування
Інформація для лікаря: Контролювати кислотно-лужний стан крові. Не р-няти кислі речовини (аскорбінову, нікотинову та інші кислоти), алкалоїди (атропін, апоморфін, кофеїн, теобромін, папаверин та ін.), серцеві глікозиди, солі кальцію, магнію, важких металів (заліза, міді, цинку), тому що відбувається випад осаду або гідроліз органічних сполук. Не змішувати з фосфатвмісними р-нами. Викликає с-м (Синдром) „рикошету” при застосуванні всередину.
Інформація для пацієнта: Спеціальних рекомендацій немає
Комбіновані препарати, що містять Натрію гідрокарбонат
- Вісмуту нітрат + магнію карбонат + натрію гідрокарбонат + кора крушини + кореневища аїру + келін + рутин
- Кальцію хлорид + магнію хлорид + глюкоза + натрію хлорид + калію хлорид + натрію гідрокарбонат
- Кодеїн + екстракт термопсису сухого + корінь солодки + натрію гідрокарбонат
- Кодеїн + терпінгідрат + натрію гідрокарбонат
- Метамізол натрій + бензокаїн + беладонна + натрію гідрокарбонат
- Натрію хлорид + калію хлорид + натрію гідрокарбонат
- Натрію хлорид + натрію гідрокарбонат + кальцію хлорид + калію хлорид + глюкоза