Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Ципротерон (Cyproteron)

Категорія: ЕндокринологіяЗасоби для лікування захворювань статевих залозЧоловічі статеві гормони та їх антагоністиАнтагоністи рецепторів андрогенівЦипротерон

Ципротерон (Cyproteron)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • АНДРОКУР®, АНДРОКУР® ДЕПО, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • АНДРОФАРМ, ВАТ "Фармак", м. Київ, Україна
  • АНДРОКУР®, Дельфарм Лілль С.А.С., Франція для Шерінг АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина/Дельфарм Лілль С.А.С., Франція для Байєр Шерінг Фарма АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина, Франція/Німеччина/Франція/Німеччина
  • АНДРОКУР®, Дельфарм Лілль С.А.С., Франція для Шерінг АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина/Шерінг ГмбХ і Ко. Продукціонс КГ/Дельфарм Лілль С.А.С., Франція для Байєр Шерінг Фарма АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина, Франція/Німеччина/Німеччина/Франція/Німеччина
  • АНДРОКУР® ДЕПО, Байєр Шерінг Фарма АГ/Шерінг АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина/Німеччина
  • ЦИПРОТЕРОН-ТЕВА, Фармахемі Б.В., Нідерланди

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Ципротерон (Cyproteron)

Фармакотерапевтична група: G03HА01 - гормони статевих залоз та препарати, які застосовують при патології статевої сфери. Антиандрогени.

Основна фармакотерапевтична дія: гормональний препарат з антиандрогенною дією, який конкурентно пригнічує вплив андрогенів на андрогенозалежні органи-мішені, наприклад, захищає передміхурову залозу від впливу андрогенів, що виробляються в статевих залозах та/або корі надниркових залоз; має центральну інгібуючу дію; антигонадотропний ефект зумовлює зниження синтезу тестостерону в яєчках, зменшує статевий потяг і потенцію; після відміни препарату ці ефекти зникають; при застосуванні високих доз можливе незначне зростання рівня пролактину; на даний час клінічний досвід та результати проведених епідеміологічних досліджень не дають підстав припускати підвищення частоти розвитку пухлин печінки у людей, проте слід зауважити, що статеві стероїди можуть сприяти росту деяких гормонозалежних тканин та пухлин.

Показання для застосування ЛЗ: неоперабельний рак передміхурової залози БНФ

Спосіб застосування та дози ЛЗ: неоперабельний рак передміхурової залози: для виключення дії андрогенів кори надниркових залоз - по 2 табл. (Таблетки) 1-2 р/добу (кількість разів на добу) (добова доза -100-200 мг) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) після орхіектомії, по 2 табл. (Таблетки) 2-3 р/добу (кількість разів на добу) (добова доза 200-300 мг) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) без орхіектомії; при покращенні стану хворого або ремісії захворювання не слід змінювати призначену дозу препарату або переривати лікування; для зменшення зростання рівня чоловічих статевих гормонів на початку лікування агоністами ЛГ-РГ - спочатку тільки дві табл. (Таблетки) 2 р/добу (кількість разів на добу) (200 мг) протягом 5 - 7 днів, потім протягом 3 - 4 тижнів 2 табл. (Таблетки) (200 мг) разом з агоністом ЛГ-РГ 2 р/добу (кількість разів на добу); для виключення дії андрогенів кори надниркових залоз при лікуванні агоністами ЛГ-РГ лікування антиандрогенами слід продовжувати шляхом прийому 2 табл.1-2 р/добу (кількість разів на добу) (100-200 мг); парентерально препарат вводиться тільки в/м (внутрішньом’язеве введення) - одну ампулу препарату вводиться щотижня у вигляді глибокої в/м (внутрішньом’язеве введення) ін’єкції, при поліпшенні стану або ремісії захворювання не слід змінювати призначену дозу препарату або припиняти лікування.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: пригніченняя функція статевих залоз, зворотнє зниження статевого потягу та потенції; зворотня гінекомастія (що іноді поєднується із підвищеною чутливістю грудних сосків при дотику); остеопороз; підвищена втомлюваність, припливи жару, посилене потовиділення; пригнічений настрій, стан неспокою (тимчасовий); у хворих, які отримували дозу 200 – 300 мг, зареєстровані випадки розвитку гепатотоксичності, у тому числі жовтяниці, гепатиту та печінкової недостатності, що інколи призводили до летального кінця (більшість цих випадків стосувалися лікування чоловіків з раком передміхурової залози); у поодиноких випадках спостерігався розвиток доброякісних, а ще рідше – злоякісних пухлин печінки; рідко - розиток тромбоемболічних явищ, проте їх причинний взаємозв’язок із застосуванням препарату не був встановлений.

Протипоказання до застосування ЛЗ: захворювання печінки: с-м (Синдром) Дубіна-Джонсона, с-м (Синдром) Ротора, пухлини печінки в даний час або в анамнезі (лише у випадку, коли пухлина не зумовлена метастазами раку передміхурової залози); тяжкий загальний стан, якщо він не пов’язаний з неоперабельним раком передміхурової залози; тяжка хр. (Хронічний) депресія, тромбоемболічні стани, що існують на момент призначення препарату; гіперчутливість до препарату.

Форми випуску ЛЗ: р-н для ін'єкцій, 100 мг/мл по 3 мл; р-н масляний для ін'єкцій, 300 мг/3 мл по 3 мл (300 мг); р-н олійний для ін'єкцій, 300 мг/3 мл по 3 мл; табл. (Таблетки) по 50 мг, 100 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Може змінитись потреба у пероральних антидіабетичних препаратах або інсуліні. Кетоконазол, ітраконазол, клотримазол, ритонавір пригнічують метаболізм ципротерону ацетату. Рифампіцин, фенітоїн та ЛЗ (лікарський засіб), що містять Hypericum perforatum, знижувати рівень ципротерону. Статини та високі терапевтичні дози ципротерону - зростає ризик міопатії або рабдоміліозу.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не застосовується для лікування жінок
Лактація: Не застосовується для лікування жінок

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при артеріальних, венозних, тромботичних явищах, цереброваскулярних хворобах.
Порушення функції печинки: Протипоказаний при захворюваннях, пухлинах.
Порушення функції нирок: З обережністю при неоперабельному раку передміхурової залози.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Не призначається до завершення статевого дозрівання (несприятливий вплив препарату на ріст та ендокринну систему хворого).
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При лікуванні патологічних відхилень у статевій сфері алкоголь може усувати пригнічувальну дію його на статевий потяг. Не призначається до завершення статевого дозрівання. Регулярно перевіряти функцію печінки, кори надниркових залоз, робити аналіз крові з визначенням кількості еритроцитів. При болях у верхній частині живота, збільшенні печінки, ознаках внутрішньочеревної кровотечі при диференційній діагностиці врахувати ймовірність наявності пухлини печінки. При виникненні задишки при диференційній діагностиці враховувати стимулюючий вплив на дихальну систему прогестерону та синтетичних прогестагенів, що супроводжується гіпокапнією та компенсаторним респіраторним алкалозом. Пацієнти з артеріальними або венозними тромботичними явищами, цереброваскулярними хворобами в анамнезі, з пухлинами на пізній стадії - у групі підвищеного ризику розвитку тромбоемболічних явищ у подальшому. Вводиться в/м (внутрішньом’язеве введення). При дуже повільному введенні р-ну можна уникнути появи короткочасних реакцій, що спостерігаються під час ін’єкції масляного р-ну (напади кашлю, розлади зовнішнього дихання).
Інформація для пацієнта: Може зумовлювати втомлюваність і зниження активності та здатності до зосередження

Комбіновані препарати, що містять Ципротерон